Artykuły

  • Dlaczego warto czytać dzieciom na dobranoc?

    Tak jak nam, dorosłym, tak i naszym dzieciom, potrzeba wieczornego relaksu i wyciszenia. Odgonienia trosk i zapomnienia o sytuacjach, które mogły nas zdenerwować albo sprawić nam przykrość. Jednym z najlepszych sposobów na takie rozluźnienie jest czytanie na dobranoc, sprawiające radość nie tylko maluchom, ale również nam samym.

    więcej
  • Picturebooki czyli zabawa z obrazkami

    To poprzez ilustracje maluch na początku zdobywa wiedzę i poznaje otoczenie. Z tego też powodu książki obrazkowe (z ang. picturebooki) stają się nieocenionym narzędziem wspomagającym dziecięcy rozwój.

    więcej
  • 7 powodów, dla których warto mieć psa!

    Pies to najlepszy przyjaciel człowieka i nie jest to tylko pusty slogan. Już od kilkunastu tysięcy lat towarzyszy on ludziom w każdym zakątku świata, z początku tylko na polowaniach czy jako zwierzę obronne, by z czasem stać się bliskim kompanem, a dla wielu nawet pełnoprawnym członkiem rodziny.

    więcej
  • Jak pomóc dziecku znaleźć przyjemność w nauce matematyki?

    Matematyka kojarzy się nam najczęściej z liczbami i nudnymi zadaniami. A przecież dzieci zaczynają ćwiczyć liczenie zanim jeszcze trafią do szkoły, czasem nawet do przedszkola - podczas różnego typu zabaw i codziennych czynności. Jednakże matematyka to coś więcej, niż liczby i ich zastosowanie. Po co więc uczymy się matematyki?

    więcej
  • Jak pomóc dziecku pokonać strach przed lekarzem?

    Mało który dorosły lubi chodzić do lekarza lub dentysty. Zwłaszcza jeśli ma w pamięci wspomnienia z horrorów minionej epoki, kiedy to każda wizyta siłą rzeczy kojarzyła się z bólem. Inne były czasy, narzędzia, środki znieczulające i sposoby przeprowadzania zabiegów, a także mentalność personelu medycznego. Dziś wizyta u dentysty może kojarzyć się z czymś koniecznym, ale nie przykrym.

    więcej
  • Dziecięce wybuchy gniewu, czyli jak pomóc dzieciom zdrowo wyrażać złość

    „Nie złość się”, „Nie krzycz”, „Uspokój się” - takie komunikaty padają z ust rodziców i opiekunów bardzo często, pokazując, że złość jako emocja jest niepożądana i nie należy jej wyrażać. A przecież wszystkie odczuwane przez człowieka (także tego małego) uczucia mają znaczenie i są niezbędne do życia. Złość chroni dziecko przed sytuacjami, które mogą stanowić zagrożenie dla realizacji jego potrzeb i pragnień, daje energię, aby osiągnąć cel czy uchronić przed napastnikiem.

    więcej
  • Jak nauczyć dzieci przestrzegania zasad?

    Życie domowe składa się z różnych obowiązków, które należą do poszczególnych członków rodziny. Od naszych pociech wymagamy stosowania się do ustalonych zasad, takich jak m.in. utrzymywanie porządku w swoim pokoju, sprzątanie po posiłkach, opieka nad zwierzętami. Jednak, aby dziecko zaczęło nas słuchać, w pierwszej kolejności musimy zbudować właściwy rodzicielski autorytet.

    więcej
  • Jak nauczyć dziecko tolerancji?

    Mówi się, że dzieci potrafią być wobec rówieśników okrutne i w pewnym wieku każdą inność traktują niemal jak trąd: Jeśli nie pasujesz do grupy, to po prostu się z tobą nie bawimy. Faktycznie, bardzo często tak się właśnie dzieje, jednak nie jest to zupełnie naturalny i spontaniczny sposób widzenia świata. Tolerancja dzieci wobec inności jest odzwierciedleniem tego, jakie poglądy na daną sprawę wyznają rodzice i środowisko, w którym maluchy dorastają.

    więcej
  • My się zimy nie boimy, czyli jak poradzić sobie z obniżonym nastrojem

    Kiedy zaczyna się listopad, wielu z nas najchętniej przezimowałoby w swoich łóżkach do marca, grzejąc się przy piecykach i uciekając od pochmurnych, deszczowych dni. Tak jak my, dorośli, czują się często również nasze dzieci...

    więcej
  • Jak wspierać pasje swojego dziecka?

    Rodzicom często się wydaje, że ich dziecko jest jak czysta karta lub glina, którą mogą dowolnie kształtować. Myśląc w ten sposób popełniają wielki błąd, bo bardziej lub mniej świadomie chcą wpływać na to, jakim człowiekiem będzie ich pociecha i formować ją na swoje podobieństwo, narzucając jej własne ambicje...

    więcej
© CzasDzieci.pl 2024