Warszawa

Recenzja książki:

Opowieści z zaczarowanego lasu cz. 5 Cudowny dzban

Opowieści z zaczarowanego lasu cz. 5 Cudowny dzban

Nathaniel Hawthorne
od 5 lat
PATRONAT

Prawdziwa uczta dla zmysłów

Cudowny dzban, piąta część Opowieści z zaczarowanego lasu to audiobook zawierający zaczerpniętą z mitologii greckiej opowieść, wspaniale opowiedzianą przez wybitnego amerykańskiego pisarza Nathaniela Hawthorne'a oraz mistrzowsko zinterpretowaną przez Krzysztofa Tyńca. Równie ważną rolę w nagraniu odgrywa ścieżka dźwiękowa w wykonaniu Macieja Rychłego z kwartetu Jorgi. Doskonale komponuje się ona z treścią mitu, stanowiąc tło do snutej przez narratora opowieści lub łącząc kolejne jej fragmenty. W ten sposób ilustracja muzyczna wspaniale oddaje bajkowy klimat całości i stanowi jej integralną część.


Słuchanie Cudownego dzbana staje się dzięki temu prawdziwą ucztą dla zmysłów, rozwijając wrażliwość małych słuchaczy i kształtując ich muzyczno-literacki gust. To bardzo ważne, zwłaszcza gdy na półkach księgarskich roi się od rozmaitych pozycji książkowych, nie zawsze z najwyższej półki. Wydawca audiobooka, Akademia Rozwoju Wyobraźni Buka, zadbał o najdrobniejszy szczegół, umożliwiając nieco starszym, samodzielnie już czytającym słuchaczom śledzenie tekstu w dołączonej do płyty książeczce z oryginalnymi, utrzymanymi w tonacji brązu i złota, ilustracjami autorstwa Józefa Wilkonia. Pomagają one nie tylko zrozumieć treść dość długiej opowieści (nagranie, podzielone na 7 części, trwa łącznie blisko 54 minuty) oraz dodają jej uroku i tajemniczości. Wszystko po to, by mały odbiorca (lat 5 lub więcej) mógł obcować ze sztuką na najwyższym poziomie.


Na uwagę zasługuje oczywiście także sama treść mitu, będącego opowieścią o poczciwym Filemonie i jego żonie, Baucis, którzy – choć ubodzy – chętnie gościli i karmili pod swym dachem przybywających z daleka gości. Aż pewnego dnia ich gościnność zostaje nagrodzona tytułowym cudownym dzbanem. Nie chcę zdradzać szczegółów, by nie pozbawiać słuchaczy owej nutki zagadkowości. Opowieść ta, promująca uniwersalne wartości etyczne, to mądra lekcja dla małych słuchaczy, a zatem słuchanie jej w rodzinnym gronie to doskonała okazja do rozmów o sprawach istotnych.


Sama, wraz z moimi pociechami, bardzo chętnie słucham Cudownego dzbana. Początkowo myślałam, że długość nagrania i jego język zniechęci małych odbiorców. Jest jednak coś w tym nagraniu, bo przyciąga ono do głośników niczym magnes, nawet tak małych słuchaczy jak moje pociechy. Zachęcam zatem do słuchania Cudownego dzbana. Uczta dla ucha gwarantowana!

 

Karina Hanisz

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć