Książki dla dzieci » Wynalazek Hugona Cabreta

Wynalazek Hugona Cabreta

Wynalazek Hugona Cabreta

Wiek dziecka: od 10 do 14 lat
ISBN: 978-83-10-11437-2

Hugo – sierota, zegarmistrz i złodziej – mieszka w korytarzach ukrytych w murach ruchliwego paryskiego dworca, gdzie jego przetrwanie zależy od zachowania tajemnicy i anonimowości. Kiedy jednak jego losy – niczym tryby zegarów, których dogląda – zazębiają się nagle z życiem ekscentrycznej dziewczynki uwielbiającej książki oraz zgorzkniałego starca prowadzącego na dworcu sklepik z zabawkami, jego podziemna egzystencja i największy sekret zostają zagrożone.
Tajemniczy rysunek, cenny notes, skradziony klucz, mechaniczny człowiek i ukryta wiadomość od nieżyjącego ojca Hugona – oto elementy tworzące szkielet tej skomplikowanej, wzruszającej i fascynującej powieści.

Na stronach pokrytych oryginalnymi rysunkami, łącząc elementy książki obrazkowej, opowieści graficznej i filmu, Brian Selznick przekracza ramy formy powieściowej, stwarzając zupełnie nową jakość narracyjną. Przedstawiamy oszałamiające, kinematograficzne genialne dziecko śmiałego i pomysłowego gawędziarza, artysty i autora książek.

 

O tym, co go zainspirowało do napisania powieści, Selznick opowiada:

 

Kilka lat temu przeczytałem książkę Gaby Wood pod tytułem Edison’s Eve: A Magical History of the Quest for Mechanical Live. Jest w niej mowa o rzeczywistej kolekcji skomplikowanych, mechanicznych, nakręcanych figur (zwanych automatami), którą ofiarowano pewnemu paryskiemu muzeum. Zbiór leżał zaniedbany na wilgotnym strychu, aż w końcu trzeba było go wyrzucić. Wyobraziłem sobie chłopca znajdującego owe połamane, zardzewiałe maszyny i w tej chwili narodził się Hugo i jego historia.

 

Autor mieszka na Brooklynie w Nowym Jorku oraz w San Diego w Kalifornii.

KUP TERAZ

Recenzje książki (Wynalazek Hugona Cabreta)

Recenzja bibliotekarza
Zachwyca!

Książka Wynalazek Hugona Cabreta zachwyca przede wszystkim cudownymi, czarno-białymi ilustracjami. Jak podaje sam autor jest ich 158, a każda przyciąga niebywałą dbałością o szczegóły oraz swoją prostotą.
Życie głównego bohatera, Hugona, nie należy do najłatwiejszych. Jego ojciec zginął w pożarze muzeum, a stryj, który przygarnął chłopca, zniknął bez słowa wyjaśnienia. Dwunastolatek w obawie przed sierocińcem wykonuje pracę, którą zajmował się jego stryj, tak aby nikt nie poznał prawdy. Hugo codziennie nakręca wszystkie zegary znajdujące się na paryskim dworcu, gdzie chłopiec mieszka.
Jego największym marzeniem jest uruchomienie mechanicznego człowieka, którego przed śmiercią naprawiał jego ojciec. Potrzebne są mu jednak drobne fragmenty mechanizmów zegarowych, różne trybiki i kółka. Ale jak je zdobyć, jeśli nie ma się pieniędzy? Chłopiec okrada starszego mężczyznę handlującego zabawkami. Podczas jednej z kradzieży właściciel sklepiku łapie Hugona i każe mu opróżnić kieszenie. W jednej z nich znajduje się niewielki, zniszczony notes. Jego zawartość wzbudza w staruszku lęk, smutek, a w końcu gniew… Co takiego znajdowało się notesie? Kim tak naprawdę jest sklepikarz? I czy Hugo spełni swoje marzenie? Przeczytajcie, pooglądajcie… 
Te zachwycające ilustracje stanowią treść książki na równi z tekstem. To powieść o spełnianiu marzeń,  ciężkiej pracy i wytrwałości. Pokazuje również, że kradzież i kłamstwo oddalają od nas szansę na szybkie rozwiązanie problemów. Szczerość, uczciwość i współpraca pozwalają nam odmienić swoje życie, poznać przyjaciół i spełnić marzenie nie zawsze osiągalne dla samotnego człowieka.

Recenzja rodzica
Zachęcam do przeczytania

Biorąc do ręki książkę od razu zastanawiamy się, jaka ona będzie? Na okładce widzimy dziurkę od klucza od jakiegoś mechanizmu na tle spowitego nocą Paryża. Wrażenie też robi na nas część twarzy z okiem patrząca z grzbietu książki. Kiedy rozłożymy okładkę, widzimy całą twarz chłopca. Jak się później wyjaśni, jest to postać Hugona Cabreta - głównego bohatera. Hugo to bardzo sprytny i pomysłowy chłopiec. Jego stryj nauczył go obsługiwać zegary. Na dworcu w Paryżu było ich bardzo dużo, bo aż 27. Chodząc po przeróżnych zakamarkach, Hugo obsługiwał je wszystkie. Doskonale wiedział, jak do każdego z nich należy dotrzeć, gdyż mieszkał w korytarzach ukrytych w murach paryskiego dworca. Jego skarbem jest zniszczony, mały, tekturowy notes z tajemniczymi rysunkami. Niespodziewanie notes ten trafia do sprzedawcy zabawek w sklepiku na dworcu. Chęć odzyskania własności jest bardzo wielka. Hugo, przełamując własny lęk, walczy o odzyskanie swego notesu. W książce pojawia się także postać dziewczynki, która w pewnym stopniu zaprzyjaźnia się z chłopcem.

Tajemniczy klucz, mechaniczny człowiek oraz inne elementy przeplatają się i tworzą niesamowitą opowieść. Żeby dowiedzieć się, jak to wszystko po kolei się układa - zachęcam do przeczytania książki. Zwracam również uwagę na rysunki, które tutaj nie są kolorowe jak w innych książkach. Mimo to, a może zwłaszcza dlatego, nas wszystkich zachwycają. Jest ich bardzo dużo. Książka ta jest dość gruba, ale dzięki tym różnym, ciekawym połączeniom czyta się ją bardzo, bardzo lekko i szybko. Akcja trzyma nas przez cały czas napięciu, a ciekawość dalszych losów Hugona nie zmniejsza się do ostatniej strony. Zachęcam do przeczytania tej książki.

Recenzja CzasDzieci.pl
Poznaj fascynujące tajemnice Hugona

Wynalazek Hugona Caberta to książka opowiadająca o chłopcu, który od paru miesięcy mieszka samotnie na dworcu w Paryżu. Hugo to mały złodziejaszek, który kradnie jedzenie, aby przeżyć i zaspokoić głód; podkrada drobne części i narzędzia, aby naprawić zagadkowy automat –  mechanicznego człowieka. Główny bohater po śmierci ojca zamieszkał z wujkiem, który nauczył go sztuki zegarmistrzostwa, jednak niedługo później zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach, a chłopiec w strachu przed inspektorem codziennie doglądał zegarów.  Losy 10-letniego młodzieńca o niezwykłym darze majsterkowania, zmienia jeden obraz i parę drobnych przedmiotów, które z pozoru nic ze sobą nie łączy, ale o tym dowiemy się już w dalszej części utworu.
Opowieść ta z pozoru może wydawać się smutna i trudna jak dla dzieci, jednak czytając tę książkę z każdą przewracającą kartką odkrywamy nowe słowa lub ilustracje, które się uzupełniają.  Sięgając po nią kolejny raz dostrzegamy coś nowego, inne wartości, zwracamy uwagę na mniej lub bardziej szczegółowe fragmenty. Tak samo jest z rysunkami - pod każdym z nich kryje się opowieść, którą stworzył autor, ale sami możemy sobie dopowiedzieć ciąg dalszy.
Książkę rozpoczyna „Krótkie wprowadzenie”, w którym profesor H. Alcofrisbas zaprasza nas do magicznego świata Hugona Caberta, świata na pierwszy rzut oka czarno- białego. Utwór składa się z dwóch części, które wiąże ze sobą motyw detektywistyczny oraz wcześniej wspomniany automat mechanicznego człowieka. Młodzieniec wraz z poznaną dziewczynką odkrywa tajemnice zapomnianego kinematografa. Kim są te wszystkie postacie? Tego dowiecie się w trakcie lektury. Wszystkich, którzy chcą przeżyć przygodę wraz z Hugonem zachęcam do przeczytania tej magicznej książki, która na długo pozostanie w waszej pamięci.

Recenzja rodzica
To moja ulubiona książka

Jeżeli powiem, że mój 8-latek z ciekawością sięgnął po Wynalazek Hugona Cabreta, to skłamię. To była megaciekawość! Z wypiekami na buzi przewracał kolejne kartki, zatrzymywał się na stronach, które go bardziej zaciekawiły.  Czytać zaczął od środka, bo akurat jedna z ilustracji bardziej go zaintrygowała i chciał się więcej o niej dowiedzieć. Powtarzał: „Mamo, popatrz, jak piękne rysunki można zrobić, mając tylko dwa kolory: biały i czarny oraz to, co pomiędzy nimi - szarość”. Zaraz potem, sam sięgnął po ołówek i narysował dom używając właśnie tej techniki. Jednak w końcu udało mi się go przekonać, żebyśmy zaczęli od początku – i tu porwała nas niesamowita, wciągająca i mądra historia. Dość, jeśli powiem, że głównym bohaterem jest chłopiec – samotny i bardzo utalentowany. Mieszka w opuszczonych pomieszczeniach nad paryskim dworcem i opiekuje się tam prawie trzydziestoma zegarami, zgodnie ze sztuką zegarmistrzowską. Lecz Hugon ma właściwie jeden cel – naprawić tajemniczego mechanicznego człowieka, który, jak się spodziewa, przekaże mu wiadomość od zmarłego ojca.
Książka jest zaskakującym świadectwem na to, jak niewiele możemy wiedzieć o najbliższych. Dzięki wielowarstwowości, z wątkami detektywistycznymi i sensacyjnymi, niesamowicie wciąga i nie można się od niej oderwać. Piękne ilustracje pobudzają wrażliwość dziecka, pozwalają mu na własne interpretacje i przemyślenia. Rysunki nie przedstawiają tego, co jest w książce – one są jej treścią i są tak wplecione, że kontynuują wątek. Przybliżają szczegóły lepiej, niż najdokładniejszy opis. I dalej moje dziecko mówi: „To moja najulubieńsza książka” oraz sięga po nią, choćby na chwilę, przejrzeć na przykład dwie ilustracje ...

Recenzja rodzica
Takiej książki jeszcze nie czytałam!

Wynalazek Hugona Carbeta – to powieść w słowach i obrazach. Zawiera 535 stron, w tym 182 strony zadrukowane są tekstem, a pozostałe to strony z obrazami, czyli według mnie z tekstami ukrytymi w ilustracjach, utrzymanymi w konwencji czarno-białej grafiki (czasami ilustracje stanowią zdjęcia, również czarno-białe). Opowieść zaczyna się od kilkunastu stron pokrytych grafiką, a na nich wprowadzenie w tematykę utworu – powtarzanie tych samych obrazów w coraz większym przybliżeniu. Miałam wrażenie, że wpadam w sam środek akcji. I chociaż nie wiem, co się w niej dzieje, chcę się dowiedzieć! I takie uczucia towarzyszyły mi podczas czytania całej historii - chciałam czytać dalej, przewracając kilka kart zadrukowanych literami i kilkanaście zilustrowanych. Myślę, że recenzowana przeze mnie pozycja spodoba się nastolatkom i to zarówno tym, którzy są z książką w wiecznej przyjaźni, jak i tym, którzy trzymają książkę w ręku od czasu do czasu lub pod przymusem lekturowym.

Tytułowy bohater, Hugo, to sierota, złodziejaszek i doskonały obserwator życia. Stara się on rozszyfrować i skonstruować coś lub kogoś, co/kto pomoże mu rozwikłać zagadkę rodzinną i uporządkować swoje wspomnienia. Dodatkowo ukazana jest tu relacja chłopaka z dziewczyną, z którą, pomimo różnic, jakie ich dzielą, znajduje wspólną nić porozumienia. Najciekawsze jest jednak zakończenie - zupełnie zdumiewające...Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Opowieść o Miłości, Uśmiechu i tajemniczej witaminie C
Recenzja rodzica

Opowieść o Miłości, Uśmiechu i tajemniczej witaminie C

Książka: Sekretnik Matyldy
Genialna w swojej prostocie
Recenzja rodzica

Genialna w swojej prostocie

Książka: A każdy widział kota
Słodka, urocza książka o dzieciach i dla dzieci
Recenzja rodzica

Słodka, urocza książka o dzieciach i dla dzieci

Książka: Hani Humorek i Przyjaciele. Kłopoty ze zwierzakami
Inspirująca
Recenzja rodzica

Inspirująca

Książka: Paw, co ogon miał z przyjaźni
Zasługuje na szczególną uwagę
Recenzja bibliotekarza

Zasługuje na szczególną uwagę

Książka: Wombat Maksymilian i rodzina w tarapatach
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Bruno. Chłopiec, który nauczył się latać

Bruno. Chłopiec, który nauczył się latać

Nagroda DOBRE STRONY
Nagroda DOBRE STRONY »
Nagroda w kategorii książki dla młodzieży
Rok przyznania: 2017
Czarne jeziora

Czarne jeziora

Nagroda DOBRE STRONY
Nagroda DOBRE STRONY »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Dom nie z tej ziemi

Dom nie z tej ziemi

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Haczyk

Haczyk

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Łopianowe pole

Łopianowe pole

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda literacka za książkę dla dzieci
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Książki dla dzieci1
Ranking

Książ z duchami, których nie trzeba się bać :)

Książ z duchami, których nie trzeba się bać :)Czyli co warto czytać dla przyjemności.
 • Niedokończony eliksir nieśmiertelności
  1.
 • Willa Trzech Łotrów
  2.
 • Czarownica piętro niżej
  3.
 • Elf i dom strachów
  4.
 • Duch z butelki
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018