Kraków

"Wisła. Re-kreacja" - poznaj wydarzenia edukacyjne towarzyszące wystawie

"Wisła. Re-kreacja" - poznaj wydarzenia edukacyjne towarzyszące wystawie

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wydarzenia towarzyszące wystawie „Wisła. Re-kreacja”.

 

Wystawa „Wisła. Re-kreacja” mieści się na II piętrze Pałacu Krzysztofory.
Więcej informacji o wystawie: https://muzeumkrakowa.pl/wystawy/wisla-re-kreacja

Zapraszamy!

 

Zajęcia edukacyjne towarzyszące wystawie "Wisła re-kreacja"

 

Wydarzenia towarzyszące wystawie będą odbywać się na wielu płaszczyznach – na  samej wystawie, na wodzie i nad wodą.


RZECZNICY RZEKI O RZECE, czyli cykl spotkań z gościem specjalnym – rzecznikiem wiślanym – są to spotkania  z udziałem osób zaangażowanych w powstawanie ekspozycji, które, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, przybliżają poszczególne wątki. Limit – 25 osób.

 


Tematy spotkań:


Drewniany, z żaglem czy sportowy – Krystyna oraz Jan Jerzy Czop
Przepełniona pasją, praktycznymi umiejętnościami i wiedzą prowadzących, opowieść o początkach i rozwoju sportów wodnych na Wiśle w Krakowie podparta piękną kolekcją kajaków różnego typu zgromadzonych na wystawie ( 29 czerwiec, godz.17.00, Pałac Krzysztofory, limit osób:25 miejsc, udział bezpłatny, Rezerwacja COZ)

Drygawki, szkuty i galary – Matylda Wejdman i Jarosław Kałuża
Spotkanie rozwijające wątki dotyczące drewnianych łodzi na Wiśle oraz flisactwa. Goście opowiedzą, dlaczego nie każda duża łódź na rzece pod Wawelem to galar, czym jest drygawka oraz jak odróżnić byka od szkuty. Z pewnością nie zabraknie też historii flisactwa i tradycji z nim związanych

Rzeka. Całe wszystko – Ewa Ciepielewska
Spotkanie z udziałem artystki wiślanej, performerki i aktywistki o tym jak dużo może dać nam rzeka. Jak może inspirować i motywować. W oparciu o obiekty zebrane w Sali poświęconej sztuce inspirowanej Wisłą. (wrzesień)

OPOWIEDZIEĆ WISŁĘ, czyli seria wykładów/odczytów eksplorujących poszczególne tematy poruszone w narracji wystawy:

  • Jak dawniej nad Wisłą plażowano – Anna Kwiatek z Muzeum Krakowa (lipiec)
  • Ziele w wianku, wianek ziela, czyli jakie rośliny kryją się w wiankach – Stefan Gawroński (sierpień)
  • Po co ptaki śpiewają – Kazimierz Walasz z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego (wrzesień)
  • Tajemnice wiślanych brzegów, czyli walory rekreacyjne krakowskiego odcinka Wisły – Mateusz Niemiec z Muzeum Krakowa (październik)
  • Drewniane łodzie na rzece – Jadwiga Klim z Narodowego Muzeum Morskie w Gdańsku (październik)
  • Rzeczne opowieści – slajdowisko połączone ze wspomnieniami wypraw rzecznych (Orlean itp.), Ewa Ciepielewska (wrzesień i październik).

WŁASNO-RĘCZNIE: Warsztaty dla dzieci jak zrobić własne ilustracje do książki, skąd czerpać pomysły i inspiracje (Magdalena Smaga, Joanna Gellner), limit – 20 osób.

Spotkanie bazujące na książeczce dla dzieci „PLUSK”, której bohaterów poznajemy w ostatniej sali wystawy (wrzesień).

KRAKÓW NAPRAWDĘ DLA WSZYSTKICH: Bezpłatne zajęcia realizowane w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” z elementami dostępnościowymi:

  • Tajemnice wiślanych brzegów – oprowadzanie kuratorskie po wystawie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM (czerwiec)
  • Jak dawniej nad Wisłą plażowano – oprowadzanie kuratorskie po wystawie z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi (wrzesień)
  • Wespół-zespół – spacer wzdłuż rzeki połączony z warsztatami szkutniczymi z elementami audiodeskrypcji (czerwiec).

 

NA WIŚLE I NAD WISŁĄ: W ramach programu „Muzeum po sąsiedzku” Muzeum Krakowa „płynie” z wystawą planszową na pokładzie „Szwajcarki”, przybijając do wybranych miejsc w obrębie samego miasta, jak i poza jego granicami:

  • Pychowicka Noc Kupały – plenerowa wystawa i odczyt we współpracy z załogą galaru „Boudiccą” (czerwiec)
  •  W żeglarskim klimacie – spotkanie w Mogile, w siedzibie tamtejszego Yacht Klubu, prezentacja wystawy połączona z piknikiem (27 sierpnia)
  • Flis Królewski – udział w pierwszym etapie – uroczystość na zerowym kilometrze pod Oświęcimiem, uroczyste powitanie Flisu w Tyńcu (28 kwietnia)


"Bandera w górę. Otwarcie sezonu w Porcie Muzeum" - Muzeum Krakowa nie zna granic! W 2021 roku po raz pierwszy zainaugurowaliśmy obecność Muzeum nad Wisłą i na Wiśle. W tym roku powracamy w nowej odsłonie. W czerwcu zapraszamy na otwarcie Przystani Muzeum, w którym Muzeum Krakowa zawita na dłużej wraz z naszymi przyjaciółmi krakowskimi flisakami. Już wkrótce zaprosimy na kolejne wydarzenia będące połączeniem wody, Muzeum i krakowskich tradycji, a wszystko w połączeniu z wystawą „Wisła re-kreacja” prezentowaną w Pałacu Krzysztofory. Jako Muzeum zakotwiczymy w tym porcie na dłużej, do późnej jesieni i pierwszych przymrozków. Miejsce to nie jest przypadkowe. W przeszłości była tu plaża, port, a teraz liczymy na to, że zacznie tu bić serce krakowskiego flisactwa. W planie wydarzenia m. in. parada krakowskich drewnianych jednostek, możliwość wejścia na pokład jednostek i kameralne rozmowy z szyprami oraz możliwość wzięcia udziału w rejsach widokowych (25 czerwca 2022, godz.12.00, Bulwar Rodła przy ujściu Rudawy - przystań MK, brak konieczności rezerwacji)


Uroczyste przekazanie bandery Flisu pod wieżą Ratuszową w towarzystwie bicia dzwonu „Bolesław” (30 września)
Udział wspólnie z Muzeum Morskim w uroczystym finale Flisu w Gdańsku (koniec maja)


"Traszki i waszki, czyli wyprawa do lasu łęgowego" (prowadzone przez Matyldę Wejdman) – las łęgowy to dżungla w środku miasta. Nieodkryty skarb niewiele ponad 3 kilometry od Wawelu. Nie tylko piękny i zielony, ale wartościowy ze względu na gatunki zwierząt, które możemy tutaj spotkać. Wspólnie będziemy zagłębiać się i zgłębiać tajemnice krakowskiej dżungli, w której spotkać można traszki, ważki, bobry i przepiękne gatunki ptaków


"Co się kryje w krzakach i pokrzywach" – spacer rowerowy wzdłuż Wisły (prowadzone przez Mateusza Niemca). Wiślane brzegi są pełne niezwykłych obiektów. Znajdziemy tam nie tylko pokrzywy, osty i poparzone łydki, ale także wiele ciekawych obiektów, pomników, pamiątek historycznych oraz postindustrialnych przestrzeni porzuconych przez człowieka, a powoli odzyskiwanych przez naturę (lipiec)


Miasto z wody – rejs spacerowy dedykowany krakowianom (Matylda Wejdman, Mateusz Niemiec).


Na Szwajcarce – Wystawa plenerowa prezentowana na galarze w sezonie (czerwiec-październik), wzbogacona o elementy dostępnościowe  – przygotowane zostaną QR kody oraz wirtualna galeria fotografii z tekstami alternatywnymi.


Otwarcie sezonu w porcie Muzeum – parada łodzi i przedstawienie jednostek odbędzie się w maju. Wystawie towarzyszy specjalne wydawnictwo skierowane do dzieci.

SZKOLENIA: Szkolenia dla przewodników miejskich oraz dla pracowników obsługi wystaw (14 kwiecień, 14 maja 2022)

 

HYDROZAGADKA

HYDROZAGADKA, czyli dzień z wystawą „Wisła re-kreacja” w Pałacu Krzysztofory (sobota lub niedziela raz w miesiącu, od maja do października). Muzeum Krakowa wówczas zaproponuje:

OPROWADZANIA KURATORSKIE: „Z nurtem!” – oprowadzanie i spotkanie z kuratorem w przestrzeni wystawy – raz w miesiącu, limit – 25 osób.
Najbliższe: 26 czerwca 2022, godz. 15.00, Pałac Krzysztofory, udział w cenie biletu wstępu na wystawę, Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających 
Kolejne: 16 lipca 2022, godz. 13. 00, Pałac Krzysztofory, udział w cenie biletu wstępu na wystawę, Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających 

OPROWADZANIA RODZINNE:„Tropem krokodyla” – Muzeum Krakowa zaprasza wszystkich na zwiedzanie wystawy specjalną trasą przygotowaną dla najmłodszych odbiorców, pełną niespodzianek, zagadek i wiślanych wątków. Naszym przewodnikiem w tej wyprawie będzie właśnie krokodyl. A dlaczego? Tego właśnie będzie można dowiedzieć się na spotkaniu. Limit – 25 osób.
Najbliższe: 26 czerwiec, godz. 12.00, Pałac Krzysztofory, udział w cenie biletu wstępu na wystawę, Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających 
Kolejne: 16 lipca 2022, godz. 11. 00, Pałac Krzysztofory, udział w cenie biletu wstępu na wystawę, Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających

 

Inne wydarzenia towarzyszące:

Nie tylko Krokodyl – z dziejów plażowania nad krakowską Wisłą (wykład)
16.07.2022  godz. 15:00

  • Pałac Krzysztofory

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wydarzenia towarzyszące wystawie „Wisła. Re-kreacja”.
Promienne słońce, piaszczysta plaża, orzeźwiający chłód wody – to dla wielu osób synonim letniego wypoczynku. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu takie atrakcje oferowała również krakowska Wisła, a krakowianie skwapliwie z nich korzystali. Jak i kiedy się to zaczęło? Gdzie najchętniej plażowano? Jak zmieniała się moda plażowa? Na te i inne pytania odpowiemy podczas wykładu bogato ilustrowanego fotografiami ze zbiorów Muzeum Krakowa.
Osoba prowadząca: Anna Kwiatek
Miejsce wydarzenia: Pałac Krzysztofory /sala Jury Szopek Krakowskich, II piętro

Limit osób: 25
Udział bezpłatny 
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl 

                                                               ***
Tajemnice wiślanych brzegów, czyli walory rekreacyjne krakowskiego odcinka Wisły (spacer)
17.07.2022  godz. 11:00

  • Pałac Krzysztofory

Wiślane brzegi są pełne niezwykłych miejsc i opowieści. Znajdziemy tam nie tylko pokrzywy, osty i poparzone łydki, ale także wiele ciekawych obiektów, pomników, pamiątek historycznych oraz postindustrialnych przestrzeni porzuconych przez człowieka, a powoli odzyskiwanych przez naturę. Najlepiej eksplorować je wykorzystując rower. Spotkajmy się nad Wisłą przy przystani Muzeum Krakowa. Pojedziemy na wschód, wzdłuż rzeki obok Wawelu, Kazimierza, Grzegórzek, ujścia Prądnika/Białuchy, a skończymy w Łęgu piknikiem nad brzegiem rzeki (prowiant i koce w własnym zakresie).
Osoba prowadząca: Mateusz Niemiec
Miejsce wydarzenia: Brzegi Wisły - Przystań Muzeum Krakowa na Bulwarze Rodła (przy ujściu Rudawy do Wisły przy klasztorze Norbertanek)

Limit osób : 15
Cena: 15 zł za osobę
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl  

*Spacer rowerowy uzależniony od warunków pogodowych, w przypadku niesprzyjającej aury możliwe jest jego odwołanie

*Uprzejmie prosimy o przybycie na miejsce zbiórki z biletami zakupionymi w Centrum Obsługi Zwiedzających!
 

Informacje organizacyjne:

Rezerwacja na wydarzenia:
Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl  

Wystawę można oglądać do 30 października w Pałacu Krzysztofory.
Godziny otwarcia wystawy: wtorek – niedziela, godz. 10.00–18.00.

Wystawa „Wisła. Re-kreacja”
Kurator wystawy: Mateusz Niemiec
Czas trwania wystawy: 30 października
Godziny otwarcia wystawy: wtorek – niedziela, godz. 10.00–18.00.

Cennik wydarzeń edukacyjnych towarzyszących wystawie:

  • spacery - 15 zł/osoba
  • warsztaty plastyczne - 15 zł/osoba
  • warsztaty muzealne - 80 zł/grupa + 5 zł bilet uczestnika
  • lekcje muzealne - 80 zł od grupy + 4 zł bilet uczestnika

Krakowska Karta dla rodziny N:

  • spacery - 7,50 zł od uczestnika
  • warsztaty plastyczne - 7,50 od uczestnika
  • warsztat muzealny (bilet) - 2,50 od uczestnika
  • bilet na lekcję muzealną (bilet) - 2 zł od uczestnika

 

Materiały organizatora

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć