Wrocław

Na wrocławskie podwórka wraca program Sąsiadujemy!

Na wrocławskie podwórka wraca program Sąsiadujemy!

Sąsiedzkie spacery, wspólne gotowanie, potańcówki, słuchowiska, pokazy filmowe, warsztaty i spotkania z artystami – rusza tegoroczna odsłona programu Sąsiadujemy! Od maja do października kulturalne wydarzenia zagoszczą na czterech wrocławskich osiedlach: Brochowie, Ołbinie, Kleczkowie i Przedmieściu Oławskim.

 

W programie Sąsiadujemy skupiamy się na lokalnych aktywnościach tak, by wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami wypełnić cztery osiedla sąsiedzką energią, poznać bliskich i dalszych sąsiadów oraz odkryć nieznane, a ciekawe zakamarki naszego miasta – zapowiada Natalia Romaszkan, koordynatorka programu.

 

Spacerem po osiedlu
Nowy sezon Sąsiadujemy zainauguruje sąsiedzki spacer po Ołbinie. 11 maja wraz z przewodnikiem Szymonem Maraszewskim i Magdą Jarczewską, twórczynią bloga Old Kafel Story, uczestnicy udadzą się w podróż tropem wyjątkowych ołbińskich kafli. Odkrywanie tajemnic osiedla rozpocznie się o godzinie 11:00 pod pomnikiem papieża Jana XXIII.

 

Spacery na Ołbinie, Kleczkowie (od 18 maja), Brochowie (od 1 czerwca) i Przedmieściu Oławskim (od 8 czerwca) będą niepowtarzalną okazją, by poznać klimat i lokalne historie tych miejsc. W sobotnich wędrówkach udział wezmą też goście specjalni – eksperci z różnych dziedzin oraz pasjonaci osiedlowej historii i architektury.

 

Muzyczne święto czterech osiedli
Kolejnym ważnym wydarzeniem organizowanym w ramach Sąsiadujemy będzie Dzień Sąsiada. 31 maja osiedlowe zakątki zamienią się w nietypowe sceny muzyczne. Dawniej na podwórkach często pojawiali się uliczni grajkowie, w trakcie Dnia Sąsiada wraz z mieszkankami i mieszkańcami Wrocławia tradycja zostanie odkryta na nowo. Ostatni dzień maja będzie okazją do poznania osób z najbliższej okolicy i stworzenia wyjątkowej sąsiedzkiej orkiestry. Nie ma znaczenia umiejętność gry na gitarze, perkusji, trąbce czy skrzypcach – do wspólnego grania zaproszeni są wszyscy sąsiedzi i sąsiadki!

 

Od Brochowa aż po Kleczków
To nie jedyne propozycje programu Sąsiadujemy na zbliżające się miesiące. Działania na Brochowie rozpoczną się współczesnymi obchodami Nocy Świętojańskiej, na które złożą się warsztaty, pochód, spektakl oraz nocna gra terenowa. Lipiec i sierpień będą okazją, by poznać brochowskich działkowiczów, biesiadować, odkrywać magię kolejarskich potańcówek i oglądać filmy w plenerze. Wydarzenia przygotowywane są razem z Fundacją Made in Brochów. Z kolei na Ołbinie mieszkańcy i mieszkanki będą mogli stworzyć m.in. lokalny przepiśnik (zbiór przepisów na ołbińskie przysmaki), a także wyjątkowy Sąsiedzki Atlas (przewodnik po podwórkowych dźwiękach i obrazach). Odbywać się tu będą również spotkania kulinarne, słuchowisko plenerowe oraz skierowane do najmłodszych „Wakacje all inclusive”. Współorganizatorem działań na Ołbinie będzie Stowarzyszenie Żółty Parasol.

 

Do końca czerwca w zlokalizowanej na Przedmieściu Oławskim Pracowni Komuny Paryskiej 45 spotkać można Novy Ruch Teatr, który razem z uczestnikami i uczestniczkami zajęć przygotowuje wyjątkowe pocztówki dźwiękowe i poezję inspirowaną osiedlem. Od lipca nową menadżerką Pracowni zostanie Natalia Gołubowska z jej Otwartym Zakładem Artystycznym. W tym roku odbędzie się także kolejna odsłona Dnia Trójkąta (7 września) – wielkie święto osiedla będzie świetną okazją, by poznać niezwykłe smaki Przedmieścia Oławskiego. Czwartym osiedlem, na którym działać będzie program Sąsiadujemy, jest Kleczków. 26 lipca mieszkańcy i mieszkanki będą mogli spotkać się nad rzeką, by w sąsiedzkiej atmosferze lepiej poznać historię osiedla, zagrać w podchody, a na koniec dnia zamienić się w słuch podczas plenerowego słuchowiska radiowego. Atrakcje na Kleczkowie przygotowywane są przy współpracy ze Stowarzyszeniem Curatus. 

 

Sąsiadujemy z artystami
W tym roku na podwórkach działać będą też artystki i artyści spoza Wrocławia, dla których sąsiedzkie tematy nie są czymś obcym. Współpracując z sąsiadami i sąsiadkami, stworzą propozycje osiedlowych wydarzeń kulturalnych. Na Kleczkowie pojawi się Jaśmina Wójcik – artystka zainteresowana sprawami społecznymi, autorka m.in. akcji artystyczno-aktywistycznej z byłymi pracownikami
i pracownicami fabryki ciągników Ursus. Na Ołbinie pracować będzie, znana już mieszkańcom, Cecylia Malik, czyli jedna z autorek podwórkowego Domku na jesionie. Na Brochowie pojawi się  Magdalena Fabiańczyk – tworząca na całym świecie artystka i edukatorka. Z kolei na Przedmieście Oławskie przyjadą Ula Lucińska i Michał Knychaus – młody duet artystyczny o nazwie Inside Job.

 

Udział we wszystkich wydarzeniach programu Sąsiadujemy jest bezpłatny. Więcej informacji znajduje się na stronie www.strefakultury.pl/sasiadujemy, Facebooku: fb.com/sąsiadujemy oraz Instagramie: /sasiadujemy. Szczegółowy harmonogram wydarzeń na osiedlach podany zostanie wkrótce.

 

Tegoroczny program powstał we współpracy z lokalnymi partnerami: Stowarzyszeniem Żółty Parasol, Fundacją Made in Brochów, Stowarzyszeniem Curatus oraz menadżerami Pracowni Komuny Paryskiej 45.

Program dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury.

 

***

Działający od 2017 roku program Sąsiadujemy prowadzony jest przez Strefę Kultury Wrocław. Wyrósł on z projektu „Wrocław – wejście od podwórza” realizowanego podczas Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W jego ramach wraz z kilkudziesięcioma artystami z całej Polski stworzonych zostało ponad trzydzieści podwórkowych projektów. Pozostało po nich dwanaście instalacji rozsianych po podwórkach całego Wrocławia, które teraz często zamieniają się w osiedlowe miejsca spotkań.

 

 

mat. Organizatora

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć