Warszawa

Finał projektu Muzyczna pocztówka z Warszawy
Warszawa Spotkanie 7–14 lat

Finał projektu Muzyczna pocztówka z Warszawy

Wpis archiwalny

Finał projektu Muzyczna pocztówka z Warszawy

26 listopada 2023, niedziela, godz. 11.00 i 12.00

 

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy telefoniczne 22-6798469, 22-7438710 od 13 listopada 2023

 

W programie:

  • 11.00 Spotkanie muzyczne „Przeszłość uchwycona staje się częścią teraźniejszości. Historia nośników dźwięku.” Prowadzący: Aleksandar Ćirlić
  • 12.00 Pokaz filmu dokumentalnego „Kolekcja” w reż. Aleksandar Ćirlić, produkcja: Mazowiecki Instytut Kultury oraz premiera czterech piosenek wydanych na winylowych pocztówkach dźwiękowych oraz wystawa kolaży.

 

Spotkanie muzyczne dla rodzin - Przeszłość uchwycona staje się częścią teraźniejszości. Historia nośników dźwięku. Wydarzenie będzie odpowiedzią na pytania: Co było pierwsze, płyta czy walec? Czym różni się płyta szelakowa od winylowej? Czy patefon to gramofon? Jak to wyglądało kiedyś? Od czego się zaczęło? Uczestnicy spotkania poznają historię zapisu dźwięku i jego nośników - jak zmieniały się na przestrzeni lat. Będą mieli możliwość zobaczyć pokaz przedwojennych gramofonów, a także posłuchać muzyki z tamtych czasów.

Gramofony w ostatnich latach zyskują na popularności, ale warto pamiętać, że ich historia sięga daleko wstecz, aż do XIX wieku. Wydarzenie pozwoli powrócić na chwile do przeszłości, przeżyć wspaniałe doświadczenie, zanurzyć się w historii muzyki i zrozumieć, jak nośniki dźwięku wpłynęły na naszą kulturę. Podczas wydarzenia prześledzimy ewolucję nośników dźwięku od tzw. walca Edisona, przez płytę szelakową, płytę patefonową, taśmę magnetyczną, aż do, przeżywającej obecnie renesans, płyty winylowej! Przenieść się w czasie pomogą nam dwa gramofony korbowe. Tubowy z początku XX wieku i nowszy, biurkowy z lat trzydziestych. Jest to wspaniała okazja do bliższego spotkania z historią oraz zapoznania się z magiczną mocą muzyki zaklętej w rowkach płyt gramofonowych.

Po spotkaniu nastąpi, otwarty dla szerokiej publiczności, finał projektu, czyli premiera czterech utworów przygotowanych przez uczestników zajęć muzycznych oraz miniwystawa pocztówek przygotowanych przez uczestników zajęć plastycznych.

 

Wydarzenie zakończy pokaz filmu dokumentalnego „Kolekcja” w reżyserii Aleksandra Ćirlicia (produkcja: Mazowiecki Instytut Kultury). Film opowiada o losach zbioru polonijnych płyt szelakowych, a także historię kolekcjonera, który zdecydował się przekazać swój zbiór Czytelni Elektra Mazowieckiego Instytutu Kultury. Film ten jest podróżą przez epoki i kontynenty, a punktem wyjścia jest niepozorne pudełko po butach zawierające 34 kruche płyty, gdzie każda z nich to drzwi do zupełnie nowej historii.

 

Zapraszamy osoby od 7 do 99 roku życia.

Partner: Mazowiecki Instytut Kultury

Miejsce wydarzenia:
ul. Blokowa 1
03-641 Warszawa
Organizator:

Dom Kultury Zacisze

ul. Blokowa 1
03-641 Warszawa
tel.: 22 679 84 69, 22 743 87 10

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć