Warszawa

Ekscentrycy Polscy, czyli konkurs dla szkół
Ogólnopolska Konkurs

Ekscentrycy Polscy, czyli konkurs dla szkół

Wpis archiwalny

Słyszeliście kiedyś o  Marii Skłodowskiej-Curie? Albo o Mikołaju Koperniku i Józefie Piłsudskim? O tych nazwiskach nie sposób nie usłyszeć w szkole, w muzeum, telewizji lub nawet w rozmowach znajomych. Ale czy znacie Jana Wnęka, który budował machiny latające? Czy wiecie, że jedno z najbardziej spektakularnych odkryć paleontologicznych na Gobi zawdzięczamy polskiej badaczce, Zofii Kielan-Jaworowskiej? Lub czy słyszeliście o Kazimierzu Nowaku, który przejechał całą Afrykę rowerem… a potem zawrócił i przejechał ją jeszcze raz?


Nasza historia pełna jest niesamowitych postaci, które w swoich czasach można było uznać za ekscentryczne. Szli pod prąd, dokonując nowych odkryć, wynalazków lub wprowadzając przełomowe zmiany w nauce i społeczeństwie. Nie znaleźli się w podręcznikach, lecz warto przypomnieć ich życiorysy. I to chcemy zrobić – odwiedzić szkoły z zajęciami opartymi o wielkoformatową grę planszową „Ekscentrycy Polscy”, w których to uczniowie wcielą się w historycznych bohaterów!

Ogłaszamy więc konkurs – wygraj zajęcia dla swojej klasy!

 

Co trzeba zrobić?

Znajdź lokalnego, choć mało znanego w historii Polski bohatera! Może w waszej okolicy urodził się niesamowity badacz? Może wspaniały artysta, który wbrew przeciwnościom realizował swoje pasje? A może w waszej miejscowości działał bohater walczący o wolność, gdy wszyscy inni stracili już nadzieję? Przygotujcie pracę na jego temat w dowolnej technice – możecie nam wysłać esej, fotomontaż, opowiadanie, plakat, podcast, krótki film lub inną formę, cokolwiek wam w duszy gra! Pamiętajcie, że do pracy należy załączyć wypełniony przez wychowawcę klasy formularz – regulamin i dokumenty dostępne są do pobrania tutaj.

 

Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa wybierze 9 najciekawszych i najbardziej oryginalnych – do tych szkół przyjedziemy z zajęciami jesienią 2023!

Na wasze prace czekamy do 29 września.

 

Adres wysyłki: archeologia@terradesolata.pl W temacie wpiszcie „Ekscentrycy polscy”.

 

Konkurs i zajęcia dedykowane są dla klas 3-6 szkół podstawowych (licząc od września 2023) znajdujących się na terenie Polski. Zwycięska klasa będzie mogła wskazać 3 inne klasy ze swojej szkoły, które również wezmą udział w zajęciach.

 

Powodzenia!

 

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

 

 

 

Więcej: https://terradesolata.pl/aktualnosci/ekscentrycy-polscy-czyli-oglaszamy-konkurs-dla-szkol/

Organizator:

Terra Desolata

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć