Warszawa

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. Dzień 4
Warszawa Impreza portalu Czasdzieci.pl

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. Dzień 4

26 maja 2019
Wpis archiwalny

Już w maju startuje największa dotąd impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci. Zarezerwujcie czas na Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

 

Międzypokoleniowy, bo dla dzieci liczy się rodzina. To w niej kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury. Niech książki burzą mury generacyjne i łączą. Niech będą pretekstem i inspiracją do ważnych rozmów oraz wspaniale spędzonego wspólnie czasu.

 

Stworzyliśmy ideę miast partnerskich. Duże ośrodki kulturalne, których naturalną rolą jest wyznaczanie kierunków, wskazywanie trendów, odważne parcie do przodu to nie jedyne miejsca na mapie, gdzie będzie działał festiwal. Będziemy także w miastach partnerskich, niedalekich, niemal sąsiedzkich, nieco mniejszych, ale niczym nie ustępujących, pięknych, z bogatą historią i aspiracjami.

Miasta partnerskie to także odpowiedź na potrzeby seniorów, którzy dysponują czasem dla wnuków ale mogą mieć kłopot z przemieszczeniem do większych aglomeracji. Miastem partnerskim Warszawy jest Radom. Do Radomia zapraszamy 25 maja 2019, a gościć nas będzie Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu.

 

Wydarzenia Festiwalowe w Warszawie będą odbywać się między innymi podczas Warszawskich Targów Książki na stadionie PGE Narodowy. Ze względu na międzypokoleniowy charakter wydarzenia serdecznie zapraszamy całymi rodzinami - przygotowaliśmy niespodzianki! Więcej tutaj.

 

Seniorzy (po 70 r.ż.) oraz dzieci (do 12 r.ż.) nie płacą za wstęp na Targi.

Przygotowano także bilety rodzinne. Cennik biletów dostępny jest na stronie Warszawskich Targów Książki.

 

Na pozostałe wydarzenia festiwalowe - wstęp bezpłatny

 

WARSZAWA, 26 maja 2019, PGE Narodowy

 

10:00 - 11:00
Spotkanie z Justyną Styszyńską, autorką książki „Idol. Pola Negri”


Poznaj legendę polskiej i światowej kinematografii i poczuj magię niemego kina. Justyna Styszyńska zaprasza czytelników na wyprawę do czasów, w których po ulicach jeździły dorożki, a samochody były rzadkością. Na parkietach królował wówczas szalony taniec apasz, a w kinie do filmu przygrywał pianista.

Wiek:  7 – 10

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Widnokrąg

Miejsce: PGE Stadion Narodowy w Warszawie, sala dla dzieci - Galeria, poziom -1, obok stoiska Czas Dzieci 378/G

 

11:00 - 12:00
Warsztaty z Dominiką Czerniak – Chojnacką, autorką książki „Kominiarz i Piekarz”


Kominiarz i Piekarz zabiorą was w fascynującą podróż. Jeden ubiera się na czarno, drugi na biało. Jeden pracuje w dzień, drugi w nocy. Dwaj bracia: kominiarz i piekarz. Czym jeszcze się różnią, a w czym są podobni? Opowiedzą wam o tym zabawne, czarno-biało-czerwone ilustracje i zwięzły rymowany tekst zgrabnie wykorzystujący uwielbiane przez maluchy wyrazy dźwiękonaśladowcze.

Wiek:  2 – 6

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Dwie Siostry

Miejsce: PGE Stadion Narodowy w Warszawie, sala dla dzieci - Galeria, poziom -1, obok stoiska Czas Dzieci 378/G

 

12:00 - 13:00

Tik tak, tik tak! – nie za długie i nie za krótkie warsztaty o względności czasu

Autorka Izabela Zięba i ilustratorka Urszula Palusińska zapraszają dzieci na spotkanie ze swoją nową książką „Czy to długo, czy krótko?”

5 minut, 3 godziny, 2 miesiące, 1 rok… Ile to czasu? Czy to długo, czy krótko? Podczas spotkania spróbujemy wyobrazić sobie, jak płynie czas, i zrozumieć, że „długo” i „krótko” nie zawsze znaczy to samo.
Zapraszamy wszystkich niecierpliwców, niezależnie od tego, czy znają się na zegarku, czy nie.

 

Wiek:  2 – 6

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Dwie Siostry

Miejsce: PGE Stadion Narodowy w Warszawie, sala dla dzieci - Galeria, poziom -1, obok stoiska Czas Dzieci 378/G

 

13:00 - 14:00
Spotkanie z Jarosławem Kaczmarkiem


Autor wypracował swój oryginalny, od razu rozpoznawalny styl opowiadania, poruszający wyobraźnię i emocje. - Opowieść powinna być jak dobry mecz! – mówi. W myśl tej zasady jego historie wyróżniają się przemyślaną kompozycją, dynamicznym rytmem akcji, wyrazistym rysunkiem bohaterów. Traktując futbol jak skarbnicę wspaniałych opowieści – współczesny odpowiednik dawnej mitologii – autor odnajduje w nim wątki, które są ważne nie tylko w kontekście świata sportu.

Wiek:  7– 12

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Egmont

Miejsce: PGE Stadion Narodowy w Warszawie, sala dla dzieci - Galeria, poziom -1, obok stoiska Czas Dzieci 378/G

 

14:00 - 15:00
Warsztaty z Agatą Loth-Ignaciuk i Rozalą Bisek-Szladowską, autorkami książki "Wszyscy jedzą naleśniki. Książka z przepisami”

 

Smażone placki z wody i mąki to danie znane na całym świecie. Czasami dodajemy do nich jajko, mleko albo drożdże. Nazywamy je różnie w swoich językach, doprawiamy na słono, ostro lub słodko. Te placki to naleśniki, pankejki, serawi, bliny i wiele innych.
A.. właśnie.., wiecie jak zrobić mąkę? Pytam, bo znam takich, którzy uważają, że mąkę bierze się z torebki. Z tej książki dowiecie się prawdy o mleku, mące i jajku. I poznacie placki z całego świata. Smacznego!

Wiek:  4– 12

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Druga Noga

Miejsce: PGE Stadion Narodowy w Warszawie, sala dla dzieci - Galeria, poziom -1, obok stoiska Czas Dzieci 378/G

 

15:00 - 16:00
Spotkanie z Marcinem Wichą i Zosią Dzierżawską, autorami "Wielkiej księgi Klary".

 

Zapraszamy młodszych i starszych czytelników na spotkanie z duetem autorskim: Marcinem Wichą i Zosią Dzierżawską. Marcin Wicha - laureat Paszportu Polityki i Nagrody Literackiej Nike - autor "Wielkiej księgi Klary" opowie jak wygląda warsztat prawdziwego pisarza. Zosia Dzierżawska -  która wspaniale narysowała Klarę, zdradzi tajniki pracy ilustratora. Będziemy czytać, śmiać się, złościć, rozmawiać o pisaniu książek i pamiętników. Zrobimy kartkę z pamiętnika opowiadającą o dniu, w którym zdarzyło się coś ważnego. Zapraszamy serdecznie!

Wiek: 7– 12

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Mamania

Miejsce: PGE Stadion Narodowy w Warszawie, sala dla dzieci - Galeria, poziom -1, obok stoiska Czas Dzieci 378/G

 

ZAPISY na wszystkie powyższe wydarzenia

 

11:00 - 15:00
Ostry Dyżur Literacki


W scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Fundacja Czas Dzieci

Miejsce: PGE Stadion Narodowy w Warszawie, poziom -1, stoisko Czas Dzieci 378/G

 

WARSZAWA, 26 maja 2019, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

 

16:00-17:00

W cyklu „Męskie czytanie” osobistości znane i cenione i czytają dzieciom ulubione książki.

 

W Miejscu Edukacji Rodzinnej ( POLIN ), które od kilku lat otwiera się na międzypokoleniowe aktywności spotkacie AMBASADORA FESTIWALU - MARCINA ROGACEWICZA. Przeczyta fragmenty "Króla Maciusia" oraz razem z dziećmi sprawdzi, czy trudno jest rządzić Państwem.

 

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest zawsze otwarte na innych, znakomite merytorycznie, o ogromnej wrażliwości estetycznej. Staje się miejscem międzypokoleniowego spotkania, gdzie wszyscy czują się dobrze, a czas spędzony w muzeum staje się okazją do mądrej zabawy i budowania relacji.

 

Aby otrzymać bezpłatne bilety wystarczy podać w kasie hasło „Ojce i Dziatki”. Od godziny 15:00 uczestnicy Męskiego Czytania mogą bezpłatnie zwiedzać wystawę czasową "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości". Ta niezwykła wystawa przygotowana przez wybitną ilustratorkę, autorkę pięknych i mądrych picturebooków, Iwonę Chmielewską jest obowiązkowym punktem dla wszystkich rodziców i dzieci także ze względu na swój międzypokoleniowy charakter.

Na „Męskie czytanie” obowiązują zapisy. Sprawdź jak się zapisać!

 

Miejsce: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Anielewicza 6

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

 

Więcej informacji na stronie Festiwalu: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/

Śledźcie nas na Facebooku

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Miejsce wydarzenia:
PGE Narodowy
al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1
Organizator:

Fundacja Czas Dzieci

ul. Felicjanek 10/17,
31-104 Kraków
tel.: 12 421 29 41

Wydarzenia w Warszawie

Warto zobaczyć