W mieście » Wydarzenia dla dzieci » "Herdzin dzieciom czyli… Mazurek" - książka dla dzieci z płytą CD


"Herdzin dzieciom czyli… Mazurek" - książka dla dzieci z płytą CD

Wpis archiwalny
Data wydarzenia:
od piątku 21 maja 2010 do piątku 4 czerwca 2010

Trudno mówić o muzyce. Szczególnie tak głębokiej, emocjonalnej a jednocześnie uporządkowanej, jak muzyka Fryderyka Chopina. Trudno objaśnić ją dziecku, które jest najbardziej wymagającym odbiorcą. Bo natychmiast wyczuwa fałsz, niewiedzę i niepewność autora. Nie jest trudno jeśli naprawdę zna się, a przede wszystkim – czuje muzykę Chopina. Jeśli ma się głęboką wiedzę o nim i jego formach. Jeśli odnalazło się przy tym klucz do dziecięcej wyobraźni – klucz do dziecięcego widzenia świata.

 

„Mazurek” to prosta opowieść o Fryderyku Chopinie i jego muzyce. Opowieść słowami i dźwiękami. Baśniowa a jednocześnie prawdziwa. Z nutą melancholii i dowcipna. Z Mazowsza, a jednocześnie – ze świata. Opowieść piosenkami, których autorem muzyki jest wybitny polski pianista, kompozytor, aranżer i jazzman Krzysztof Herdzin. Płyta jest częścią publikacji dla dzieci – książkowej biografii Fryderyka Chopina. Składa się na nią 16 piosenek dowcipnie, obrazowo i artystycznie tłumaczących sens i charakter ulubionych form muzycznych Chopina, ale nie tylko. Znalazły się tu żarty muzyczne, piosenki do nauki i zabawy, a nawet kołysanki. Autorami całości są: Krzysztof Herdzin (muzyka, aranżacje, produkcja) i Anna Kierkosz (teksty piosenek). Dodatkowo muzykę do części piosenek skomponowała Agnieszka Widlarz. Wykonawcami piosenek są wybitni polscy wokaliści jazzowi: Dorota Miśkiewicz, Mieczysław Szcześniak, Agnieszka Wilczyńska i Janusz Szrom.

Książka zawiera 18 opowiastek – okraszonych fantazją faktów i anegdot z okresu dzieciństwa i dojrzewania Fryderyka Chopina. Jest bogato ilustrowana przez artystkę Bognę Czechowską – warszawską malarkę, absolwentkę ASP w Warszawie. Dzięki bogactwu treści literackich i muzycznych oraz grafiki ksiązka wraz z płytą stanowią wyjątkowo atrakcyjne wydawnictwo – wspaniały prezent dla dzieci na Dzień Dziecka i nie tylko.

Premiera 30 maja 2010.

Więcej informacji www.chopinmazowiecki.pl

 

Mazurek to prosta opowieść o małym Fryderyku Chopinie i jego muzyce. Opowieść słowami, dźwiękami i kolorami. Prozą i piosenką. Baśniowa a jednocześnie prawdziwa. Z nutą melancholii i dowcipna. Z Mazowsza, a jednocześnie – ze świata. I mali, i duzi czytelnicy dowiedzą się z niej nie tylko, kiedy i jak urodził się Fryderyk, jakich miał rodziców i ile sióstr, co mówili o nim jego nauczyciele, kiedy zaczął komponować, gdzie spędzał wakacje, i jak dorósł. Bo to książka nie tylko o chłopcu-geniuszu. To książka przede wszystkim o jego muzyce i jej rodowodzie. Jej autorzy próbują odpowiedzieć na pytanie: skąd się wzięła muzyka Fryderyka, zanim trafiła do jego serca i głowy. A czynią to, bo sami od dzieciństwa zgłębiali i w teorii, i w praktyce muzykę Chopina. W książce unosi się aura polskiej przyrody, mazowieckiej fauny i flory. Brzmią dźwięki warszawskich parków i ogrodów, echa ludowych baśni. Mimo wielu fantastycznych zdarzeń, zawartych na jej kartkach, jest w niej staranie o zachowanie prawdy o muzyce Fryderyka Chopina i formach, które komponował. Wśród nich o tej, za sprawą której szczególnie rozsławił Mazowsze i Polskę – o mazurku.
Książka zawiera 18 opowiastek – okraszonych fantazją faktów i anegdot z okresu dzieciństwa i dojrzewania Fryderyka Chopina. Na płytę składa się 16 piosenek dowcipnie, obrazowo i artystycznie tłumaczących sens i charakter ulubionych form muzycznych Chopina. Autorką tekstów piosenek i opowieści jest Anna Kierkosz autorami muzyki Krzysztof Herdzin i Agnieszka Widlarz, ilustrowała Bogna Czechowska. Wykonawcami znajdujących się na płycie piosenek są wybitni polscy wokaliści jazzowi: Dorota Miśkiewicz, Mieczysław Szcześniak, Agnieszka Wilczyńska i Janusz Szrom. Premiera w Roku Chopinowskim: 30 maja 2010. Więcej informacji: www.chopinmazowiecki.pl. Wydawnictwo zrealizowane przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, w związku z 200. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina.


Fragment wstępu do książki:
(...) wydawnictwo Mazurek (...) powstało z intencją wprowadzania najmłodszego odbiorcy w bogaty i magiczny świat muzyki, jej różnorodności, piękna i wartości – ułatwienia edukacji muzycznej Waszego Dziecka. Życzymy sobie i Państwu, aby, z czasem, był to coraz bardziej chłonny i otwarty Odbiorca. Książka i płyta przeznaczone są dla tych, którzy chcą nauczyć swoje Dziecko kochać muzykę i może szukają sposobu? Mówcie swym Dzieciom o muzyce, próbujcie ją odnaleźć. Śpiewajcie. Ona jest wszędzie. Wystarczy tylko posłuchać.


Krzysztof Herdzin jest przykładem muzycznego „omnibusa” i już samo to powoduje, że większość dziennikarzy nie wie jak się do Niego i Jego dorobku ustosunkować. A jest w naszym kraju jednym z bardzo nielicznych artystów, mogących poszczycić się takimi osiągnięciami. Ponad 120 płyt CD, na których pojawił się w charakterze pianisty, dyrygenta, aranżera i kompozytora: siedem Złotych Płyt; cząstka OSCARA 2005 za muzykę Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Finding Neverland”, którą Herdzin zinstrumentował; nominacje w kategorii „Muzyk Roku” do nagrody FRYDERYKA; współpraca pianistyczna zarówno z wirtuozami świata klasyki (Vadim Brodsky, Jadwiga Kotnowska), jazzu (Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski), pop (Kayah, Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Mieczysław Szcześniak ); kompozycje współczesne (Concertino fortepianowe, Narracje na saksofon i orkiestrę); praca producenta płytowego (Katarzyna Groniec, Anna Serafińska, Edyta Geppert); niezliczona ilość prowadzonych przez Niego muzycznie gal telewizyjnych i koncertów plenerowych.
Tym razem Herdzin pokazuje nam swoją wyobraźnię, w kontekście muzyki dla tych najbardziej wymagających odbiorców - Dzieci, inspirowanej Starszymi Panami i muzyką ilustracyjną rodem z filmów animowanych.


Anna Kierkosz z wykształcenia muzyk i muzykolog (Uniwersytet Warszawski). Przede wszystkim jednak autorka tekstów piosenek: i dla dzieci, i dla dorosłych. Nie poezji – właśnie tekstów, ale tekstów niepozbawionych poezji. Pisze od dzieciństwa, na różne tematy: o Polsce, o dzieciach, o przyrodzie, o muzyce, o miłości. Zafascynowana twórczością Starszych Panów i Fryderyka Chopina. Czuje misję i konieczność popularyzacji wartościowych tekstów piosenek w „czasach grafomanii” nawet, a może przede wszystkim, w muzyce pop. Lubi pracować z Dziećmi – bo to inspiruje i otwiera – przede wszystkim otwiera wyobraźnię. Prowadzi autorskie warsztaty muzyczne i interaktywne dla Dzieci, również na podstawie twórczości Fryderyka Chopina. Uważa, że najważniejsze jest pobudzenie i utrwalenie w Najmłodszych kreatywności, bo zaowocuje to w ich dorosłym życiu na wiele sposobów. Autorka projektów interdyscyplinarnych i edukacyjnych, m.in. Bajki znad Wisły, Bugu i Narwi (książka) i Antologia Piosenki Chopinowskiej 1930-2007. Od 2006 roku związana z Fundacją Muzyka jest dla wszystkich, stawiającą za cel rozwój muzykalności Polaków

 

Wpis archiwalny
Mazowieckie Instytut Kultury
Wizytówka organizatora:

Mazowieckie Instytut Kultury

ul. Elektoralna 12,
00-139 Warszawa

tel.: 22 58 64 200

Wyślij wiadomość »

mik@mik.waw.pl


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Po co dziecku pluszowy miś?

Po co dziecku pluszowy miś?

Okazuje się, że niepozorna miłość do pluszowych misiów przynosi wiele profitów dla rozwoju dzieci.  

Lato!

Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Uff... ale upał! Trochę wody dla ochłody? Sprawdźcie gdzie! Warszawskie i podwarszawskie plaże.  

Nowinki

Cudowne dzieci i muzyka - czyli o tym, czego nie można zmarnować

Cudowne dzieci i muzyka - czyli o tym, czego nie można zmarnować

Zacznę dość odważnie, bo zamiast wstępu do cyklu artykułów o muzyce i dzieciach zaproponuję czytelnikom eksperyment. Wyobraźmy sobie...  
Po jedenaste: Nie bij!

Po jedenaste: Nie bij!

Kocham. Nie biję! To głośna kampania społeczna, zapoczątkowana w Polsce w 2006 roku, w którą z wielkim oddaniem zaangażowali się artyści,...  
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju.  

Wydarzenie Na Czasie

Europa w Polsce

Europa w Polsce

Europejski Maraton Artystyczny to międzynarodowy projekt w formie warsztatów. Zajęcia skierowane są do osób, które zajmują się edukacją dzieci  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019