CzasDzieci.pl - portal informacyjno rozrywkowy

Książki dla dzieci » Trójka dzieciom. Dla dorosłych i dla dzieci baśnie wybrał Program Trzeci

Trójka dzieciom. Dla dorosłych i dla dzieci baśnie wybrał Program Trzeci
PATRONAT CzasDzieci.pl

Trójka dzieciom. Dla dorosłych i dla dzieci baśnie wybrał Program Trzeci

Wiek dziecka: od 6 do 14 lat
ISBN: 978-83-240-2004-1
tagi: baśnie  emocje 

Najpiękniejsze baśnie Waszego dzieciństwa na 50-lecie Trójki!

 

Z okazji 50-lecia Programu Trzeciego i Dnia Dziecka dziennikarze radiowej Trójki: Wojciech Mann, Baszka Marcinik, Artur Andrus, Marek Niedźwiecki, Marcin Łukawski, Kuba Strzyczkowski, Agnieszka Szydłowska, Małgorzata Maliborska, Piotr Stelmach, Michał Olszański, Piotr Baron i Magda Jethon zdradzają, dlaczego baśnie, które wybrali, zrobiły na nich takie wrażenie i dlaczego warto, by także i dziś dzieci je czytały.

 

Tak powstał niezwykły wybór najpiękniejszych baśni braci Grimm i Hansa Christiana Andersena.

 

Książka z pięknymi współczesnymi ilustracjami.

Recenzje książki (Trójka dzieciom. Dla dorosłych i dla dzieci baśnie wybrał Program Trzeci)

Recenzja bibliotekarza
Radiowa Trójka łączy pokolenia

Pomysłodawcą tej pięknej inicjatywy, gdzie słowo "słuchane" współgra z pisanym jest Michał Nogaś – dziennikarz Programu III Polskiego Radia, związany z Trójką od 2000 roku.
Za jego sprawą dwanaścioro dziennikarzy radiowych i częściowo znanych z TV odkryło tajemnice swojej fascynacji bajkami z okresu dzieciństwa. Dodatkowo Tomek Kozłowski, ilustrator, zamienił kolaż słowny na kolaż papierowy, umieszczając fotografie radiowców w otoczeniu ich realnego świata połączonego z rekomendowanymi przez siebie baśniami. Nietypowo, a zarazem interesująco!
Kto i co poleca możemy odkryć już z pierwszych stron książki, jako że spis treści, szczęśliwym trafem (czytaj – doskonale przemyślany) znajduje się na początku tej dosyć obszernej publikacji (240 stron).
Wojciech Mann radzi, aby "czytać bajki i dawać się oczarować, ale też planować własne życie, nie licząc na bajkowe rozwiązania" (swoista interpretacja Brzydkiego Kaczątka).
Pani redaktor Barbara Marcinik prezentująca na antenie Trójki m.in. odcinki o książkach, lubi żartować, a tu wspomina ulubioną serię książeczek w 3D, czyli z rozkładającymi się wycinankami, tworzącymi przestrzenne kompozycje, które to raczej oglądała niż czytała.
Marek Niedźwiecki stwierdza, że zimy w jego dzieciństwie były takie, jak w bajkach Andersena (Królowa Śniegu). Zainspirowany niezwykłym bajkopisarzem chciał od zawsze mieć wyobraźnię jak on i "może dlatego pracuje w radiu, które jest teatrem wyobraźni". Kuba Strzyczkowski z bajek dzieciństwa wymienia Dziewczynkę z zapałkami, twierdząc z humorem, że "przy jednoczesnej sympatii do dziewczynek na zawsze pozostała mu traumatyczna niechęć do… zapałek". Michał Olszański przestrzega dorosłych, aby nie czytali swoim pociechom przed snem Bajki o wilku i siedmiu koźlątkach, ponieważ dzieciom z dużą wyobraźnią "widok złego wilka może przyśnić się jak zły koszmar". Jednocześnie zachęca do pozostawienia sobie czasu na rozmowę z dzieckiem o wielu ponadczasowych wartościach tej historyjki. Wymienia ich aż osiem, ale rozbawił mnie prorodzinny aspekt tej bajki – "niejedno dziecko po lekturze zapewne zapyta, czy będzie jeszcze miało siostrzyczkę lub braciszka…".
Piotr Baron, niedoszły piłkarz, podróżujący radiowiec, najbardziej lubił baśnie opowiadane mu przez jego mamę, które wcześniej ona słyszała od swojej mamy, czyli jego babci, a urok opowieści tkwił w tym, że te same bajki miały wiele wersji. Ale najważniejsze, jak stwierdza, było "poczucie bezpieczeństwa, którego w życiu nie doświadcza się już nigdy później".
Można by dalej wymieniać i opowiadać (jeszcze o Marcinie Łukawskim, Agnieszce Szydłowskiej, Małgorzacie Maliborskiej, Piotrze Stelmachu, Arturze Andrusie, Magdzie Jethon), ale lepiej przeczytać samodzielnie, najlepiej jednak z rodzicami, bo tu właśnie chodzi o więzi i poczucie bliskości, a z dzieciństwa wyrasta się tak szybko!

Recenzja rodzica
Klasyka w innym wydaniu!

Uwielbiam Trójkę. Miłością tą zaraził mnie mój obecny mąż, gdy jeszcze mym mężem nie był. Można by rzec, że on sam przejął ją wraz z mlekiem matki. W jego domu rozbrzmiewała bowiem "od zawsze". Miałam więc okazję słuchać jej przy każdej wizycie, a później już sama – na własnym sprzęcie. Zaczęło się od listy przebojów Marka Niedźwieckiego. Za nią poszły kolejne audycje. Z niecierpliwością czekałam na poranny głos Wojciecha Manna, który był oznaką mojego ulubionego dnia tygodnia – piątku. Uśmiech na mych ustach zawsze potrafił wzbudzić Artur Andrus, a te jego piosenki! No, a skoro o piosenkach i o Trójce mowa, to koniecznie wspomnieć muszę "Karpia". Tak, bez "Karpia" Święta Bożego Narodzenia nie byłyby już takie same.

No dobrze, ale co ta uwielbiana przeze mnie Trójka może mieć wspólnego z bajkami dla dzieci? Okazuje się, że wiele, bo oto nakładem Wydawnictwa Znak Emotikon ukazała się książka (ba, księga!) z baśniami Andersena i braci Grimm specjalnie wybranymi przez trójkową ekipę. Po cóż? Ano po to, by przy okazji 50-tej rocznicy radia pokazać młodym ludziom, że te poważne głosy, które słyszą w odbiornikach, też kiedyś były młode i piskliwe. Oj, wiele się od tamtej pory zmieniło, ale wybór baśni zdecydowanie pokazuje, że są rzeczy, które pozostają niezmienne. Baśnie, zawarte w nich wartości i... słuchanie Trójki.

Zajrzyjmy jednak do książki. Wewnątrz czeka na nas 12 historii. Większość dobrze nam znana. Znajdziemy tu: Brzydkie kaczątko, Jasia i Małgosię, Paluszka, Królową Śniegu, Dziewczynkę z zapałkami, Nowe szaty cesarza, Kopciuszka, Czerwonego Kapturka, Śpiącą królewnę, O wilku i siedmiu koźlątkach, Śnieżkę oraz Księżniczkę na ziarnku grochu. Wszystkie one zilustrowane zostały nie klasycznie, lecz "po-nowoczesnemu" przez Tomka Kozłowskiego. Każdą z nich zaś poprzedza dwustronicowa zapowiedź. Poznajemy w niej kolejnych dziennikarzy Trójki (Wojciecha Manna, Barbarę Marcinik, Marcina Łukawskiego, Marka Niedźwieckiego, Kubę Strzyczkowskiego, Agnieszkę Szydłowską, Małgorzatę Maliborską, Piotra Stelmacha, Artura Andrusa, Michała Olszańskiego, Piotra Barona oraz Magdę Jathon). Tych, którzy daną baśń dla nas wybrali. Dowiadujemy się, jak wyglądało ich dzieciństwo i droga do kariery oraz dlaczego dany utwór wytypowali. Wszystkie komentarze podane są z charakterystycznym dla danej postaci humorem oraz – w niektórych przypadkach – doprawione szczyptą ironii. Uwielbiam dobrze podane baśnie, ale te zapowiedzi – po prostu kapitalne! Dzieci dostrzegą w nich coś zupełnie innego niż dorośli. Tak, tak, bo i dorośli świetnie odnajdą się w tej książce, w końcu sam tytuł już rzecze: "Dla DOROSŁYCH i dla dzieci...".

PS. Zapomniałabym! Poza wymienionymi już dziennikarzami, jest jeszcze Michał Nogaś – zwany Kronikarzem, który napisał wstępne Słowo od skryby, ale też wymyślił i zredagował cały projekt.

Znacie, lubicie trójkowych dziennikarzy? Koniecznie przeczytajcie książkę! Nie znacie, nie lubicie – też po nią sięgnijcie. Fajnie napisana, ciekawie zilustrowana. Taka inna niż większość dostępnych na rynku klasyków. Ot, choćby dlatego, warto!

Recenzja rodzica
Dobór baśni zaiste mistrzowski

Nie ma to jak odświeżyć stare, wszystkim dobrze znane baśnie i wydać ponownie w niesamowitej formie. Dobór baśni zaiste mistrzowski, jak na mistrzowskie radio Trójka przystało. Nie zabrakło Dziewczynki z zapałkami, Królowej Lodu, czy Brzydkiego kaczątka – każda baśń poprzedzona jest notką biograficzną dotyczącą prezentera trójkowego oraz osobistym wyjaśnieniem wyboru tej właśnie baśni. Razem z synem byliśmy bardzo ciekawi samych motywów wyboru, jak i treści baśni. Cieszę się również, że miałam okazję zapoznać syna z postaciami, których głosy dobrze zna z odbiornika radiowego. Oczywiście, bardzo chętnie przeżyliśmy raz jeszcze przygody chociażby Tomcia Palucha, minęło już trochę czasu, od kiedy czytałam synowi bajki… Myślę też, że każdy z nas może się przez chwilę zastanowić, która z baśni jest dla niego najciekawsza, najważniejsza i dlaczego – krótka chwila refleksji na koniec…Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Pociągi pod specjalną obserwacją
Recenzja rodzica

Pociągi pod specjalną obserwacją

Książka: Opowiem ci, mamo, co robią pociągi
Idealna na dwa wieczory
Recenzja rodzica

Idealna na dwa wieczory

Książka: Pamiętnik Czarnego Noska
Pamiętnik z instrukcją obsługi
Recenzja rodzica

Pamiętnik z instrukcją obsługi

Książka: Pamiętnik z Aniołem Stróżem
Święto Dziękczynienia
Recenzja rodzica

Święto Dziękczynienia

Książka: Hania Humorek I Smrodek. Apetyt na święta
Znakomita!
Recenzja bibliotekarza

Znakomita!

Książka: Central Park. Kraina Koe
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Zawiła historia niesfornego Kacperka

Zawiła historia niesfornego Kacperka

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Myszka

Myszka

Lista Skrarbów Muzeum Książki Dziecięcej »
WYRÓŻNIENIE
Rok przyznania: 2016
Nagroda pocieszenia

Nagroda pocieszenia

Lista Skrarbów Muzeum Książki Dziecięcej »
WYRÓŻNIENIE
Rok przyznania: 2016
Teatr niewidzialnych dzieci

Teatr niewidzialnych dzieci

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Historyjki z ulicy Karowej

Historyjki z ulicy Karowej

Lista Skrarbów Muzeum Książki Dziecięcej »
NAGRODA ZA KSIĄŻKĘ INTERAKTYWNĄ
Rok przyznania: 2016
więcej nagrodzonych książek
Prezenty1 Robico1 Dolce Gusto1 Niezapominajka1 Gry Nasza Księgarnia1 Kapitan Nauka1 Boże Narodzenie1 Domowa Akademia1 Doktor Misia1
Ranking

Książ z duchami, których nie trzeba się bać :)

Książ z duchami, których nie trzeba się bać :)Czyli co warto czytać dla przyjemności.
 • Niedokończony eliksir nieśmiertelności
  1.
 • Willa Trzech Łotrów
  2.
 • Czarownica piętro niżej
  3.
 • Elf i dom strachów
  4.
 • Duch z butelki
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2017