Co zrobić, by zaoszczędzić aż 700 litrów wody tygodniowo? Jak zrezygnować z plastiku i dzięki temu zachować w portfelu nawet tysiąc złotych rocznie? W jaki sposób wyłapywać “wampiry energetyczne” i skutecznie oszczędzać prąd? Odpowiedzi na te i inne pytania czekają w EkoEksperymentarium. To wystawa stworzona przez Fundację Mamy Projekt, adresowana do dzieci od 5 roku życia, która udowadnia, że ekologia to nie wyrzeczenia, ale sprytne wybory, które przynoszą realne korzyści! Przyjdź, sprawdź i przekonaj się na własne oczy – do 27 lipca 2025 w Epi-Centrum Nauki.
Wstęp wolny!
EkoEksperymentarium to mieszkanie, w którym poprzez zabawę i doświadczanie uczymy się, jak dbać o środowisko we własnych domach. W salonie łapiemy „wampiry energetyczne”, które pożerają prąd. W łazience sprawdzamy, ile wody możemy zaoszczędzić, wybierając prysznic zamiast wanny. W kuchni uczymy się odpowiedniej segregacji odpadów, a w sypialni przeglądamy rzeczy i zastanawiamy nad tym, dlaczego warto mieć ich mniej. Poprzez świetną zabawę mali i duzi odkrywcy poznają sprytne sposoby na to, jak być eko na co dzień.
EkoEksperymentarium to interaktywna wystawa, podczas której uczestnicy ekolekcji mogą samodzielnie sprawdzić, co się stanie, jeśli obniżą temperaturę w domu albo przestaną kupować butelkowaną wodę. Na wystawie można też skomponować własne śniadanie i sprawdzić, jak zmniejszać ślad węglowy, wybierając lokalne i sezonowe produkty - mówi Małgosia Żmijska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt. - W mieszkaniu, zaaranżowanym intrygującymi ilustracjami Pawła Szlotawy, omawiamy ważne ekologiczne kwestie oraz to, jak we własnym domu możemy dbać o siebie i środowisko. Trudno jest zmienić nawyki, to żadna tajemnica, dlatego podpowiadamy proste sposoby na to, jak być eko i ułatwić sobie życie - dodaje.
W Białymstoku stawiamy na nowoczesną edukację, która angażuje, inspiruje i uczy odpowiedzialności za otaczający nas świat. Wystawa EkoEksperymentarium to doskonały przykład, jak poprzez zabawę można kształtować postawy proekologiczne już od najmłodszych lat. Cieszę się, że Epi-Centrum Nauki – nasze miejskie centrum popularyzacji nauki – jest gospodarzem tej wartościowej inicjatywy i zapraszam wszystkich mieszkańców do jej odwiedzenia.– mówi Rafał Rudnicki, Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku.
Wystawę EkoEksperymentarium w Epi – Centrum Nauki będzie można bezpłatnie zwiedzać przez prawie dwa miesiące. Jest ona przeznaczona dla dzieci i dla całych rodzin. Głównym pomysłodawcą zorganizowania tej proekologicznej inicjatywy w Białymstoku od początku była Fundacja Enea – Energia Wspólnoty, która tak samo jak Enea Ciepło – ciepłownicza spółka z Grupy Enea jest partnerem EkoEksperymentarium.
Jesteśmy jej partnerem, bo edukacja to jedna z wartości Fundacji Enea – Energia Wspólnoty. Wierzymy, że zmiana zaczyna się od kształtowania najmłodszych. Stąd tak dużą uwagę przykładamy do edukacji ekologicznej - to dzisiejsze dzieci i młodzież będą w przyszłości tworzyć naszą rzeczywistość. Wystarczy dać im narzędzia, wiedzę i inspirację, by robili to odpowiedzialnie i z troską o środowisko. - podkreśla Izabela Rakuć-Kochaniak, Prezes Zarządu Fundacji Enea – Energia Wspólnoty.
Misją Fundacji Enea – Energia Wspólnoty działającej w Grupie Enea jest budowanie lepszego, zrównoważonego świata dla przyszłych pokoleń i wzmacnianie więzi społecznych. Fundacja aktywnie wspiera lokalne społeczności poprzez realizowanie inicjatywy edukacyjnych, środowiskowych i społecznych, takich jak wystawa EkoEksperymetarium w Białymstoku. Buduje partnerstwa międzysektorowe i odbudowuje kapitał społeczny.
Grupa Enea oraz Fundacja Enea – Energia Wspólnoty z powodzeniem realizują liczne programy skierowane do dzieci i młodzieży. Takim jest Projekt Enea Akademia Talentów. To dzięki niemu od 2017 roku ambitni uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego kraju otrzymują stypendia na rozwijanie swoich umiejętności w czterech dziedzinach: nauki ścisłe, sztuka, sport, zaangażowanie społeczne i ekologia. Od początku istnienia projektu, na rozwój talentów Grupa Enea przekazała ponad 1,3 mln zł.
Kolejną inicjatywą skierowaną do uczniów jest Projekt Olimpiada Zwolnieni z Teorii, w ramach którego Enea od kilku lat jest głównym ambasadorem programu „Energia w nauce”. Tym samym Enea wspiera projekty z obszaru energetyki oraz promuje nauki ścisłe. W tegorocznej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii nagrodę Srebrnego Wilka zdobył zespół uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku. Przygotowany przez nich projekt społeczny „Poczuj Chemię do Nauki 2.0.” został wyróżniony spośród 1800 projektów zrealizowanych przez młodzież z całego kraju.
Fundacja Enea – Energia Wspólnoty jest przekonana, że edukacja młodych ludzi, otwiera drzwi do nowych możliwości. Grupa Enea inwestuje w nią, tworząc inspirujące środowisko, w którym każdy uczeń może rozwijać swoje pasje, odkrywać talenty i realizować marzenia.
EkoEksperymentarium to projekt, który dotychczas odwiedziło ponad 60 tysięcy osób w 15 miastach Polski, m.in. w Warszawie, Gdyni, Krakowie, Poznaniu i Bielsku-Białej. Teraz czas na Białystok!
EkoEksperymentarium jest dostępne dla wszystkich – zarówno grup szkolnych i przedszkolnych, jak i indywidualnych zwiedzających. To także świetna okazja dla rodzin, by spędzić wspólnie czas w weekend, bawiąc się i ucząc o ekologii.
Miejsce: Epi-Centrum Nauki, Słoneczna 1, 15-245 Białystok
Termin: 30.05.2025 - 27.07.2025 r.
Godziny otwarcia:
Wtorek-Piątek: 8:30-15:30 (zajęcia dla klas ze szkół podstawowych i grup przedszkolnych – zapisy online: LINK)
Sobota-Niedziela: 11:30-18:30
WSTĘP WOLNY!