Wrocław

Wakacje w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Wrocław Warsztaty 6–12 lat

Wakacje w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

od 2 sierpnia do 31 sierpnia 2022
Wpis archiwalny

„Wakacje w Muzeum Narodowym” – cykl spotkań dla dzieci w wieku 6–12 lat. 

 

 Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie muzeum
 Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48 (w przypadku rezygnacji prosimy o informację)
____________


 PROGRAM: 

 

3 sierpnia, g. 12:00 i 14:00 – Tropem chryzantemy, karpia i żurawia – prowadzenie: Karolina Rzepka

Gorący sierpień to świetna okazja do stworzenia wachlarzy inspirowanych motywami ze sztuki Japonii, a przy okazji poznamy świat roślin i zwierząt w japońskich zdobieniach rzemiosła artystycznego.

 

 5 sierpnia, g. 12:00 i 14:00 – Kwiaty lata – bukiety z naszych marzeń – prowadzenie: Michał A. Pieczka

Lato to czas kwitnienia wielu lubianych przez nas roślin. Na wystawie czasowej „Nowoczesna ceramika” obejrzymy prace, w których wiele kwiatów zostało wyczarowanych z gliny. Następnie uczestnicy wykonają własne wymarzone bukiety z kolorowej bibuły, oprawiając je bardzo ozdobnie.

 

 6 sierpnia, g. 11:00 | 6.08, год. 11:00 – Mój fajansowy serwis (zajęcia dla dzieci z Ukrainy) – prowadzenie: Grzegorz Wojturski | Мій фаянсовий сервіс (музейна лекція)

 

zapisy | записи: karolina.rzepka@mnwr.pl, tel. +48 71 372 51 48

Dzieci dowiedzą się, jak dawniej – w XIX i początku XX wieku – wyglądały potrzeby ludzi związane ze spożywaniem posiłków i jak starano się je zaspokajać za pomocą m.in. wyrobów z modnego i niezbyt drogiego fajansu. Inspirując się fantazyjnymi talerzami, paterami na owoce oraz innymi zabytkowymi naczyniami, uczestnicy zaprojektują i wykonają własne naczynia, lepiąc je z masy solnej i malując farbami wedle własnego pomysłu.

 

Діти дізнаються, як у минулому – у ХІХ та на початку ХХ століття – виглядали потреби людей, пов’язані з прийомом їжі, і як люди намагалися їх задовільнити за допомогою, зокрема, виробів з модного і не дуже дорогого фаянсу. Надихаючись вигадливими тарелями, мисами для фруктів та іншим старовинним посудом, учасники розроблятимуть та виготовлятимуть власні тарелі із сольової маси та розписуючи фарбами за власними ідеями.

 

10 sierpnia, g. 12:00 i 14:00 – Rajskie ptaki – skrzydlate piękności z galerii rzemiosła artystycznego – prowadzenie: Michał A. Pieczka

Ptaki to niezwykle kolorowe stworzenia. Ich pióra zachwycają nas fantazyjnymi kolorami i kształtami. Podczas spotkania obejrzymy przykłady rzemiosła artystycznego przedstawiające te wspaniałe zwierzęta. Później uczestnicy wykonają własne ptaki z masy solnej malowanej farbami. Moc kolorowej uciechy gwarantowana!

 

12 sierpnia, g. 12:00 i 14:00 – Mój fajansowy serwis – prowadzenie: Grzegorz Wojturski

Dzieci dowiedzą się, jak dawniej – w XIX i początku XX wieku – wyglądały potrzeby ludzi związane ze spożywaniem posiłków i jak starano się je zaspokajać za pomocą m.in. wyrobów z modnego i niezbyt drogiego fajansu. Inspirując się fantazyjnymi talerzami, paterami na owoce oraz innymi zabytkowymi naczyniami uczestnicy zaprojektują i wykonają własne naczynia, lepiąc je z masy solnej i malując farbami wedle własnego pomysłu.

 

 13 sierpnia, g. 11:00 | 13.08, год. 11:00 – Deserowe przyjemności, czyli projektujemy talerzyki na ulubione ciasta (zajęcia dla dzieci z Ukrainy) – prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć | Десертні насолоди, тобто проектуємо тарілки для улюблених тістечок (музейна лекція)

zapisy | записи: karolina.rzepka@mnwr.pl, tel. +48 71 372 51 48

Czy pyszny sernik smakuje tak samo jedzony z papierowej tacki jak ten jedzony widelczykiem z eleganckiego talerzyka? A tort albo ciasto z galaretką? Albo szarlotka czy kremówka? Na jakiej zastawie wyglądałyby najbardziej smakowicie? Zadaniem młodych projektantów będzie zaprojektowanie wymarzonego talerzyka na słodkości.

Чи апетитний чизкейк смакує так само, коли його їдять з одноразового посуду, як той, який їдять виделкою з вишуканої тарілки? А торт чи тістечко-желе? Або яблучний пиріг чи кремовий торт? На якому посуді вони виглядатимуть найсмачніше? Завданням молодих дизайнерів буде розробити омріяну тарілку для солодощів.

 

17 sierpnia, g. 12:00 i 14:00 – Dobry fach w ręku, czyli na tropie dawnych zawodów – prowadzenie: Sławomir Ortyl

Czy słyszałeś już o konwisarzu, płatnerzu albo rusznikarzu? Co łączy te obco brzmiące słowa? One wszystkie są nazwami dawnych zawodów. Podczas zajęć zobaczysz piękne przedmioty, które kiedyś zrobiono ręcznie w warsztatach. Dowiesz się, co należało do obowiązków terminatora, czeladnika oraz co musiał zrobić ten ostatni, by zostać Mistrzem. A na koniec zaprojektujesz szyld dla wybranego przez siebie rzemieślnika.

 

 19 sierpnia, g. 12:00 i 14:00 – W świetle witraży – prowadzenie: Sławomir Ortyl

Czy zachwycałeś się już kiedyś witrażami? Wiesz, że Muzeum Narodowe we Wrocławiu może pochwalić się największą i najcenniejszą w Polsce ich kolekcją? Przyjdź, a zobaczysz niektóre z nich – od tych najstarszych, powstałych w średniowieczu, po te z początków XX wieku. Przystąpisz także do pracy nad własnym witrażem – papierowym cudeńkiem, które w domu stanie się piękną dekoracją okna.

 

24 sierpnia, g. 12:00 i 14:00 – Skrzyneczka na skarby rozbójnika Henryka – prowadzenie: Sławomir Ortyl

Co się wydarzyło w życiu niejakiego Henryka, że został rozbójnikiem? Przyjdź, poznasz historię jego wielkiej przemiany – od dobrego czeladnika, który z wzajemnością zakochał się w córce swojego mistrza, aż po okrutnego rzezimieszka. Przy okazji zrobisz kufer na skarby podobny do tego, w którym Henryk z wrocławskiej legendy zbierał zrabowane ludziom kosztowności. Czy już wiesz, do czego tobie posłuży taka skrzyneczka?

 

26 sierpnia, g. 12:00 i 14:00 – Deserowe przyjemności, czyli projektujemy talerzyki na ulubione ciasta – prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć

Czy pyszny sernik smakuje tak samo jedzony z papierowej tacki jak ten jedzony widelczykiem z eleganckiego talerzyka? A tort albo ciasto z galaretką? Albo szarlotka czy kremówka? Na jakiej zastawie wyglądałyby najbardziej smakowicie? Zadaniem młodych projektantów będzie zaprojektowanie wymarzonego talerzyka na słodkości.

Miejsce wydarzenia:
plac Powstańców Warszawy 5, 50-153 Wrocław
Organizator:

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Pl. Powstańców Warszawy 5
50-153 Wrocław
tel.: 071 372 51 50, 372 51 51

Wydarzenia we Wrocławiu

Przeczytaj również

Warto zobaczyć