Książki dla dzieci » Diego - kot Krzysztofa Kolumba

Diego - kot Krzysztofa Kolumba
PATRONAT CzasDzieci.pl

Diego - kot Krzysztofa Kolumba

Wiek dziecka: od 7 do 14 lat
Ocena: 5.0/5 od 6 os.

Kot Diego, dotąd spokojny mieszkaniec tawerny Pod Siedmioma Papugami, pewnego dnia wraz ze swym nowym panem Krzysztofem Kolumbem i resztą barwnej załogi, wyrusza na podbój Nowego Świata. Przez wzburzony ocean, pokonując wiele niebezpieczeństw, płyną po sławę, skarby i przygodę...

Znakomicie i ze swadą napisana opowieść słynnego żeglarza i pisarza Andrzeja Urbańczyka wspaniale zilustrowana przez Artura Gołębiowskiego.

 

Andrzej Urbańczyk - żeglarz i pisarz, kapitan jachtowy, ma za sobą rejsy dookoła świata, w tym samotne z kotem Myszołowem, autor pięćdziesięciu książek wydanych w ponadmilionowym nakładzie i przetłumaczonych na sześć języków.

 

Format: 200 x 200 mm
Stron: 72
Oprawa: twarda

 

KUP TERAZ

Recenzje książki (Diego - kot Krzysztofa Kolumba)

Recenzja rodzica
Łączy przyjemne z pożytecznym

Diego - kot Krzysztofa Kolumba to świetna lektura adresowana, jak podaje jej wydawca - Wydawnictwo Dookoła Świata, do dzieci w wieku 7-14 lat. Jednak, dzięki ciekawej tematyce oraz oddającym klimat tej niezwykłej opowieści ilustracjom Artura Gołębiowskiego, książka ta zainteresuje również nieco młodszych czytelników (nawet 5-, 6-latków). Jej autor, światowej sławy żeglarz, Andrzej Urbańczyk, zabiera nas bowiem w historyczny, obfitujący w szereg przygód rejs na podbój Nowego Świata. Cała opowieść pisana jest z perspektywy jej uczestnika - tytułowego kota Diego, który z dnia na dzień zostaje pokładowym kotem Wielkiego Nawigatora - Krzysztofa Kolumba.
Choć licząca sobie aż 72 strony książka Diego - kot Krzysztofa Kolumba pisana jest miejscami, na pierwszy rzut oka, nieco archaicznym językiem pełnym terminów z dziedziny geografii i żeglarstwa, to jednak trudno się od niej oderwać. Owa relacja z historycznego rejsu trzyma bowiem w napięciu, a obce początkowo dziecku słownictwo jest na bieżąco wyjaśniane na kartach książki (w jej tekście lub tuż pod nim). Sama opowieść wciąga tak bardzo, że z moim 6-latkiem przeczytałam ją w dwa popołudnia.
Diego - kot Krzysztofa Kolumba świetnie łączy przyjemne z pożytecznym, bowiem podczas lektury czytelnicy poznają historię (okoliczności odkrycia Nowego Lądu przez Krzysztofa Kolumba), wzbogacają swą wiedzę o świecie (pojęcie kulistości Ziemi, do czego służy kompas i mapa) oraz zakres słownictwa, a nade wszystko udają się w fascynującą podróż - co prawda palcem po mapie, ale stąd już tylko krok do podróży po globusie... i rozpoczęcia dalszych czytelniczych odkryć geograficznych.
Moja pociecha była zachwycona pokładową relacją kota Diego i już kilkakrotnie wróciliśmy do jej lektury. Widząc entuzjazm, z jakim mój syn słucha tej opowieści i śledzi trasę rejsu na globusie, gorąco polecam tę książkę wszystkim małym, ciekawym świata czytelnikom i ich rodzicom!

Recenzja rodzica
Książka przypadła nam do gustu

Przygoda kota Diego zaczęła się w tawernie "Pod siedmioma Papugami". Przebywając tam, często przysłuchiwał się opowieściom marynarzy. Pewnego dnia w worku jednego z marynarzy przypadkowo dostał się na statek. Kapitanem statku "Santa Maria" był słynny żeglarz Krzysztof Kolumb. To pierwsza bardzo daleka wyprawa morska na zachód. Celem było dopłynięcie do Indii. Już od samego początku kot Diego miał wyjątkowe szczęście, od razu został bowiem dostrzeżony przez kapitana. Jak poukładały się dalsze przygody kota Diego i kapitana Krzysztofa Kolumba dowiecie się, czytając książkę.
Andrzej Urbańczyk w fantastyczny sposób przedstawił nam postać słynnego żeglarza Krzysztofa Kolumba. Ukazał nam, jak dawnej ludzie wyobrażali sobie świat i wyprawy morskie. Wyjaśnił wszystkie trudne słowa znane w środowisku żeglarskim. Czytałam książkę razem z córkami. Wcześniej dziewczynki nie wiedziały zbyt wiele o morskich wyprawach. Dzięki tej pozycji zdobyły na ten temat dość sporą wiedzę. Chęć poznania dalszych przygód kota Diego była tak duża, że nawet nowa, nieznana dziedzina została po prostu pochłonięta i przyswojona w całości. Okazało się, że bardzo dużo ciekawych informacji zapamiętały. Zarówno dziesięciolatce, jak i siedmiolatce, które nie mają zbyt dużej styczności z żeglugą, książka bardzo przypadła do gustu.

Recenzja bibliotekarza
Odważnym szczęscie sprzyja

Książka w zabawny sposób opowiada historie odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Narratorem jest kot Diego, który już na samym początku (jako, że jest dobrze wychowanym kotem) przedstawia się nam jako "najsłynniejszy kot wszystkich czasów". Diego mieszkał w tawernie Pod Siedmioma Papugami w portowym mieście Palos. Jego głównym zajęciem było łapanie myszy oraz słuchanie historii opowiadanych przez marynarzy. Pewnego dnia w Palos pojawił się słynny Krzysztof Kolumb, który planował znaleźć drogę do legendarnych Indii. W zamian potrzebował trzech żaglowców, załogi oraz prowiantu. Na początku roku 1492 król Hiszpanii Ferdynand i królowa Izabela pobłogosławili wyprawę Kolumba.
Czy Diego wziął udział w wyprawie? Kto jako pierwszy dotknął Nowego Lądu? Czy cała flota wróciła szczęśliwie do domu? O tym dowiecie się, czytając książkę Diego - kot Krzysztofa Kolumba.
Książkę polecam nie tylko miłośnikom przygód i żeglugi, ale również tym, którzy z tą tematyką spotykają się po raz pierwszy. Kot Diego tłumaczy czytelnikom słownictwo związane z budową statku oraz m.in. opowiada, jak działa kompas. Myślą przewodnią książki może być użyte w treści łacińskie przysłowie Audaces fortuna iuvat, czyli odważnym szczęście sprzyja. Jeśli w coś mocno wierzymy, możemy sprawić, żeby to się spełniło.

Recenzja CzasDzieci.pl
Pierwszy kot na Nowym Lądzie

 

Wszyscy znamy postać Krzysztofa Kolumba i historię jego wielkiego odkrycia. A jeśli postanowi ją opowiedzieć kot? Jak ta wielka przygoda wyglądała z perspektywy czworonożnego obserwatora? Dowiecie się tego sami z książki Diego, kot Krzysztofa Kolumba.

Diego nie jest zwyczajnym kotem. To sam członek załogi Santa Maria! Zanim jednak trafił na pokład najsłynniejszego hiszpańskiego statku, trudnił się łapaniem myszy w tawernie Pod Siedmioma Papugami, znajdującej się w Palos. To właśnie tam usłyszał po raz pierwszy marynarskie opowieści o odważnym planie Krzysztofa Kolumba i zamarzył, aby go poznać. Wykorzystując swój wrodzony spryt objął stanowisko kota pokładowego i stał się ulubieńcem samego kapitana. Kot Diego to uważny obserwator. W przerwach między bronieniem sucharów przed myszami prowadzi swój własny Dziennik Podróży Kota Pokładowego. Ten spragniony przygód i ciekawy świata zwierzak jest równocześnie filozofem i kontemplatorem piękna natury. Potrafi godzinami wpatrywać się w fale i rozmyślać o bezkresie oceanu, który nazywa „falującym czarodziejskim dywanem pełnym nadzwyczajności…”

Książka o kocie Diego w dosyć zabawny i niecodzienny sposób przedstawia historię odkrycia Ameryki – historię widzianą oczami zwierzaka. Dzięki temu, z pewnością dużo bardziej zaciekawi młodych czytelników.

Została wydana na grubym, pożółkłym papierze i ozdobiona pięknymi ilustracjami. Zawiera praktyczne rady, na przykład, jak korzystać z kompasu i mapy, oraz słowniczek słów mogących stanowić dla dzieci trudność. Jest to więc równocześnie świetna rozrywka, jak i wspaniała lekcja historii i geografii.

 

 

 Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Bardzo dobrze - ale co z myszami? Bardzo ta rzecz zastanawiajaca jest

dodany: 2012-06-06 09:27:29, przez: Ryszard Lwie Serce

Z racji tego, że mam w domu małą księżniczkę, książki po które sięgamy są zazwyczaj typowo dziewczęce. Ich bohaterami są albo przemiłe zwierzaki, albo wesołe dziewczynki. Miłą więc odmianą było dla mnie przeczytanie tejże książki. I przyznam szczerze, że zrobiłam to w ciągu jednego wieczora. Mnie się ta książka bardzo podoba. Zainteresowała mnie od samego początku i nawet nie wiem kiedy dotarłam do końca. Opowiadanie, choć utrzymane w bardzo spokojnym tonie jest wciągające. Brak w nim nagłych zwrotów akcji czy szybko toczącej się fabuły. Mimo to książkę czyta się szybko i z ogromną przyjemnością. Można się z niej dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy i przy tym dobrze bawić. Polecam zarówno chłopczykom jak i dziewczynkom. Na pewno każdy maluch będzie zachwycony :)

dodany: 2012-04-12 00:38:28, przez: Ania mama Alicji


Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

A Wy, Szanowne Czytelniczki, jak zamierzacie zmienić świat?
Recenzja bibliotekarza

A Wy, Szanowne Czytelniczki, jak zamierzacie zmienić świat?

Książka: Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat
Genialna w swojej prostocie
Recenzja rodzica

Genialna w swojej prostocie

Książka: A każdy widział kota
Wciągająca lektura na jeden wieczór
Recenzja rodzica

Wciągająca lektura na jeden wieczór

Książka: Przygody Detektywa Pingwina. Detektyw Pingwin i zaginiony skarb
Zasługuje na szczególną uwagę
Recenzja bibliotekarza

Zasługuje na szczególną uwagę

Książka: Wombat Maksymilian i rodzina w tarapatach
Macierzyństwo bez grama lukru
Recenzja CzasDzieci.pl

Macierzyństwo bez grama lukru

Książka: Mama
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Dom nie z tej ziemi

Dom nie z tej ziemi

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Łopianowe pole

Łopianowe pole

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda literacka za książkę dla dzieci
Rok przyznania: 2017
Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Przed i po

Przed i po

Nagroda DOBRE STRONY
Nagroda DOBRE STRONY »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Wiersze dla dzieci

Wiersze dla dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018