W mieście » Wydarzenia dla dzieci » Nowinki » Leczenie zębów mlecznych u dzieci


Leczenie zębów mlecznych u dziecipowiększ

Leczenie zębów mlecznych u dzieci

Wpis archiwalny

Kiedy zęby mleczne zostają zaatakowane przez próchnicę, stosuje się zabieg lapisowania. Lapisowanie impregnuje zęby, nie pozwalając na rozszerzanie się choroby. Substancja o działaniu bakteriobójczym wysyca zmienione chorobowo tkanki zęba. Zabieg nie cofa zmian które zaszły, ale zapobiega ich progresji. Niestety, po standardowym lapisowaniu, zęby mleczne stają się czarne, co jest główną wadą lapisowania.

 

Istnieje jednak metoda lapisowania bezbarwnego.

  • Lapisowanie zębów mlecznych powinno uważać się za punkt obowiązkowy w dziedzinie profilaktyki stomatologicznej. Jest ono próbą hamowania początkowego procesu próchnicowego.
  • Metodę tę stosuje się w przypadku obecności próchnicy powierzchni gładkich zębów mlecznych u dzieci. Często nie sposób leczyć ich w tradycyjny sposób, ze względu na brak współpracy.
  • Najczęściej zabieg dotyczy zębów przednich zaatakowanych przez tzw. „próchnicę butelkową”.

 

Do standardowego zabiegu lapisowania wykorzystuje się przede wszystkim azotan srebra. To właśnie wytrącenie się cząsteczek srebra powoduje niechciany efekt, czyli zabarwienie zębów na kolor czarny. Jest to ten element lapisowania, który martwi rodziców najbardziej.

Ponieważ próchnica u dzieci rozwija się bardzo dynamicznie i obejmuje w krótkim czasie wiele zębów, może finalnie doprowadzić do zniszczenia mleczaków oraz pojawienia się stanów zapalnych tkanek sąsiadujących. Ważne jest, aby zabieg lapisowania zastosować możliwie jak najszybciej po pojawieniu się zmian chorobowych. Jeśli rodzice odpowiednio wcześnie nie zareagują, jedyną metodą walki z próchnicą może pozostać usunięcie zębów.


Czy można uniknąć czarnych ząbków po zabiegu lapisowania?

Dostępna jest metoda lapisowania bezbarwnego. Podczas zabiegu wykorzystuje się chlorek cynku zamiast azotanu srebra. Lapisowanie bezbarwne zarezerwowane jest dla drobnych, wczesnych zmian próchnicowych. Metoda bezbarwna jest mniej skuteczna niż metoda z zastosowaniem srebra. Jednak rozpoczęta w odpowiednim momencie, przynosi równie dobre rezultaty.
W obydwu przypadkach lapisowania, z uwagi na proces leczenia, bardzo ważne jest przywiązywanie wagi do systematycznej powtarzalności zabiegu zgodnie z planem leczenia. Należy również stosować się do ogólnych zaleceń lekarza.

 

Jak przebiega zabieg?

Zabieg lapisowania polega na nałożeniu preparatu na osuszone, zmienione powierzchnie zębów i nie powoduje doznań bólowych u dziecka. Taką procedurę należy powtórzyć jeszcze dwa razy w odstępach tygodnia. Łącznie są to trzy wizyty. Po trzech miesiącach cała seria jest powtarzana. Po kolejnych trzech miesiącach, należy skontrolować efektywność działań i powtórzyć procedurę. Niekiedy, po tym etapie leczenia, gdy zmiany próchnicowe się nie powiększają, można zrezygnować z dalszego nakładania preparatu. Zazwyczaj leczenie lapisowaniem jest kontynuowane aż do momentu wymiany uzębienia na stałe.
Gdy zdarzy się, że dojdzie do progresji zmian chorobowych pomimo lapisowania, konieczne jest zastosowanie innych metod leczenia. Z tego powodu zachowanie odpowiedniej procedury i higieny w czasie całego procesu leczenia, jest niezwykle ważne.

Cały zabieg jest zupełnie bezbolesny i trwa krótko. Może być wykonany nawet w bardzo wczesnym wieku.

 

Lapisowanie jest rozwiązaniem czasowym. Nie leczy próchnicy, a jedynie hamuje jej rozwój. Impregnowanie jest więc wyborem lepszym lub jedynym możliwym, gdy nie można borować czy usunąć zęba. Dodatkowo za wyborem tego zabiegu przemawiają wspomniany argument o bezbolesności. Lapisowanie powoduje mniejszy stres u dziecka.

Ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza zarówno przed wizytą, jak i po zabiegu lapisowania. Szczególnie należy pamiętać, aby po wizycie dziecko nie jadło i nie piło przez godzinę. Efekt zabiegu jest w dużej mierze zależny od przestrzegania zasad i wskazówek dotyczących procesu leczenia. Sam lapis bez odpowiedniej higieny i diety nie da rezultatu!

 

Bezbarwny lapis dla małych dzieci!

„W naszej klinice stosujemy lapisowanie bezbarwne – leczenie zębów mlecznych u małych dzieci. W przypadku metody z zastosowaniem lapisu bezbarwnego problem przebarwienia nie występuje” mówi dr Maria Czajka z kliniki Pro Ortodont

 

Czy zabieg lapisowania wystarczy do wyleczenia próchnicy?

Zabieg lapisowania nie leczy próchnicy, powstrzymuje jedynie jej rozwój.
Po zahamowaniu procesu próchnicowego, można spokojnie pracować nad adaptacją do wizyt stomatologicznych. Dziecko dojrzeje wówczas do tradycyjnego leczenia oraz wzrośnie zaufanie między nim a lekarzem dentystą. Wtedy planuje się oczyszczenie ubytków wiertłem i wypełnienie ubytków materiałem glass-jonomerowym lub estetycznie kompozytem. We wczesnym rozpoczęciu leczenia pomagają nowoczesne metody znieczulenia jak np. „bezigłowe” znieczulenie WAND, które pozwoli na bezstresowe rozpoczęcie procesu leczenia.


Lapisowanie jest często koniecznością. Niestety wśród rodziców krąży dość częste przekonanie, że zębów mlecznych  u dzieci nie trzeba leczyć, bo wypadają i zostają zastąpione zębami stałymi. Jest to myślenie błędne, które może zaszkodzić dzieciom w przyszłości. O zęby mleczne również należy dbać, ponieważ od ich zdrowia zależy stan zdrowia kości żuchwy i całej szczęki, a w efekcie również zębów stałych. Lapisowanie i pozostałe formy leczenia mleczaków są więc bardzo istotne.
Dbajmy zatem o zęby naszych dzieci, a unikną one wielu problemów w przyszłości.

 

Dr Maria Czajka – Klinika ProOrtodont

Artykuł powstał przy współpracy z kliniką Pro Ortdoont specjalizującej się w stomatologii rodzinnej i dziecięcej

Wpis archiwalny

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Temat na Czasie!

Boomerang to miejsce, w którym znajdziesz Twoje ulubione filmy rysunkowe, wideo i bezpłatne gry. Graj w gry ze swoimi ulubionymi postaciami z kanału Boomerang, takimi jak Scooby-Doo czy Tom i Jerry.  

Nowinki

Familijne Żłobki

Familijne Żłobki

Familijny Wrocław zaprasza do udziału w rozpoczynającym się naborze do nowo powstałych żłobków w ramach projektu „Familijne Pitagorasy”...  
2017 w kinie - 10 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

2017 w kinie - 10 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

Rok 2017 w kinie zapowiada się co najmniej interesująco! Specjalnie dla Was wybraliśmy familijne filmy, które po prostu trzeba zobaczyć....  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019