Warszawa

Plenerowe widowisko teatralne "Noc Listopadowa" w Łazienkach Królewskich
Warszawa Spektakl

Plenerowe widowisko teatralne "Noc Listopadowa" w Łazienkach Królewskich

Wpis archiwalny

Widowisko „Noc Listopadowa” w Łazienkach Królewskich

 

Znakomite wieści dla miłośników teatru: plenerowe widowisko teatralne „Noc Listopadowa” Stanisława Wyspiańskiego ponownie zostanie wystawione w Łazienkach Królewskich. W ubiegłym roku wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, dlatego Muzeum Łazienki Królewskie oraz Teatr Klasyki Polskiej ponownie zapraszają wszystkich na spektakl w reżyserii Leszka Zdunia. Sceny dramatu będą wystawiane wieczorami od 17 do 20 września w historycznych ogrodach Łazienek.

 

Akcja dramatu Wyspiańskiego rozgrywa się głównie w Łazienkach Królewskich i stąd pomysł, by sceny widowiska zaprezentować w miejscach, które opisał autor. Widzowie w towarzystwie boga wiatru Eola będą się przemieszczać po łazienkowskich ogrodach, by oglądać kolejne odsłony spektaklu. Wystąpią znakomici aktorzy scen polskich z towarzyszeniem podchorążych Oddziału Historycznego WAT oraz grupy tanecznej LarkArts z Brzegu. Widowisko uświetnią wyjątkowe elementy scenografii, m.in. łódź Charona sunąca po stawie, pochodnie oraz chór bogiń Nike. Nastrój tajemniczości podkreślą efekty świetlne i dźwiękowe. W tle będzie można usłyszeć Etiudę Rewolucyjną Fryderyka Chopina w nowym brzmieniu w aranżacji Rafała Odrobiny.

Jesteśmy dumni, że tak niezwykłe wydarzenie możemy zorganizować z Teatrem Klasyki Polskiej już po raz drugi, i to w scenerii niemal identycznej do tej, którą opisał autor. Wyspiański odwiedził Łazienki tylko raz, ale miejsce to zrobiło na nim wielkie wrażenie. Na czas teatralnego widowiska Łazienki ponownie staną się świadkiem scen, które trwale zapisały się w historii Polski. A pomieszanie światów rzeczywistego z mitycznym na pewno wzbudzi w widzach zachwyt – mówi Marianna Otmianowska, p.o. Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie.

„Noc listopadowa” to dramat, który Stanisław Wyspiański napisał po swojej krótkiej wizycie w Łazienkach Królewskich. Znajdujące się tu dzieła sztuki, nawiązujące do antyku, uruchomiły wyobraźnię pisarza do tego stopnia, że stworzył on niezwykle oryginalne dzieło. Tutaj mieściła się także Szkoła Podchorążych, w której kształcili się młodzi wojskowi – inicjatorzy niepodległościowego zrywu z 1830 roku, opisanego przez Wyspiańskiego.


Plenerowe widowisko teatralne „Noc listopadowa” w Łazienkach Królewskich

 • Terminy: 17, 18, 19 i 20 września 2023, godz. 20.00
 • Miejsce: ogrody Łazienek Królewskich. Start przy bramie od ul. Myśliwieckiej. Trasa powiedzie przez główne aleje do Pałacu Myślewickiego, Amfiteatru i Pałacu na Wyspie, a następnie do Pomnika Jana III (droga jest przystępna dla osób z problemami w poruszaniu się).
 • Reżyseria: Leszek Zduń
 • Obsada: Dorota Bzdyla, Ewa Delegacz, Marta Dylewska, Anna Gajewska, Agata Klimczak, Agnieszka Sitek, Anna Ułas, Michał Chorosiński, Jarosław Gajewski, Piotr Grabowski, Mateusz Grydlik, Arkadiusz Janiczek, Michał Konarski, Filip Kowalczyk, Dariusz Kowalski, Jacek Król, Szymon Kuśmider, Robert Latusek, Maciej Maciejewski, Marcin Przybylski, Ksawery Szlenkier, Przemysław Wyszyński, Leszek Zduń, grupa taneczna LarkArts z Brzegu, podchorążowie Oddziału Historycznego WAT
 • Muzyka: Rafał Odrobina
 • Scenografia:  Marek Chowaniec
 • Kostiumy: Aleksandra Reda, Agata Stanula
 • Choreografia: Angelika Skowronek
 • Organizatorzy: Muzeum Łazienki Królewskie, Teatr Klasyki Polskiej
 • Mecenas Muzeum: PZU
 • Wstęp: 50 zł. Bilety można kupić w kasach (w Podchorążówce, Starej Oranżerii oraz Stajniach Kubickiego) lub online w serwisie kicket (tu doliczana jest opłata transakcyjna).
 • Informacje na stronie Muzeum Łazienki Królewskie: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/noc-listopadowa-stanislawa-wyspianskiego
Organizator:

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1,
00-460 Warszawa
tel.: 022 621 62 41, 022 621 82 12

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć