Warszawa

Poranki familjne. Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu
Warszawa Koncert

Poranki familjne. Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

22 sierpnia 2020

„Na ścieżkach dźwięków” i „W muzycznej kuchni” będzie można znaleźć się podczas sobotnich Poranków familijnych.

 

Poranki familijne to fabularne koncerty organizowane w ramach XX edycji Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu w Pawilonie Koncertowym na Grochowskiej 272. Muzyczne opowieści dopełnione scenografią, grą aktorską, poezją i przede wszystkim brzmieniami instrumentów grających na żywo pozwolą przenieść się doodległych krain czy poznać instrumenty od tzw. kuchni. Wydarzenia dedykowane są dla dzieci od 4 do 9 roku życia i ich opiekunów.


Poranki familijne to opatrzone muzyczną fabułą interaktywne koncerty wprowadzające młodych słuchaczy w fascynujący świat muzyki. W ich trakcie dzieci mają okazję poznać brzmienia różnych instrumentów, głosów oraz aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach wspólnie śpiewając czy wystukując i wyklaskując różne rytmy. Zaangażowanie młodych słuchaczy wzmacnia także obecność gry aktorskiej lub pantomimy oraz specjalnie przygotowanych do wydarzenia scenografii. Każdy Poranek opowiada inną historię.

 

W podróż do świata fantazji, leśnego królestwa ptaków czy dalekowschodniej krainy zabierze muzyka wybitnego twórcy muzyki filmowej, Michała Lorenca. Towarzyszem dźwiękowych wędrówek będzie przybysz z innej galaktyki, komunikująca się za pomocą gestów, kosmitka Jo. Spotkanie trzech światów, tj. muzycznego, ziemskiego i pozaziemskiego pozwoli na odnalezienie wspólnego języka emocji, przenoszonego przez dźwięki i zrozumiałego przez wszystkich.

 

Nośnikami odległych miejsc i kultur będą nietypowe instrumenty. Wśród nich znajdą się flety bambusowe, indyjski strunowy santur i bęben darbuka, perkusyjny afrykański cajon, bendir i wiele innych. Dzieci będą mogły zadawać pytania i aktywnie uczestniczyć w tej dźwiękowej wycieczce. Muzyczną oprawę zapewni specjalizujący się w muzyce etnicznej i filmowej, znany z nagrań muzyki Jana A.P Kaczmarka i Michała Lorenca do filmów wielkich twórców filmowych, zespół DesOrient. Opowieści z elementami pantomimy przedstawi aktorka Teatru Sztuka Ciała Joanna Półciennik i prowadzący Tomasz Grabowski.

 

„Na ścieżkach dźwięków” będzie można odkryć piękno dźwiękowych ilustracji 8 i 22 sierpnia o godz. 11:00. Czy w kuchni można odnaleźć muzyczne instrumenty? Czy talerze, pałeczki i butla gazowa mają coś wspólnego z muzyką? Otóż tak, przekonają się o tym wszyscy uczestnicy wydarzenia drugiej odsłony Poranków familijnych pt. „W muzycznej kuchni”. W stworzeniu muzycznej potrawy pomogą artyści, Tomasz Pawłowski (fortepian), Jarema Jarosiński, Krzysztof Niezgoda i Radosław Mysłek (perkusja) oraz aktor Cezary Nowak. Muzycy zaprezentują instrumenty od tzw. kuchni, pokażą jak wydobywać różne efekty brzmieniowe.

 

Nie zabraknie wyjątkowych i nieznanych szerzej instrumentów, m.in. stosowanego do efektów specjalnych w teatrze i typowego dla musicali Broadwayu fleksatonu. Oprócz dźwiękowych osobliwości będzie można usłyszeć wiersze dla dzieci powiązane z tematyką kulinarną znanych polskich poetów, w tym utwory Jana Brzechwy. Na pierwsze danie chińszczyzna i brzmienie tank drumu, wyjątkowego instrumentu o skali pentatonicznej i pięknej, orientalnej barwie. Te i inne smaki w programie Poranków familijnych 15 i 29 sierpnia o godz. 11:00.

 

Poranki familijne odbywają się w ramach jubileuszowej 20. edycji Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Powstały z myślą o wszystkich warszawiakach festiwal prezentuje muzykę klasyczną wielu gatunków przeznaczoną na obsady kameralne oraz symfoniczne w wykonaniu Sinfonii Varsovii i zaproszonych gości.

 

Szczegóły: sinfoniavarsovia.org

Bilety: w cenie 10 zł do nabycia na stronie internetowej instytucji, ebilet.pl oraz na dwie godziny przed wydarzeniami.

 

Wydarzenia będą utrzymane w ścisłym reżimie sanitarnym z zachowaniem bezpiecznych odległości i wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Miejsce wydarzenia:
ul. Grochowska 272
03-849 Warszawa
Organizator:

Orkiestra Sinfonia Varsovia

Wydarzenia w Warszawie

Warto zobaczyć