godz. 11.00 i 15:00
Czy miasto to maszyna do życia? Wielki organizm? Z czego się składa i jak funkcjonuje? Cykl zajęć varsavianistycznych pozwoli odkryć te nie zawsze oczywiste perspektywy. Na warsztatach uczestnicy przyjrzą się Warszawie od początku jej istnienia. Zobaczą, że przestrzeń miasta jest wynikiem procesu ewolucyjnego. Uczestnicy będą dyskutować o udogodnieniach, które dziś uznaje się za oczywiste. Porównają współczesne obowiązki miasta wobec mieszkańców z sytuacją z przeszłości. W eksplorowaniu miasta pomogą im muzealne gabinety, które zamienią się w krainy pełne zagadek i niespodzianek. Obiekty muzealne posłużą jako źródło inspiracji do własnej twórczości.
Miasto ogród
Pomysł, by stworzyć miasto przypominające wielki ogród narodził się ponad sto lat temu! Koncepcja ta przyszła do głowy Ebenezerowi Howardowi – pewnemu angielskiemu urbaniście, czyli osobie zajmującej się planowaniem miast i osiedli. Ale na czym polega idea miasta-ogrodu? Dlaczego Howard uznał, że zieleń jest taka ważna? A czy Warszawa jest miastem-ogrodem? Stolica Polski to miasto zielone czy betonowe?
Na zajęciach zastanowimy się, jak sprawa zieleni wygląda w Warszawie. Porównamy nasze miasto pod kątem ilości terenów zielonych z innymi ośrodkami życia miejskiego. Na koniec wspólnie zaprojektujemy jeden z warszawskich parków!
mat. Organizatora