Warszawa

Odkrywcy sztuki. Półkolonie dla dzieci - ferie 2023
Warszawa Warsztaty

Odkrywcy sztuki. Półkolonie dla dzieci - ferie 2023

Odkrywcy Sztuki to propozycja półkolonii zimowych na Mokotowie, która jest adresowana do uczniów od 1 do 6 klasy szkoły podstawowej (minimalny rocznik urodzenia to 2016). Każdy dzień naszych półkolonii to nowa przygoda, dla której punktem wyjścia są pozornie dobrze znane dziedziny artystyczne.

 

Podczas półkolonii artyści-eksperymentatorzy zapoznają się z trzema dedykowanymi danemu turnusowi technikami plastycznymi oraz dowiadują się, jak je łączyć. W zależności od tygodnia będzie to: #teatr #rysunek #rzeźba albo #malarstwo #kolaż #guerilla art.

 

Każdy dzień będzie wypełniony zarówno pracami artystycznymi, rozszerzającymi spojrzenie na daną technikę, jak i kreatywnymi ćwiczeniami – rozwijającymi myślenie o sztuce. W procesie twórczym nie zapominajmy o ciele. Dzieci będą miały okazję poruszać się, odprężyć i zrelaksować w trakcie warsztatów ruchowych.

Każdego dnia powstaną prace, które złożą się ostatecznie na wspólną wystawę. Będzie je można zabrać ze sobą do domu w piątek o godz. 17.00 – po zamknięciu danego turnusu półkolonii.

 

W Sztukarni wiemy, że od samego efektu ważniejszy jest proces twórczy, dlatego kładziemy nacisk przede wszystkim na to, co dzieci mogą odkryć, czego doświadczyć i się nauczyć. Zależy nam również na wspieraniu rozwoju kompetencji miękkich u dzieci, takich jak samodzielne myślenie, zdolność do współpracy, empatia wobec rówieśników, umiejętność wyrażania własnych opinii, decyzyjność czy bronienie własnych poglądów oraz wartości.

 

Podczas półkolonii w Warszawie udowodnimy, że wolny czas spędzony w zatłoczonym mieście nie musi być monotonny. Wiemy, co zrobić, aby wyzwolić nieodkryte umiejętności dzieci i ich upodobania w kwestii środków twórczego wyrazu. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego uczestnika spotkania w Sztukarni gwarantują zarówno świetną zabawę, ciekawe doświadczenia, jak i efektywny rozwój młodego artysty.

 

Półkolonie artystyczne dla dzieci


Odkrycie talentu i rozwój nowych umiejętności – brzmi ciekawie? Te działania doskonale wpisują się w misję Sztukarni – centrum artystycznego, które uczy poprzez twórczą zabawę. Organizujemy półkolonie dla dzieci z podziałem na grupy wiekowe, by każdy uczestnik czuł się swobodnie podczas warsztatów. W przypadku półkolonii artystycznych zajęcia są dostosowane do percepcji, a także koordynacji wzrokowo-ruchowej poszczególnych grup wiekowych. Uczestnikami półkolonii na Mokotowie mogą być nie tylko dzieci, które szukają swojej drogi artystycznej, lecz także te, które już wiedzą, w którym kierunku chcą się rozwijać. Aktywnie i kreatywnie wspieramy wszystkich.

 

Czego dokładnie uczą się dzieci na zimowych i letnich półkoloniach w Sztukarni? Zapoznają się z różnorodnymi dziedzinami sztuki na tyle głęboko, żeby móc zdecydować, co naprawdę ich interesuje. Zajęcia odbywają się zarówno w salach, jak i na świeżym powietrzu. To dodatkowo pobudza dzieci i młodzież do twórczego myślenia i rozwijania swoich kompetencji. Nasi instruktorzy realizują program z zakresu:

 • malarstwa
 • rzeźby
 • architektury
 • rysunku
 • twórczego pisania
 • fotografii
 • komiksu
 • ilustracji
 • ceramiki
 • szycia


Czego dzieci nauczą się podczas półkolonii i jak spędzą czas?


W trakcie pięciu dni dzieci przyjrzą się trzem wybranym dla nich w danym tygodniu technikom artystycznym i poznają twórców działających w tych nurtach. Wykonają ćwiczenia pomagające im zrozumieć to, jak myślą artyści i w jaki sposób wpadają na swoje niezwykłe pomysły, a także to, jaki potencjał kryje się w danej dziedzinie artystycznej.

 

Oferowane przez nas półkolonie to nie tylko intensywna praca nad rozwojem umiejętności plastycznych. Troszczymy się także o rozwój kompetencji społecznych młodych uczestników. Każdego dnia w programie przewidziane są przerwy na odpoczynek. Dzieci i młodzież nierzadko wymieniają się wówczas swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami czy po prostu wspólnie spędzają czas w wybranej przez siebie formie.

 

Sztukarnia na lato 2022 – półkolonie Odkrywcy Sztuki

 

Za oknem pojawiają się pierwsze promienie wiosennego słońca, ale w Sztukarni myślami jesteśmy już… w lecie! To właśnie wtedy odbędą się nasze półkolonie dla dzieci Odkrywcy Sztuki. Jeśli zastanawiasz się, jak zagospodarować czas swojego dziecka w czasie letniej przerwy w nauce, mamy coś specjalnie dla Ciebie. Półkolonie stanowią doskonały sposób na wakacyjną nudę. Dzieci mają szansę odkryć swoje talenty, nawiązać nowe znajomości i poszerzyć horyzonty, a to wszystko w otoczeniu prawdziwej sztuki, która rozbudzi w nich ogromne pokłady kreatywności. Brzmi świetnie, prawda? Co jeszcze czeka na Twoje dziecko w czasie naszych półkolonii?

 

Półkolonie Odkrywcy Sztuki


Odkrywcy Sztuki to wyjątkowe półkolonie w Warszawie. W Sztukarni wierzymy, że nic nie pobudza kreatywności tak bardzo, jak zabawa i sztuka, dlatego właśnie one są motywem przewodnim naszych zajęć. Nasz cel jest prosty – pokazać najmłodszym, że sztuka to rzemiosło, którym można bawić się do woli. Zajęcia zaplanowane są tak, by rozwijać pasje, kreatywność i twórczą postawę – pozwalają na eksperymentowanie, poszukiwanie własnych ścieżek i artystycznych rozwiązań. Dzięki poznawaniu nowych form twórczej ekspresji dziecko może dać upust swojej wyobraźni (w atmosferze szacunku wobec siebie i swojej autonomii). Tworzymy bezpieczną przestrzeń, otwartą na pomysły i pytania, gdzie najmłodsi mogą do woli realizować swoje pomysły i doświadczać twórczej wolności.

 

Czego nauczy się Twoje dziecko?


Nasze zajęcia skierowane są do uczniów klas 1–6. Każdy turnus półkolonii polega na odkrywaniu potencjału różnych technik plastycznych, do których należą #malarstwo #kolaż #guerilla art #street art #land art #grafika #teatr #rysunek #rzeźba. Dzieci poznają trzy z nich i uczą się nie tylko rozpoznawać dany kierunek, lecz także próbują swoich sił w danej dziedzinie.

 

Chcemy otworzyć przed Twoim dzieckiem świat sztuki, który pozwoli mu na wyrażenie siebie: swoich uczuć, pomysłów, planów. Nasze zajęcia to jednak coś więcej niż tylko „malowanie”. Na półkoloniach dla dzieci Odkrywcy Sztuki Twoje dziecko uczy się pracy projektowej: samodzielnego stawiania sobie celów i wyzwań, planowania swojej pracy oraz rozwiązywania problemów. Zdobywa również niezbędne kompetencje miękkie, które przydają się nie tylko w czasie półkolonii, ale i na co dzień. To właśnie tutaj dzieci zyskują przestrzeń do wyrażania swoich myśli, kształtowania własnych poglądów i wartości. W centrum naszych zajęć zawsze znajduje się człowiek i sztuka, która otacza nas z każdej strony. W końcu praca twórcza to jednocześnie praca nad swoją osobowością. Zobacz, jak ten świat otwiera się przed Twoim dzieckiem. Wakacje ze Sztukarnią to jedne z najlepszych półkolonii dla dzieci w Warszawie.

 

W jaki sposób sztuka wpływa na rozwój osobisty? W przypadku dzieci i młodzieży jest to przede wszystkim:

 • wzrost samoakceptacji,
 • podniesienie poczucia własnej wartości,
 • umiejętność wyrażania swoich emocji,
 • wzrost wrażliwości (nie tylko plastycznej),
 • poczucie szacunku dla twórczości własnej i innych,
 • rozwój umiejętności samokrytyki.

 

Półkolonie letnie w Sztukarni są doskonałą okazją do poznania własnych możliwości i odkrycia nowych umiejętności. Kluczem do rozwoju nowych kompetencji jest doświadczenie, dlatego spotkania są wypełnione zajęciami praktycznymi, dostosowanymi do możliwości i oczekiwań uczestników. Dodają im odwagi i zachęcają do artystycznych eksperymentów. Sprawdzanie nowych technik plastycznych pozwala poznać różne nurty i kierunki oraz zaznajomić się z historią sztuki. Niektóre z nich mogą stać się dla młodych twórców prawdziwą inspiracją.

Zapraszamy dzieci w wieku od 7 do 13 lat. Podczas półkolonii tworzymy grupy według wieku. Stwarza to najlepsze warunki do integracji i jednocześnie ułatwia wyrażanie swojej indywidualności.

 

Kto prowadzi półkolonie?

 

Inspirując się słowami Janusza Korczaka, który podkreślał, że w dziecku trzeba przede wszystkim widzieć człowieka, naszych podopiecznych traktujemy poważnie i z należytym szacunkiem. Słuchamy tego, co do nas mówią i staramy się odpowiadać na wszystkie pytania. Opiekunowie na półkoloniach to ludzie, którzy rozumieją i szanują potrzeby Twojego dziecka. Wykwalifikowana kadra stale współpracuje także z doświadczonymi artystami z różnych dziedzin sztuki, m.in. grafikami, malarzami czy ceramikami. Dzięki temu zajęcia artystyczne prowadzone są w kompetentny i efektywny sposób.

 

Chcemy, żeby czas spędzony na półkoloniach dla dzieci był szansą na wyrażenie siebie, ale też rozwój i nawiązanie nowych, wartościowych przyjaźni. Nasi edukatorzy kochają sztukę i ludzi – szczególnie tych najmłodszych, dlatego, zamiast narzucać swoje spojrzenie na świat, pozwolą Twojemu dziecku na jego własne odkrywanie. Będą towarzyszyć mu w roli przewodnika i nauczyciela, który inspiruje i pomaga rozwiązywać artystyczne dylematy. Półkolonie Odkrywcy Sztuki stwarzają przestrzeń, w której Twoje dziecko może być sobą – poszukiwać i wyrażać siebie bez oceniania.

 

Chcesz, żeby Twoje dziecko spędziło lato, odkrywając siebie i swój potencjał? Widzimy się na jednych z najbardziej twórczych półkolonii dla dzieci w Warszawie – Odkrywcy Sztuki.

Organizator:

Sztukarnia

Wydarzenia w Warszawie

Warto zobaczyć