Warszawa

Kino w Trampkach powraca również do kin!
Warszawa Seans filmowy

Kino w Trampkach powraca również do kin!

od 24 maja do 24 czerwca 2021
Wpis archiwalny

Czas na pełnometrażowe kino i niespodzianki. Już od 24 maja do 24 czerwca Festiwal Filmowy Kino w Trampkach zaprezentuje 22 filmy pełnometrażowe z całego świata, zaprosi młodych widzów do sal kinowych, a także  (od 29 maja) zaprezentuje kolejną odsłonę wystawy Kids Media Lab.


„Gramy, aż do wakacji przez cały miesiąc online. Z nieukrywaną radością wracamy również do kin. Świat przez ostatni rok zmieniał się dynamicznie na naszych oczach i dostosowywaliśmy nasze propozycje do aktualnych wymogów i możliwości. Teraz mimo,  że pozostajemy w formule hybrydowej możemy zaproponować miłośnikom kina to co kochają na festiwalu najbardziej, czyli spotkania z twórcami na żywo” - mówi Agnieszka Drzewiecka – Protić, dyrektorka festiwalu.

 

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka z ogromną przyjemnością zapraszamy naszych widzów do kina na wcześniejsze świętowanie. Z tej okazji przygotowaliśmy dwie niespodzianki.

 

Jak przystało na festiwal filmowy zaczynamy od kinowej premiery!
Już 29 maja o godz. 16:00 zapraszamy na pierwszy kinowy pokaz filmu „PAPCIO CHMIEL” 9+ (reż. Petro Aleksowski) i spotkanie z jego twórcami. Jest to dokument biograficzny o słynnym autorze kochanych przez wszystkich komiksów z serii “Tytus, Romek i A’Tomek”. Papcio Chmiel jednocześnie żyje w dwóch światach: realnym i wyobraźni. Wraz z nastoletnim Olafem, fanem komiksów poznacie fascynujący świat jednego z największych polskich artystów i wyruszycie w krainę bohaterów kultowego komiksu. Dodatkowo tego dnia przygotowaliśmy dla Was nagrody od wydawnictwa Prószyński i S-ka.


Kolejne spotkanie w kinie

 

30 maja zapraszamy na warszawską premierę ekranizacji bestsellerowej powieści Marcina Szczygielskiego „CZARNY MŁYN” 11+  (reż. Mariusz Palej). Film to opowieść o grupie przyjaciół z małego miasteczka w którym z pozoru nic ciekawego nie może się wydarzyć.


A jednak! Żądnych przygód Iwa, Natalkę i Piotrka coraz bardziej fascynują górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych Czarnym Młynem. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą na zakazany teren, w sielankowym dotąd miasteczku rozpoczyna się seria dziwnych zdarzeń. Przekonajcie się jak zakończy się ta historia.

 

Oba pokazy specjalne odbędą się w Kinotece. Mamy dla Was 150 miejsc na sali kinowej.

 

Sprzedaż biletów w kasach kina i przez stronę kino Kinoteka od 21.05.2021
Pozostałe filmy oraz interaktywną wystawę Kids MediaLab można oglądać na www.kinowtrampkach.pl

 

  • Dostęp jednorazowy do filmu na 72 h - 15 PLN
  • Seans w kinie – 15 PLN
  • Karnet na filmy pełnometrażowe + wystawa Kids Media Lab gratis od 24.05 do 24.06 - 60 PLN
  • Kids Media Lab na 72 h - 30 PLN


Wśród propozycji programowych znalazły się:


PEŁNOMETRAŻOWY KONKURS FILMÓW DZIECIĘCYCH
RAGGIE
(4+)

Estonia, Dania | 2020 | animacja                                                                                                                   

reż. Meelis Arulepp, Karsten Kiilerich
Ruby to rezolutna, obdarzona niezwykłą wyobraźnią 6-latka. Jej życie jest pełne harmonii - najwięcej czasu spędza ze starszym bratem Markiem. Niestety Mark wraz z nadejściem roku jesieni rozpoczyna naukę w szkole. Prezentuje młodszej siostrze szmacianą lalkę o imieniu Raggie, która ma zastąpić jego towarzystwo, gdy chłopiec będzie w szkole. Mark nie wie, że Raggie jest magiczna
i ożywa, gdy jest z Ruby.

 


ANGEL (7+) *pokaz również w kinie                                                               Holandia | 2020 | aktorski

reż. Dennis Bots


Angel jest nieśmiałą, niezdarną dziewczynką, która nie potrafi odmawiać i najbardziej lubi przebywać w domu. Pewnego dnia w drodze powrotnej ze szkoły dzieje się coś dziwnego: Angel potyka się, przygotowuje się do trudnego lądowania, ale zamiast tego, unosi się w pięknej bańce mydlanej.
Kiedy bańka pęka, pozostawiając oszołomioną dziewczynę na ziemi, obok niej znajduje się stary złoty zegarek. Wkrótce Angel odkrywa, że zegarek jest wyjątkowy: spełnia wszystkie jej marzenia!

 


DRUŻYNA MARCO (7+)                                                                             

USA | 2019 | aktorski

reż. Julio Vincent Gambuto


Marco to typowy dzieciak, dla którego najważniejsze są gry wideo, jego Ipad i inne dziwne technologie podobno ułatwiające mu życie. Mieszka w Nowym Jorku, ale w zasadzie nie wychodzi z domu, bo przecież wszystko co mu potrzebne jest w środku. Wszystko zmienia się, gdy do domu wprowadza się dziadek Nonno. Kompletnie dwa różne światy, które przez przypadek się połączą. Nonno odbiera chłopcu sprzęt i próbuje wciągnąć go na siłę do swojego analogowego świata i zachęcić do “najstarszej gry na świecie” - włoskiej bocce. Wyzywa go na pojedynek. Marco będzie musiał skompletować swoją drużynę (a przecież nie ma żadnych przyjaciół “w realu”) i stanąć naprzeciwko drużyny dziadka.

 

KLUB BRZYDKICH DZIECI (10+)

Holandia | 2019 | aktorski                                                                                                     
reż. Jonathan Elbers


Paul mieszka w dziwnym kraju - niby panuje w nim porządek, wszystko jest na swoim miejscu, a jednak coś w tym idealnym świecie nie do końca gra. Pewnego dnia w szkole Paul podobnie jak inne dzieci ma pozować do szkolnej fotografii. Okazuje się, że biorą udział w dziwnym konkursie - te, które zrobią największe wrażenie na zarządzającym krajem, pojadą na wycieczkę. Paul zostaje wybrany jako jeden z pięciorga dzieci. Niestety wspaniała wycieczka, która miała być nagrodą, jest tak naprawdę zamkniętym obozem dla najbrzydszych dzieci, dzięki któremu uda się je odseparować od reszty społeczeństwa. Paul wraz z innymi dziećmi zaczyna walkę o swoją wolność, o różnorodność w tym niby idealnym kraju. W przeciwieństwie do dorosłych zbuntują się przeciwko dyktatorowi, który mówi jacy powinni być i jak powinni żyć.


CZARNY MŁYN (11+) *pokaz również w kinie i spotkanie z twórcami           Polska | 2020 | aktorski                                                                                                      
reż.  Mariusz Palej    

                                                                                                    
Iwo i grupa jego przyjaciół mieszkają w małym miasteczku, w którym przeżycie czegoś ekscytującego graniczy z cudem. Życie chłopaka jest dodatkowo skomplikowane, bo jego młodsza siostra Mela wymaga szczególnej opieki. Żądnych przygód przyjaciół zaczynają coraz bardziej fascynować górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych Czarnym Młynem. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą na zakazany teren, w sielankowym dotąd miasteczku rozpoczyna się seria dziwnych zdarzeń. Odkrywają, że w Młynie żyje tajemnicza siła, która może stanowić ogromne zagrożenie.  Aby się jej przeciwstawić, dzieciaki będą musiały trzymać się razem. Nic jednak nie jest w stanie przygotować je na zaskakujący finał walki.


ŚMIERĆ NINTENDO (13) *pokaz również w kinie                                            Filipiny, USA | 2020 | aktorski                                                                                                    
reż.  Raya Martin


Powrót do niezapomnianych, kolorowych, dziewiczych lat 90. Paczka nastoletnich przyjaciół spędza razem lato. Ziemia drży, a emocje są gorące. Odkrywają gry wideo, Nintendo jest szczytem marzeń, jedzą wyciskane z tubki lody wodne, zmagają się z matkami, dorastaniem, pierwszymi miłościami… Paolo, Kachi i Gilligan wyruszają w podróż w głąb siebie i decydują się na tradycyjne obrzezanie, które ma być rozwiązaniem wszystkich ich problemów. Wszyscy razem przeżyją tajemniczą noc duchów
w Wielki Piątek, po której nic już nie będzie takie samo.

 

PEŁNOMETRAŻOWY KONKURS FILMÓW  MŁODZIEŻOWYCH
DZIEWCZYNA Z PLACU IGIEŁ (14+) *pokaz również w kinie      
                    Szwajcaria | 2020 | aktorski                                                                                                     
reż. Pierre Monnard


Nastoletnia Mia musi zmierzyć się nie tylko z trudami dorastania, ale przede wszystkim na nowo nawiązać relacje z uzależnioną od heroiny matką Sandrine. W związku z akcją usunięcia dużej części narkomanów z centrum Zurychu w 1995 roku, Mia wraz z matką trafiają do małego miasteczka, gdzie mają rozpocząć nowy rozdział. Jednak nowa rzeczywistość nie przynosi nowego, wymarzonego życia. Dziewczyna szybko zauważa, że matka oddala się od niej w stronę niebezpiecznych używek
i szemranych znajomych. Pozostawiona sama sobie, wraz z wyimaginowanym towarzyszem i grupą nowych znajomych, wkracza w świat nastoletnich uniesień i przeżyć.


SŁODKIE RZECZY (14+)

USA | 2020 | aktorski                                                                                                     
reż. Alexandre Rockwell


Billy i Nico wychowują się w dysfunkcyjnej rodzinie - ojciec alkoholik i nieobecna, zahukana matka. Kiedy zapijaczony ojciec podnosi rękę na Billy, dzieciaki decydują się wspólnie uciec z domu.
Ruszają w podróż w poszukiwaniu wewnętrznej wolności, a towarzyszą im romantyczne słowa z tytułowej piosenki Vana Morrisona o marzeniu, by: “spacerować i rozmawiać wśród ogrodów zwilżonych deszczem, i już nigdy, przenigdy się nie zestarzeć”. Przemierzają Amerykę pełną kontrastów, w onirycznej eskapadzie, przeżywając na przemian zabawne i gorzkie przygody. Klasyczne kino drogi o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie zdominowanym przez nieodpowiedzialnych dorosłych.


PANI NILU (14+) 

Francja, Belgia/Rwanda, Monako | 2019 | aktorski                                                                                                     
reż. Atiq Rahimi


Oparta na wpół autobiograficznej książce Scholastique Mukasonga opowieść o dorastaniu grupy dziewczyn wychowujących się w położonej wysoko na rwandyjskich wzgórzach katolickiej szkole z internatem prowadzonej przez zakonnice i księży. Jest rok 1973, 20 lat przed ludobójstwem, ale w tle wyraźnie już widoczny jest konflikt między Tutsi i Hutu. W zamkniętej szkole licealistki czują się bezpiecznie, chronione przed światem, przygotowują się do roli żon najwyższych rangą urzędników. Większość z nich to Hutu, ale niewielką część stanowią Tutsi. Kończą się wakacje, a dziewczyny są na ostatniej prostej, żeby ukończyć szkołę. Nie wiedzą, że ten rok szkolny skończy się dla nich koszmarem...


TYPU II (14+)

Białoruś | 2019 | aktorski                                                                                                      
reż. Vlada Senkova


Nastya, Sasha i Kristina mają po 16 lat. Uczą się w szkole w małym białoruskim mieście i prowadzą zwyczajne życie nastolatków, z typowymi problemami i marzeniami. Ich szkoła przestrzega surowych zasad i dyscypliny, które niewiele się zmieniły od czasów radzieckich. Jedyną osobą, która się wyróżnia, jest młody nauczyciel angielskiego. To za jego sprawą świat nastolatków wywróci się do góry nogami. Szokujące wydarzenie obudzi skrywane pod przykrywką dyscypliny lęki, uprzedzenia i nienawiść do tych, którzy są inni.


RANDKI Z AMBER (14+)                                                                                            Irlandia/UK/Belgia/USA | 2020 | aktorski                                                                                                      
reż. David Freyne


Irlandzka prowincja, połowa lat 90. XX wieku. Czasy sprzed mediów społecznościowych. Zawsze trudne warunki szkoły średniej. Jest ich dwoje. Eddie jest przeraźliwie nieśmiałym chłopakiem, który mimo anemicznej postury i setek kompleksów planuje pójść w ślady swego ojca i zostać zawodowym żołnierzem. Amber jest z kolei stereotypowo buntowniczą nastolatką, rozkochaną w punkowym etosie The Clash, która  planuje wyjechać do Londynu i założyć anarchistyczną księgarnię. Oboje są homoseksualni, ale nie potrafią przyznać tego przed rówieśnikami - ba, czasem nie umieją przyznać tego nawet przed sobą.  Dlatego pewnego dnia Eddie i Amber zaczynają udawać parę, co wywołuje szereg zupełnie nieprzewidzianych komplikacji.


KINOTRAMPKOWE PEREŁKI
TYGRYSY I TATUAŻE
(5+)

Dania | 2010 | animacja                                                                                                      
reż. Karla von Bengtson


Mała Maj jest sierotą i mieszka z wujkiem Sonnym w jego studio tatuaży. Dziewczynka uwielbia swojego wujka, a szczególną przyjemność sprawia jej obserwowanie go przy pracy. Jednak jej największym marzeniem jest posiadanie prawdziwej rodziny, troskliwej mamy, opiekuńczego taty, zabawnego brata i psa. Pewnego dnia, gdy Sonny ogląda telewizję, dziewczynka kończy tatuaż mężczyzny z lokalnego klubu motocyklowego. Po tym incydencie Maj i Sonny muszą uciekać z miasta. Udają się w pełną przygód podróż przez magiczne lasy pełne wróżek, artystów cyrkowych i tygrysów.


BRUDNA ROBOTA (8+)

Norwegia | 2017 | dokument                                                                                                    
reż. Solveig Melkeraaen


Dziewięcioletnia Ylva wyjeżdża do dziadków, gdzie w portowej miejscowości dzieci od małego uczą się obcinać dorszom języki. Dla dziewczynki z dużego miasta to wcale nie jest ani łatwa, ani przyjemna praca. Co z tego, że robiła to jej mama, babcia i pradziadek?! O rok starszy Tobias, który może się pochwalić czteroletnim doświadczeniem, podchodzi do sprawy zupełnie inaczej. Wprowadza Ylvę
w tajniki trudnego zajęcia.

 


X+Y (10+)

Wielka Brytania | 2014 | aktorski                                                                                                     
reż. Morgan Matthews


Matematyka emocji. Czy uczucia można zapisać wzorem? Nathan to nastoletni geniusz matematyczny. Świetnie rozwiązuje najbardziej skomplikowane zadania, ma jednak problemy z nawiązywaniem relacji z ludźmi. Szczególnie ze swoją matką. Jest jak żółw, zamknięty w skorupie. Od dziecka zmaga się z autyzmem. Jedyną osobą, która rozumiała chłopaka, był tragicznie zmarły w wypadku samochodowym ojciec. Pozbawiony przyjaciół i małomówny Nathan marzy o wygranej w międzynarodowej olimpiadzie matematycznej. W przygotowaniach pomaga mu zupełnie nietypowy nauczyciel, pan Humphreys. Ostatni etap przed wielkim wydarzeniem, obóz naukowy w Chinach, wywołuje w bardzo zaplanowanym życiu Nathana spory zamęt. Czy poradzi sobie z tak irracjonalną siłą, jaką jest miłość?


KRAINA SZKŁA (12+)

Dania | 2017 | aktorski                                                                                                      
reż. Jeppe Vig, Marie Rønn


13-letni Jaś spędza samotnie tydzień w domu. To nie pierwszy raz, kiedy chłopak zajmuje się sobą. Mieszka tylko z ojcem, a ten musi wyjeżdżać do pracy. Właśnie podczas nieobecności ojca, w ich stodole zjawia się dziwna para – staruszka i dziewczyna. Ewidentnie się ukrywają. Mają potargane, pełne liści włosy, dziwne ubrania i mówią, że pochodzą z lasu. Jaś szybko odkrywa, że jego nowe towarzyszki raczej nie są ludźmi. Postanawia im pomóc i ocalić je przed niebezpieczeństwem.


NA WSKROŚ (12+)

Kanada | 2017 | aktorski                                                                                                      
reż. Luc Picard


Z powodu śmiertelnej choroby ojca i depresji matki nastoletnia Manon i jej młodszy brat Mimi mają być umieszczeni w rodzinach zastępczych... W tym samym czasie Montreal lat 70-tych kipi od rewolucyjnej energii. Ludzie biorą sprawy w swoje ręce. Dokonują desperackich czynów. Manon razem z bratem i dwoma kuzynami postanawiają zawalczyć o swoje szczęście, rodzinę i miejsce na ziemi.
Czy porwanie starszej pani, by była ich babcią, jest zbyt radykalnym posunięciem?


MIEJSKA DŻUNGLA
MIASTO DZIKICH ZWIERZĄT
(7+)                                                                                               

Holandia | 2017 | dokument                                                                                                     
reż. Mark Verkerk


Mieszkańcami miasta są nie tylko ludzie. Wraz z kotem-przewodnikiem poznajemy świat zwierząt, które zamieszkują Amsterdam. Obserwujemy ich naturalne zwyczaje, jak zdobywają pożywienie, gdzie chronią się przed ludźmi i zgiełkiem miasta. Film pokazuje niezwykle bogate życie naszych sąsiadów, którego często nie dostrzegamy.


DZIEWCZYNKA W TRAMPKACH (10+)                                                             Arabia Saudyjska, Niemcy| 2012 | aktorski                                                                                                     
reż. Haifaa Al-Mansour

 

Porysowane trampki to najważniejszy element ubioru bohaterki. Wadjda ma 10 lat i mieszka w Rijadzie. Nie zakłada burki, lubi chodzić w tenisówkach i przyjaźni się z kolegami, sprzeciwiając się dyktatowi patriarchalizmu. Do szczęścia potrzebuje jedynie roweru. Nowy, zielony, wymarzony pojazd czeka na Wadjdę w pobliskim sklepie. Nie ma jednak ani jednej dorosłej osoby, która zrozumiałaby Wadjdę – a tym bardziej wsparła ją finansowo. Bohaterka postanawia zatem pozyskać pieniądze biorąc udział w konkursie recytacji wersów Koranu. Dziewczynka nawet nie wie, jak ważne są jej gesty - każdego dnia burzy metaforyczny mur kulturowego wykluczenia kobiet w Arabii Saudyjskiej.
Z nieodpartą odwagą i inteligencją dąży do wyznaczonego celu. Rewelacja światowych festiwali.


MAŁA PRZYSTAŃ (12+)

Słowacja, Czechy | 2017 | aktorski                                                                                                      
reż. Iveta Grófová


Jarka ma 12 lat i dzieli przestrzeń z mamą, która nie jest zwykłą mamą, w mieszkaniu chorej babci. Wrażliwa i samotna dziewczynka dużo czasu spędza w ogrodzie, gdzie często ucieka w sferę marzeń i sennych fantazji. Po śmierci babci postanawia uciec do swojego azylu na stałe. Z dala od świata – razem z młodszym sąsiadem Kristianem i dwójką niemowląt – Jarka próbuje stworzyć prawdziwą rodzinę,w której każdy dobrze spełnia swoje role i każdy czuje się ważny, niezależny, kochany.


ROCK'N'CUD (14+)

USA | 2012 | aktorski                                                                                                     
reż. Electrick Children


Nastoletnia Rachel wychowuje się w fundamentalistycznej, mormońskiej rodzinie w amerykańskim stanie Utah. W dniu swoich 15-tych urodzin znajduje kasetę z rockową muzyką. Muzyką, której nie wolno jej słuchać. Muzyką, od której nie może się oderwać. 3 miesiące później odkrywa, że jest w ciąży. Przekonana, że to niepokalane poczęcie, wyrusza w podróż, by poznać ojca swojego dziecka, którym przecież musi być autor tej niezwykłej muzyki.


FOCUS NA DOKUMENT
PAPCIO CHMIEL (9+) *pokaz również w kinie i spotkanie z twórcami

Polska | 2020 | dokument
reż. Petro Aleksowski

 

Dokument biograficzny o słynnym autorze kochanych przez wszystkich komiksów z serii “Tytus, Romek i  A’Tomek”. Film opowiada historię artysty i jego determinacji w tworzeniu gatunku niechcianego w PRLu. Papcio Chmiel życie w dwóch światach - realnym i wyobrażonym, i czuje, że stracił szansę na zostanie „kimś wielkim”, dlatego woli przebywać w sferze swojej wyobraźni, która jest formą terapii. Kim tak naprawdę jest Papcio Chmiel? Próby odpowiedzi na to pytanie podejmuje się nastoletni Olaf, który jest wielkim fanem komiksu. Wielokrotnie odwiedza swojego idola i staje się dla nas przewodnikiem do świata rysownika.


DZIECI DZIKIEGO OGRODU (9+)

Dania | 2019 | dokument
reż. Phie Ambo

 

Co by się stało, gdybyś miał/miała szansę zbudować od podstaw nowe społeczeństwo? Czy wybrałbyś/ wybrałabyś demokrację? Próbę odpowiedzi na to pytanie możemy obserwować w duńskim dokumencie, który jest opowieścią o eksperymencie, jaki przeprowadzono na opuszczonym placu budowy w centrum Kopenhagi na grupie 47 dzieci w wieku 9-14 lat, które przez 10 tygodni miały stworzyć idealne społeczeństwo, wspólnie w grupie, uwzględniając pomysły i zdanie każdego z nich. Było to niezłe wyzwanie, które przecież rzadko udaje się nawet dorosłym dysponującym większymi środkami i możliwościami. Czy dzieciakom udało się dojść do porozumienia? Czy społeczeństwo idealne jest możliwe? A najważniejsze, czy dzieci mają moc i przestrzeń do uruchamiania społecznej sprawczości?

Bilety oraz więcej szczegółów na temat programu znajdziecie na: www.kinowtrampkach.pl

Miejsce wydarzenia:
ul. Nowolipki 9B
00-151 Warszawa
Organizator:

Fundacja Cinemania

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć