Warszawa

Recenzja książki:

A to historia. Opowiadania z dziejów Polski

A to historia. Opowiadania z dziejów Polski

Kazimierz Szymeczko
Aneta Krella-Moch (Ilustr.)
od 7 do 12 lat
PATRONAT

O historii Polski dyskutują książkowe mole

Książka A to historia. Opowiadania z dziejów Polski to ponad trzydzieści rozmów o historii naszego kraju. Trzej przyjaciele – książkowe mole mieszkające w bibliotece – z zapałem dyskutują o bitwach, wojnach, powstaniach, rozbiorach, królach, ale też i o zwyczajach, architekturze, sztuce, wynalazkach. Pierwsza ich rozmowa dotyczy chrztu Polski, kolejne – wydarzeń uporządkowanych mniej-więcej chronologicznie, a ostatnia – obrad Okrągłego Stołu.

 

Czytałam tę książkę dwom dziewięcioletnim dziewczynkom, po dwa-trzy dosyć krótkie rozdziały każdego wieczoru. Słuchały bardzo chętnie, czasem chichocząc z opisu zachowania moli (a te dogadują sobie, budują barykady z książek, stemplują czoła kolegom, katapultują się na lampy, chowają do książek). Przed kolejnymi rozdziałami moje słuchaczki opowiadały o tym, co zapamiętały z poprzednich, przekrzykując się dokładnie tak, jak bohaterowie książki.


Nie wszystkie rozdziały powinnam czytać dzieciom przed snem. Autor Kazimierz Szymeczko nie bał się tematów trudnych (zbrodnie hitlerowców, antysemityzm, socjalizm), czy kontrowersyjnych (Konstytucja 3 maja, rządy Stanisława Augusta Poniatowskiego, stan wojenny). O wszystkim napisał bezpośrednio, używając prostego języka (w tym wielu słów oceniających), a dodatkowo zamieścił dużo przypisów. Dziewięciolatki jednak nie wszystko rozumiały, niektóre słowa, tematy wymagały moich dodatkowych wyjaśnień. Najczęściej jednak musiałam objaśniać komiksowe ilustracje Anety Krelli-Moch, które w żartobliwy, często ironiczny sposób komentują treści rozdziałów. Mieszają się w nich elementy z dawnych lat ze współczesnymi gadżetami lub wyrażeniami.


Trudno byłoby mi wskazać, do dzieci w jakim wieku adresowana jest książka A to historia, ale moje słuchaczki twierdzą, że warto było ją poznać. Polubiły dyskutujące mole. Z lektury najbardziej przypadły im do gustu opisy średniowiecznych jarmarków i maszyn oblężniczych. Mnie podobały się rozdziały, w których autor zebrał informacje na dany temat, np. o wszystkich polskich powstaniach.

 

Joanna Bednarczuk

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć