Artykuły

Nauka poprzez zabawę, czyli jak w prosty sposób przekazywać dziecku wiedzę

Każdy rodzaj zabawy rozwija umiejętności potrzebne do odniesienia szkolnych sukcesów. Tworzenie budowli z klocków kształtuje zdolność do rozwiązywania problemów, myślenie przyczynowo-skutkowe oraz orientację w przestrzeni. Jeśli dodatkowo w zabawę angażują się inne osoby, maluchy uczą się zasad współpracy, cierpliwości w oczekiwaniu na swoją kolej, przyjmowania perspektywy drugiej strony oraz rozwiązywania sytuacji konfliktowych (umiejętność negocjacji, wyrażania własnej opinii czy sztuki kompromisu).

 

 

By dowiedzieć się, jak poznawczo, społecznie i emocjonalnie funkcjonuje nasze dziecko, najlepiej wspólnie z nim zagrać w grę planszową albo wziąć udział w jednej z ulubionych zabaw. Tak spędzony czas pozwala nam dostrzec, jak znosi ono porażkę i wygraną, czy rozumie, jakiego rodzaju wsparcia należy udzielić przegranemu i jak przyjąć zwycięstwo. Im bardziej zróżnicowane i złożone będą zasady gier i zabaw, tym więcej procesów umysłowych musi zaangażować młody człowiek, by wziąć w nich udział. Chcąc nauczyć dziecko lepiej zapamiętywać i skupiać uwagę, zwiększyć jego wiedzę i rozwinąć szkolne umiejętności, najlepiej jest posłużyć się właśnie zabawą.

Samodzielne zdobywanie wiedzy przynosi dzieciom wiele satysfakcji i radości, dlatego powinniśmy stwarzać im także jak najwięcej okazji do różnorodnych doświadczeń i ćwiczeń umysłu. Oto kilka propozycji na domowe eksperymenty.

 

Jak powstają kolory?

 

Mieszając palcami różne kolory farb plakatowych dzieci odkrywają całą paletę barw i dowiadują się, jakie kolory wchodzą w skład innych.

 

Kiedy natomiast wyjdziemy w słoneczny dzień na powietrze i skorzystamy z węża ogrodowego do podlewania trawnika, możemy „stworzyć” własną tęczę. Wystarczy skierować strumień wody pod słońce i częściowo zakryć palcami otwór wylotowy węża, tak, by woda rozpryskiwała się niczym mgiełka – wtedy otrzymamy długi barwny łuk.

 

 

Biały, czyli jaki?

 

Aby zbadać, czym tak naprawdę jest kolor biały, a właściwie jak może powstawać, przeprowadzamy proste doświadczenie. Wycinamy z tektury okrąg, który dzielimy na sześć równych części w wybranych kolorach: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym, niebieskim i fioletowym (można go samemu pomalować albo nakleić wybrane barwy wykorzystując kolorowy papier). Po umocowaniu koła na drewnianym patyczku i wprawieniu go w ruch zobaczymy, że powstający po zmieszaniu wszystkich barw kolor jest w rzeczywistości… biały!

 

Skąd się bierze deszcz?

 

Dowiedzieć się tego możemy w swojej własnej kuchni. Musimy tylko wlać wrzątek z czajnika do szklanki, a następnie przykryć ją spodeczkiem. Szybko dostrzeżemy, jak unosząca się do góry para pokrywa dno spodeczka, skrapla się i z powrotem wpada do naczynia. W ten właśnie sposób powstaje prawdziwy deszcz - kiedy woda paruje z ziemi, tworząc deszczowe chmury.

 

Kiedy zabraknie nam własnych pomysłów na zabawy, w księgarniach bez problemu znajdziemy liczne zestawy edukacyjne (np. serię „Bawię się w…” czy „Gram w…” wydawane przez Zieloną Sowę), zawierające  bogato ilustrowane książeczki z zagadkami, ciekawymi ćwiczeniami oraz grą utrwalającą nabyte umiejętności. To wspaniała rozrywka dla całej rodziny. Nauka przestaje kojarzyć się maluchom z nudą i wysiłkiem, a rozbudza ich naturalną ciekawość poznawczą i pozwala przyjemnie spędzić czas wolny.

 

 

Rady dla Rodziców:

 

Jak pokazują badania, zewnętrzna motywacja do nauki to stanowczo za mało, by dziecko mogło bez problemów radzić sobie ze szkolnymi obowiązkami i by choć w części sprawiały mu one radość.

 

Nie róbcie niczego na siłę! Starajcie się raczej pokazywać, sami się w to angażując, że nauka może być świetną zabawą.

 

  • Wymyślcie wspólną grę lub quiz, które pomogą wam powtarzać z dzieckiem zadane lekcje,
  • Zorganizujcie wieczór kinomana z… filmami historycznymi lub kreskówkami opisującymi działanie ludzkiego ciała,
  • Wspólnie czytajcie encyklopedie, szperajcie w internecie w poszukiwaniu naukowych ciekawostek albo przeglądajcie przyrodnicze albumy.

 

Widząc wasze zainteresowanie, dzieci także zaciekawią się daną tematyką i odkryją, że wiedza nie musi być nudna i ani pozbawiona pasji.


Agnieszka Gąstoł-Olbrycht
psychoterapeuta, psycholog
pedagog specjalny


Konkurs NAUKA PRZEZ ZABAWĘ!
Warto łączyć naukę i zabawę. Dziecko będzie wówczas chętniej zdobywało nową wiedzę i pogłębiało swoje zainteresowania. Prześlijcie do nas własne pomysły na naukę poprzez zabawę – najciekawsze propozycje nagrodzimy książkami!


 

Zobacz też:

Artykuły – pozostałe:

  • Przyjaciel to skarb czyli jak dbać o nasze przyjaźnie

    O przyjaźń, tak jak o ogród, trzeba dbać. Warto zatem przypomnieć sobie, czym ona jest i na jakich zasadach się opiera...

    więcej
  • Nie bójmy się rozmawiać czyli zalety dobrej komunikacji

    Rozmowa to podstawowa forma kontaktu między ludźmi. Na przestrzeni dziejów posługiwano się różnymi metodami, by się dogadać ? używano gestów, mimiki twarzy czy wysokich i niskich dźwięków. Jednak od momentu pojawienia się konkretnych języków, człowiek zaczął pełniej wyrażać siebie, budować głębsze relacje i ustalać reguły rządzące społecznością, w której żył...

    więcej
  • Jak ośmielić dziecko i dodać mu pewności siebie

    Każde dziecko rodzi się z zestawem pewnych cech, zaś w trakcie dorastania uczy się nowych zachowań i rozwija poszczególne umiejętności. Nieśmiałość, choć często dziedziczona, ewoluuje i można nad nią częściowo zapanować.

    więcej
  • Nauka przez zabawę, czyli jak gry planszowe mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka

    Warto byśmy skorzystali z bogatej oferty rynku gier planszowych, bowiem takie gry nie tylko staną się dla nas wspaniałą rozrywką, ale mogą wspomóc nasze dzieci w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, ponieważ...

    więcej
  • 5 pomysłów na deszczowe dni!

    Wrzesień, październik i listopad to specyficzne miesiące, dla części z nas ponure i zimne, ale wcale tak być nie musi – bowiem ta pora roku kryje w sobie mnóstwo ciepłych kolorów i pozytywnych skojarzeń.

    więcej
  • Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

    Większość dzieci, prędzej czy później, marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Bez względu na to, czy chodzi o czworonoga, ptaka czy gryzonia, każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki, dlatego musimy być pewni, że nasze dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność...

    więcej
  • 5 najlepszych gier planszowych na koniec lata

    Kłopot pojawia się wtedy, kiedy pogoda krzyżuje nasze plany i musimy zostać w domu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju gry planszowe, które nie tylko pomogą zorganizować czas naszym pociechom, ale sprawią przyjemność całej rodzinie.

    więcej
  • Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub obóz?

    Nadchodzi taki moment, kiedy rodzice postanawiają wysłać swoją pociechę na wakacje w większej grupie rówieśników oraz pod opieką innych dorosłych. Chcą, aby ich córki lub synowie usamodzielnili się, zawiązali nowe przyjaźnie, a przede wszystkim miło spędzili czas...

    więcej
  • Jakie książki spakować do wakacyjnego plecaka?

    Nadeszły wakacje. Każdy z nas chciałby odpocząć, ale też spędzić ten czas przyjemnie i w radosnym nastroju. Jedni pragną udać się w egzotyczne podróże, drudzy chcą popływać w jeziorze albo powspinać się na górskie szczyty, a jeszcze inni marzą o tym, by wyciągnąć się na zawieszonym między drzewami hamaku i oderwać myśli od obowiązków.

    więcej
  • Wiosenne wyprawy czyli o tym, jak zachowywać się w lesie

    Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie.

    więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 12 następna »
© CzasDzieci.pl 2024