Kraków

Jesteśmy solidarni! Inicjatywy kulturalne, zajęcia sportowe, pokazy w kinach dla dzieci z Ukrainy

Jesteśmy solidarni! Inicjatywy kulturalne, zajęcia sportowe, pokazy w kinach dla dzieci z Ukrainy

Wybuch wojny u naszych wschodnich sąsiadów zmusił tysiące osób do opuszczenia swoich domów. Wielu z nich schronienie znajduje w Polsce. Oprócz bieżącej pomocy polegającej na zapewnieniu posiłku, noclegu czy wsparciu w szukaniu pracy, instytucje kultury, kluby sportowe i inne organizacje nie są obojętne na potrzeby dzieci i wychodzą naprzeciw najmłodszym z Ukrainy z propozycją udziału w zajęciach i warsztatach. Wiemy, że to szczególnie trudny dla dzieci i ich rodzin czas, dlatego robimy, co możemy, by choć na chwilę odwrócić ich myśli od tragedii, która ich spotkała. Oto niektóre propozycje zajęć w Krakowie, w których ukraińskie dzieci mogą wziąć udział.

 

Zajęcia w szkółkach piłkarskich w Krakowie

 

Z ofertą wychodzą kluby piłkarskie, m.in. Cracovia, Wisła Kraków, klub sportowy Hutnik, a także Akademia Futbolu z "Głową".

 

Akademia Mistrzów Cracovia zaprasza na bezpłatne treningi

 

Jak podaje Akademia Mistrzów Cracovia na swoim Facebooku:

 

Zarząd Akademii Mistrzów Cracovia informuje, że dla wszystkich uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy zamieszkali lub mieszkają w Krakowie oraz jego okolicy, oferujemy nieodpłatny udział w treningach piłki nożnej dla chłopców i dziewczynek urodzonych w latach 2014-2009. Pomożemy również w uzyskaniu certyfikatu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zapraszamy do Akademii Mistrzów Cracovia!

Szczegóły pod numerem: 501 148 351".

Facebook: KLIKNIJ I ODWIEDŹ FACEBOOKA AKADEMII

 

 

Wisła Kraków z nieodpłatną ofertą dla dzieci uchodźców

 

Ze sportową inicjatywą wychodzi też Wisła Kraków. Informację na temat zajęć organizowanych przez Wisłę Kraków w ramach Akademii Piłkarskiej można znaleźć również na ich Facebooku.

 

Nie pozostajemy obojętni na to, co dzieje się wokół nas. Uruchamiamy otwarte treningi dla dzieci z, które musiały opuścić kraj z powodu wojny. Prosimy o przekazywanie informacji i kontakt pod numerem telefonu: +48 575 586 651.

Więcej informacji: SPRAWDŹ FACEBOOK

 

 

Klub sportowy Hutnik

 

Nie pozostaje obojętny również klub sportowy Hutnik Kraków, który również wychodzi z ofertą do przybywających do Krakowa ukraińskich dzieci.

 

Klub sportowy Hutnik Kraków zaprasza dzieci i młodzież przybywające z Ukrainy na treningi piłkarskie do swojej akademii. Osoby przybywające do Krakowa z Ukrainy i zainteresowane udziałem w treningach lub osoby pomagające im w aklimatyzacji w Krakowie mogą kontaktować się bezpośrednio z dyrektorem Akademii Piłkarskiej Hutnik Kraków Pawłem Palusińskim tel. 570 539 636 lub p.palusinski@nh2010.pl".

Szczegóły: KLIKNIJ I SPRAWDŹ

 

Akademia Futbolu z "Głową"

 

Na zajęcia zaprasza również Akademia Futbolu z "Głową", stworzona przez Arkadiusza Głowackiego. 

Kochani, nasza Akademia zaprasza na darmowe treningi wszystkie dzieci z Ukrainy, które z powodu wojny znalazły się w Krakowie. Przypominamy, że sport łączy, a te dzieci powinniśmy otoczyć szczególną opieką. Będzie nam bardzo miło, jeśli przynajmniej w ten sposób będziemy mogli zapewnić im odrobinę normalności.

Wszystkich chętnych do pomocy zapraszamy do kontaktu pod nr telefonu 797563185.

Więcej informacji tu: KLIKNIJ

 

 

Nowa Huta z inicjatywami kulturalnymi

 

Swoje serce dla dzieci, które przedostały się z ogarniętej wojną Ukrainie, otwierają również kluby Nowej Huty. Organizują bezpłatne miejsca spotkań, warsztaty oraz zabawy dla najmłodszych.

 

Program obowiązujący w dniach 6-18 marca:

  • Klub Jędruś (os. Centrum A 6a) - niedziela 14.00-18.00
  • Klub Mirage (os. Bohaterów Września 26) - wtorek 10.00-14.00
  • Klub 303 (os. Dywizjonu 303 nr 1) - poniedziałek, środa, piątek 10.00-13.00
  • Klub Zgody (os. Słoneczne 16) - czwartek, piątek, sobota 10.00-13.30

Po prostu przyjdź, a jeśli masz pytania, wątpliwości, zapraszamy do kontaktu:
Snizhana Chorna - 573 792 966

Śledź inicjatywę na Facebooku: KLIKNIJ TU

 

 

Biblioteka Kraków na rzecz dzieci z Ukrainy

 

Na ul. Brodowicza 1 (Filia nr 8) Biblioteki Kraków powstaje przestrzeń do czytania, zabawy oraz rozwoju dla najmłodszych. Aktualnie prowadzona jest zbiórka literatury dziecięcej w języku ukraińskim oraz materiałów plastycznych do zajęć. Książki i materiały można przynosić do Filii nr 8 (ul. Brodowicza 1) oraz Filii nr 3 (pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3). 

 

Więcej na: https://www.biblioteka.krakow.pl/szczesliwy-zakatek-dla-dzieci-z-ukrainy/

 

Literackie Chwile w Pałacu Potockich

 

Z inicjatywą wychodzi również Pałac Potockich. W marcu zaprasza na spotkania literackie, muzyczne oraz plastyczne w języku polskim i ukraińskim. Na miejscu będzie dostępny również tłumacz.

 

Pierwsze zajęcia Literackie chwile, czyli pudełko pełne miłości  dla dzieci 5–8 lat odbędą się w niedzielę, 13 marca. Do zorganizowania spotkania zainspirowała Rękawiczka. Ukraińska bajka ludowa.

Wszystkie warsztaty są bezpłatne. Szczegóły można znaleźć na profilu pałacu Potockich.

 

Krakowskie kina solidarne z Ukrainą

 

"Krakowskie kina studyjne dla Ukrainy" to nowy projekt kin studyjnych w sercu Małopolski. Poniżej harmonogram pokazów:

 Kino Kijów

Od 4 marca – bezpłatne pokazy animacji dla dzieci i młodzieży z ukraińskim dubbingiem.

➞ Punkt zbiórki działający w godzinach pracy kina.

 Kino Mikro

6 marca, godz. 16:15 – specjalny pokaz charytatywny Pomagamy Ukrainie: ZŁE DROGI.

Kino Agrafka

6 marca, godz. 11:00 – pokaz specjalny z cyklu „Czytamy i Oglądamy w Agrafce”, z którego cały dochód zostanie przeznaczony na zbiórkę Fundacja Ocalenie.

Kino Paradox na ul. Krupniczej

5-6 marca – bezpłatne pokazy filmów dla dzieci Фільми для дітей, Вступ до сеансу - вільний.

7-10 marca – POKAZY DLA UKRAINY

Wszystkie powyższe kina oraz Kino Pod Baranami, Studyjne Kino SFINKS oraz KIKA są dostępne na platformie Mojeekino.pl.

Co więcej, my, widzowie również możemy pomóc, ponieważ całkowity dochód ze sprzedaży biletów ze specjalnej sekcji zostanie przekazany na fundację „Come back alive”: www.mojeekino.pl/pokaz/solidarni-z-ukraina

 

Dodatkowo, 12 marca br. we wszystkich kinach sieci Multikino i Cinema3D rozpoczną się seanse z ukraińskim dubbingiem. Dla uchodźców z Ukrainy filmy będą wyświetlane za darmo.

 

Przyjazne Miejsce w Dzielnicy II Grzegórzki

 

Los dzieci nie jest obojętny również instytucji MDK "Dom Harcerza". Tworzą oni Przyjazne Miejsce, gdzie rodziny uchodźców mogą wypocząć i spędzić aktywnie czas.

 

Jak można przeczytać na Facebooku:

 

Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” im. prof. Aleksandra Kamińskiego w Krakowie – ul. Lotnicza 1 to PRZYJAZNE MIEJSCE dla dzieci i rodziców.

Jesteśmy placówką oświatową – oferujemy pomoc dla rodzin i matek z dziećmi, które chciałyby spędzić u nas aktywnie czas.

Przy MDK posiadamy duży, trawiasty plac rekreacyjny, wyposażony w różne urządzenia zabawowe (w tym piaskownicę, zjeżdżalnie, domki, ławki, itp.) jak też asfaltowe boisko z koszami do koszykówki i bramkami do piłki nożnej (piłki też mamy)

- otwarty wjazd wózkami na plac, schody z podjazdami

- MDK i plac usytuowany jest w spokojnym i bezpiecznym miejscu, obok - nad Białuchą znajdują się alejki spacerowe

- dla naszych gości udostępnimy zaplecze sanitarne (toalety, itd.)

- istnieje możliwość skorzystania z budynku, w celu np. nakarmienia lub przewinięcia dziecka

- w godzinach od 9.00 – 14.00 oferujemy dla dzieci możliwość skorzystania z sal świetlicowych ze stołem pingpongowym, grami planszowym, puzzlami, itp.

- wszystkich chętnych ugościmy również kawą, herbatą i tym, co mamy…

Bezpośredni dojazd MPK: 124, 125, 152, 182, 184, 189, 424, 482, 502

Informacje: Mieczysław Czytajło – tel. 606 709 083 lub (12) 411 91 89.

Więcej informacji na: KLIKNIJ W LINK.

 

Wieliczka - bezpłatne zwiedzanie i warsztaty dla ukraińskich rodzin

Możliwość bezpłatnego zwiedzania Zamku Żupnego oraz udziału w warsztatach daje również Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. W zajęciach można uczestniczyć indywidualnie lub grupowo.

 

Sprawdź więcej: KLIKNIJ W LINK

 

Ogrom wsparcia i dobra, który płynie w stronę naszych Gości z Ukrainy, jest naprawdę budujący. Solidarność okazana dziś, z pewnością zostanie zapamiętana i doceniona. 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć