Wrocław

Pawilon Czterech Kopuł otwarty dla zwiedzających

Pawilon Czterech Kopuł otwarty dla zwiedzających

Takie wydarzenie ma miejsce raz na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Potrafi przyciągnąć tłumy i zatrzymać je na dłużej, bo jest uniwersalne i rozwijające. 25 czerwca 2016 Pawilon Czterech Kopuł, słynne dzieło Hansa Poelziga, został przywrócony publiczności  jako przestrzeń wystawiennicza  Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu.


Olśniewająca biel sal modernistycznego budynku pozwala złapać oddech, przewietrzyć mózg, by następnie nakarmić  umysł pracami najznamienitszych polskich twórców 2. połowy XX wieku i czasów współczesnych. Można przysiąść na chwilę, na jednej z dostępnych ławek, by nabrać nowej, innej perspektywy i zapomnieć o zewnętrznym świecie. W Pawilonie działa także, znajdująca się na wewnętrznym dziedzińcu, muzealna kawiarnia oraz księgarnia oferująca publikacje z zakresu sztuk wizualnych oraz muzealne gadżety i pamiątki.


Bezpłatne, letnie warsztaty rodzinne, dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat oraz ich opiekunów, będą doskonałą atrakcją dla tych, którzy spędzają wakacje w mieście. Od 2 lipca do 30 sierpnia Pawilon Czterech Kopuł, w każdy wtorek i sobotę miesiąca o godz. 11.00, oferuje zabawę ze sztuką. Dorośli wraz z dziećmi wybiorą się na spacer śladami mistrzów malarstwa i rzeźby, by następnie zamienić się w artystów, tworzących własne dzieła.  W programie kolekcja sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku, spotkanie z Witkacym oraz wybitnymi polskimi konceptualistami Stanisławem Dróżdżem i Ryszardem Winiarskim, a także podróż do wnętrza obrazu „Dżokej” Eugeniusza Gepperta. Wnikliwi obserwatorzy odkryją tajemnicę op-artu i dowiedzą się o wpływie koloru na ludzkie emocje. Będzie też okazja do zabawy z fakturą i zapoznania się z książkami o sztuce współczesnej dla dzieci.


Sztuka, podobnie jak joga, jest przestrzenią, w której wolność odgrywa dużą rolą, dlaczego więc nie nadać im wspólnego kierunku? Połączyć w jeden byt? „Nieśmiertelność i wolność, czyli joga w muzeum” to, proponowane przez Pawilon Czterech Kopuł, zajęcia dla dorosłych, skupiające w sobie dwie aktywności: praktykowanie systemu ćwiczeń oddechowych i ruchowych oraz krótkie oprowadzanie po wystawie.


Wrocław zyskał nowe miejsce bezpośredniego kontaktu odbiorcy ze sztukami wizualnymi. Świeże. Przestronne. Magiczne. A przy tym otwarte na człowieka i jego potrzeby. Rozwijające i dające do myślenia. Grzech nie skorzystać.

 

Informacje

 

Godziny otwarcia


Sezon letni (od 1.04 do 30.09)
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 10.00 -17.00 (wstęp wolny na wystawę stałą)
Środa: 9.00 – 17.00
Czwartek: 10.00 – 17.00
Piątek: 10.00 – 19.00
Sobota: 10.00 – 20.00
Niedziela: 10.00 – 18.00


Sezon zimowy (od 1.10 do 31.03)
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 10.00 – 16.00 (wstęp wolny na wystawę stałą)
Środa: 9.00 – 16.00
Czwartek: 10.00 – 16.00
Piątek: 10.00 – 18.00
Sobota: 10.00 – 20.00
Niedziela: 10.00 – 18.00

 

Ceny biletów na wystawę stałą
Normalny – 20 zł.
Ulgowy – 15 zł.
Rodzinny – 15 zł./osoba
Specjalny – 1 zł.

 

Bilet specjalny – przysługuje opiekunom grup szkolnych powyżej 10 osób/ studentom kierunków humanistycznych.


Bilet bezpłatny – przysługuje dzieciom do lat 7, pracownikom muzeów, członkom ICOM i ICOMOS.


We wtorki wstęp bezpłatny na wystawę stałą.

 

Zapisy na warsztaty rodzinne "Lato w Pawilonie":

edukacja.pawilon@mnwr.art.pl

 

Zapisy na "Nieśmiertelność i wolność, czyli joga w muzeum":

edukacja.pawilon@mnwr.art.pl


Lokalizacja Pawilonu Czterech Kopuł
ul. Wystawowa 1

51-618 Wrocław
tel.: 71 343 56 43

pawilonczterechkopul.pl
 

fot.pawilonczterechkopul.pl

 

fot. sztuka-architektury.pl

 

fot. wroclaw.pl

 

fot. Karolina Grabarczyk

 

fot. Karolina Grabarczyk

 

fot. Karolina Grabarczyk

 

fot. Karolina Grabarczyk

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć