Wrocław

5. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci. Spektakle dla dzieci
Wrocław Spektakl od 3 roku Nasz Patronat

5. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci. Spektakle dla dzieci

Wpis archiwalny

Z prawdziwą przyjemnością zapraszamy – już po raz piąty – na Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych dla dzieci i młodzieży w regionie. Jego główną ideą jest prezentacja najciekawszych, nowatorskich, różnorodnych tematycznie i formalnie spektakli dla dzieci, wystawianych w ostatnich latach w polskich teatrach. 

 

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM PRZEGLĄDU

SPEKTAKLE DLA DZIECI

 

W KOLE
Teatr Miejski w Gliwicach
Adaptacja i reżyseria: Bartosz Kurowski

wiek: 3-5
4.06 | 17:30 i 5.06 | 10:00
| Scena na Piętrze | czas trwania: 50 min.

Jestem w kole Ja.
Jesteś w kole Ty.
Razem wyruszymy w drogę.
Naszym towarzyszem zostanie Echo.
I Trzeci. I Czwarta. I Szósta.
Pofruwamy z motylem. Pogonimy rybę. Pobiegamy za słońcem.

 

Przedstawienie zrealizowane z myślą o dzieciach w wieku od 3 do 5 lat. Słowa poetyckiej wyliczanki stanowią zaproszenie do wspólnej zabawy, bo zabawa to naturalna ekspresja poznawcza dziecka. Podobnie jak podwórkowe zawołanie „Pobawmy się w…!” otwiera przestrzenie wyobraźni, inicjując zabawę w dom, sklep, czy fryzjera, tak i my zapraszamy do wspólnej zabawy. Pobawmy się w świat!

 

BABCIA NA JABŁONI – premiera otwierająca 5. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci
Wrocławski Teatr Lalek
Reżyseria: Jarosław Kilian

wiek: 5+
1.06 | 18:00
| Duża Scena | czas trwania: ok. 75 min. – premiera | spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem migowym

TWÓRCY:
Adaptacja: Wojciech Zimiński
Reżyseria: Jarosław Kilian
Scenografia, kostiumy, lalki: Weronika Karwowska
Projekcje: Łukasz Karwowski
Muzyka: Krzesimir Dębski
Muzyka na żywo: Bartek Miarka (gitary), Michał Bocek (perkusja)
Asystentka reżysera: Marta Kurowska
Asystentka scenografki: Ewelina Guzewicz
Obsada: Agata Cejba (gościnnie), Kamila Chruściel, Jolanta Góralczyk, Marek Koziarczyk, Konrad Kujawski, Aleksandra Mazoń, Edyta Skarżyńska, Marek Tatko

Jarosław Kilian, reżyser znakomicie odebranego przez publiczność i krytykę przedstawienia CO KROKODYL JADA NA OBIAD? powraca na Dużą Scenę WTL-u.

 

BABCIA NA JABŁONI to widowiskowy spektakl dla całej rodziny z szeroką obsadą, bogatą scenografią i porywającą muzyką Krzesimira Dębskiego.

Andi bardzo chce mieć babcię, więc ją sobie… wymyśla. Bo babcia to najlepszy sposób na wszelkie smutki i kłopoty. Babcia Andiego mieszka na drzewie, poluje na tygrysy, ujeżdża dzikie konie. Jest wprawdzie trochę zwariowana, ale za to bardzo mądra i dowcipna. Chłopiec spędza z nią cały wolny czas, dopóki do sąsiedniego domu nie wprowadza się... No właśnie, kto?

 

„Babcia na jabłoni” Miry Lobe, znakomitej austriackiej pisarki porównywanej najczęściej z Astrid Lindgren, jest pełną wdzięku opowieścią o małym chłopcu i jego bardzo nietypowej babci. Ta doskonale znana pokoleniom polskich czytelników książka z pięknymi ilustracjami Mirosława Pokory w 2009 r. została ponownie wydana przez wydawnictwo Dwie Siostry (seria: Mistrzowie Ilustracji).


WODNA OPOWIEŚĆ
Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
Reżyser: Robert Drobniuch

wiek: 5+
7.06 | 10:00
| Duża Scena | czas trwania: 55 min.

W wodnych głębinach rodzą się mała rybka i mała kijanka. Od samego początku spędzają razem każdą chwilę.

 

Ich przyjaźń wydaje się nierozerwalna i przypieczętowana przez wodę. Jednak z upływem czasu coś się zaczyna psuć. Dorastająca kijanka Tosia ma problemy ze stałym przebywaniem pod wodą. Rybka Franek czuje się zaniepokojona. A wszyscy wokół powtarzają, że przyjaźń ryby i żaby jest w naszym wodnym świecie niemożliwa, nienormalna, niedopuszczalna…

 

Czy Tosia i Franek mają szansę ocalić łączące ich uczucie? Czy przyjaciele mogą się między sobą różnić i prowadzić odmienne style życia? Czy bliskie relacje są możliwe tylko między tymi, którzy wyglądają, myślą i czują dokładnie tak samo? Na te i inne pytania opowiemy sobie, gdy wspólnie zanurzymy się w wodny świat.


STRASZNA PIĄTKA
Białostocki Teatr Lalek
Reżyseria: Maria Żynel

wiek: 5+
7.06 | 11:00
| Scena Kameralna | czas trwania: 75 min.

Misiaczki, Kaczuszki, Króliczki, Szczeniaczki – to pewnie najmilsze zwierzątka na świecie. Bajek o nich było wiele – bo któż nie lubi opowieści o tak puchatych i uroczych stworzonkach?

 

Lecz co z tymi, których Los nie obdarzył takim wdziękiem? Czy nie zasługują na bajkę o sobie? Według nas zasługują! Dlatego zapraszamy na STRASZNĄ PIĄTKĘ – opowieść o zwierzątkach mniej milusińskich. Ropucha, Szczur, Nietoperz, Pająk – z pozoru straszne, z pozoru brzydkie, ale czy na pewno? Pozory często mylą, o czym przekonacie się, oglądając naszą najnowszą bajkę – opowieść o przełamywaniu stereotypów i o tym, że każdy z nas jest na swój sposób piękny – musimy tylko to piękno w sobie odnaleźć.


MAŁA MYSZ I SŁOŃ DO PARY
Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki
Tekst: Marta Guśniowska
z inspiracji bohaterami sztuki Karoliny Kalety „Strach ma wielkie... zęby!”
Reżyseria: Agata Kucińska

wiek: 5+
8.06 | 11:00
| Duża Scena | czas trwania: 60 min.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że małe jest piękne… i ważne! Ale co zrobić, kiedy to małe – w tym przypadku rezolutna, choć strasznie zakompleksiona Mysz – w ogóle nie chce wierzyć w tę mądrość?

 

Z pewnością trzeba dać jej do pary Słonia – takiego, co nie odnajduje się w składzie porcelany i regularnie niszczy zastawę swoich przyjaciół, żeby oboje, z bagażem lęków, przekonań na własny temat i niepewności, wyruszyli w podróż w poszukiwaniu siebie samych i prawdziwej przyjaźni. Wspólna wędrówka, a zwłaszcza powrót do domu, pozwala im odkryć, jak bardzo świat jest różnorodny, jak ich wielkie problemy wydają się znikome, gdy skupią się na innych, nie tylko na sobie.
Bo czasem trzeba powędrować na skraj świata, do najgłębszej Głębi Lasu, żeby odkryć prawdę, która leżała tuż obok – tę najważniejszą, która drzemie w nas.

 


ODLOT
Teatr Animacji w Poznaniu
Tekst, dramaturgia: Malina Prześluga
Koncepcja, reżyseria, lalki: Janni Younge (RPA)

wiek: 5+
6.06 | 10:00
| Duża Scena | czas trwania: 75 min. z przerwą

Nanji, a właściwie Fryderyk (a może jednak Nanji?) to młody bocian biały, który zrządzeniem losu urodził się nie
w Europie, a w Afryce. Jest jedynym białym dzieckiem wśród afrykańskich czarnych bocianów i przez to wszędzie czuje się obco. Ma tylko jedną prawdziwą przyjaciółkę – zwariowaną Fantu, czarną bocianicę. Przy niej zapomina o smutkach, razem prześcigają się w zabawach i psotach. Jednak nadopiekuńcza mama i przepracowany tata Nanjiego boją się o bezpieczeństwo syna i, w ramach kary za nierozsądne wybryki, zabraniają dzieciom się spotykać. Nanji i Fantu postanawiają więc uciec razem do Europy – wyśnionej ojczyzny Nanjiego, w której jego zdaniem wszystko jest lepsze.

 

Ta długa i pełna przygód wędrówka bocianich dzieci pozwoli im spojrzeć na siebie i świat z innej perspektywy. Bohaterowie odkryją, że pięknie jest się różnić, że własnego miejsca nie trzeba szukać „gdzieś”, lecz „przy kimś”.

 

OPOWIEŚCI Z NIEPAMIĘCI
Teatr Animacji w Poznaniu
Koncepcja, reżyseria, projekty lalek, choreografia: Duda Paiva
Koncepcja, dramaturgia: Malina Prześluga

wiek: 9+
5.06 | 11:00
| Duża Scena | czas trwania: 75 min. z przerwą | po spektaklu spotkanie z twórcami

Na scenę wychodzą aktorzy, by, jak za dawnych czasów, powoli snuć opowieści o potężnych Płanetnikach, szalonych leśnych znachorkach Babach, przebiegłych i niebezpiecznych Jędzach czy budzącym grozę, tajemniczym Bezkoście. Jednak już na początku legendy pojawia się Kłobuk, cichy leśny duch, którego obecność zawsze zwiastuje nieszczęście. Od tego momentu wszystko idzie nie tak. Legendy, zamiast pojawiać się w słowach i szeptach, ożywają! Aktorzy Teatru Animacji wraz z dziećmi na widowni muszą udobruchać Babę, nie dać się zwieść parszywej Jędzy, stoczyć bój z Bezkostem, a wszystko po to, by uratować Płanetnika, bez którego przestałaby istnieć... nasza pogoda!

 

Duda Paiva, Brazylijczyk mieszkający na stałe w Holandii, postanowił przyjrzeć się z bliska słowiańskim legendom.
Być może dzięki temu spektaklowi my sami poznamy je na nowo?


KRZYŻACY
Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku
Spektakl na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza
Scenariusz i reżyseria: Jakub Roszkowski

wiek: 10+
3.06 | 17:00
| Duża Scena | czas trwania: 105 minut z przerwą | po spektaklu spotkanie z twórcami

Henryk Sienkiewicz pisał „Krzyżaków” podczas zaborów, próbując walczyć z postępującym procesem germanizacji polskiego społeczeństwa. Kolejne pokolenia Polaków z wypiekami na twarzach kibicowały młodemu Zbyszkowi, drżały o los pięknej Danusi, po cichu trzymały kciuki za sprawy sercowe przaśnej Jagienki czy wreszcie ekscytowały się opisami prawdopodobnie największego triumfu polskiego oręża – bitwy pod Grunwaldem.


Spektakl Miniatury jest pierwszą adaptacją „Krzyżaków” w formie teatru lalkowego. Przedstawienie, zrealizowane w sposób nowoczesny i bliski wrażliwości młodzieży, sprawia, że szkolna lektura nabiera życia i potrafi zaangażować zarówno młodszych, jak i starszych widzów.


KRÓL MACIUŚ PIERWSZY
Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej
Spektakl na motywach powieści Janusza Korczaka
Adaptacja, reżyseria: Konrad Dworakowski

wiek: 10+
2.06 | 15:00
| Duża Scena | czas trwania: 65 minut | po spektaklu spotkanie z twórcami

Kiedy Maciuś zostaje królem, szybko przychodzi mu zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą konieczność sprawowania władzy. Świat pod jego rządami budowany jest w opozycji do świata dorosłych. Rodzą się jednak pytania: czy świat dorosłych jest gotowy na rządy dzieci i czy dzieci w ogóle mogą być gotowe na rządzenie światem dorosłych?

 

Niekonwencjonalna inscenizacja „Króla Maciusia Pierwszego” Janusza Korczaka w reżyserii Konrada Dworakowskiego jest próbą skonfrontowania klasycznej historii ze współczesnością. Budowana za pomocą obrazów opowieść o samotności dziecka wobec zadań, które są ponad jego siły, odbiega od tradycyjnego, opartego na fabule sposobu narracji. W spektaklu pada niewiele słów, mimo to widowisko podejmuje ważne i uniwersalne tematy: odpowiedzialności za siebie i innych, władzy, wojny, ale także relacji międzyludzkich, przyjaźni i potrzeby bliskości.

 

Rezerwacja biletów i miejsc na warsztaty:
Biuro Obslugi Widza
T: 71 335 49/ 11 / 12
widownia@teatrlalek.wroclaw.pl
pn. - pt. | 7:30 - 15:30

 

Bilety:
Spektakle dla dzieci i młodzieży: 25 zł normalne, 22 zł ulgowe, 20 zł grupowe (dla szkół i przedszkoli)

Warsztaty i wydarzenia towarzyszące – wstęp wolny / konieczna rezerwacja miejsc

 

Biuro Festiwalowe:
1 - 8.06.2018 | 9:00 – 19:00
T: 71 / 335 49 06

 

Kasa biletowa:
T: 71 335 49 10
wt. - pt. | 9:00 - 19:00 | przerwa 14:30 - 15:00
sb. - nd. na dwie godziny przed spektaklem,
podczas Przeglądu: 1 - 8.06.2018 | 9:00 - 19:00

Organizator:

Wrocławski Teatr Lalek

pl. Teatralny 4
50-051 Wrocław
tel.: tel./fax 71 335 49 01 /// 71 335 49 05 /// kasa: 71 335 49 10

Wydarzenia we Wrocławiu

Przeczytaj również

Warto zobaczyć