Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Szczepienia P/WZWB

Jakie powinno być postępowanie w przypadku kiedy odstęp między drugim, a trzecim szczepieniem p/wzw/B u dorosłych osób wyniósł od 3,5 m-ca do 4,5
m-ca. Pacjenci byli szczepieni w/g schematu 0-1-6 m-cy. Czy powinni mieć kontrolowane p/ciała, jeśli tak to po jakim czasie?
Przepraszam zapomniałam zadać kolejnego pytania. A może szczepienie uważać należy za niebyłe i zaszczepić kolejny raz w odpowiednim czasie?

Pytanie przesłała Pani Małgorzata
Izabela Tarczoń - lekarz medycyny, specjalista pediatrii, konsultant ds. szczepień ochronnych

Izabela Tarczoń

lekarz medycyny, specjalista pediatrii, konsultant ds. szczepień ochronnych

Odpowiedź:

W przypadku zdrowych osób pełny cykl szczepienia podstawowego przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B obejmuje podanie trzech dawek szczepionki w schemacie 0-1-6 miesięcy. Tak przeprowadzona immunizacja zapewni ochronę przed zachorowaniem u około 90- 95% zaszczepionych osób. Pozostałe 5-10 % pacjentów, to osoby nie odpowiadające na szczepienie, u których nie dojdzie do powstania odpowiedniego poziomu przeciwciał, pomimo prawidłowo przeprowadzonej immunizacji. Jest to indywidualna cecha osoby zaszczepionej i stwierdzenie jej wymaga odrębnego postępowania.


Prawidłowo przeprowadzony schemat szczepień zawiera tzw. rekomendowane odstępy pomiędzy dawkami. Aby uzyskać zabezpieczającą ochronę po szczepieniach, szczególnie ważne jest, aby nie skracać tzw. minimalnych odstępów pomiędzy kolejnymi dawkami. W przypadku szczepionki przeciwko WZW B najmniejszy odstęp jaki powinien upłynąć między podaniem drugiej a trzeciej dawki to 8 tygodni .


Tak więc w omawianym przypadku szczepienie należy uznać za wykonane. Jeśli opisane w pytaniu osoby nie chorują przewlekle, nie mają zaburzeń odporności, lub nie są narażone na kontakt z wirusem HBV- nie ma wskazań do kontroli poziomu przeciwciał po szczepieniu. Natomiast, jeśli któryś z wymienionych czynników jest obecny, badanie poziomu przeciwciał anty –HBs, należy wykonać w okresie 1-2 miesięcy po ostatnim szczepieniu.
 


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć