Warszawa

Poznaj historię "Panoramy Racławickiej"
Ogólnopolska Inne

Poznaj historię "Panoramy Racławickiej"

Wpis archiwalny

Zapraszamy Was do poznania jednego z najsłynniejszych polskich obrazów – dla którego zbudowano nawet osobne „muzeum” we Wrocławiu.


„Historia: zobacz” to najnowszy projekt Fundacji Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii. Jest to platforma e-learningowa o ciekawych zabytkach i eksponatach polskich muzeów.

 

Na platformie Historia: Zobacz dostępna jest już nowa lekcja. Opowiada ona o „Panoramie Racławickiej”, która przedstawia jedną z najważniejszych bitew w historii Polski. Oglądając ten obraz, będziecie mogli poczuć się jak kosynierzy, którzy właśnie szturmują pozycje rosyjskich dział. ? Dzięki tej lekcji dowiecie się także więcej o wydarzeniach, które przedstawia obraz oraz poznacie historię jego powstania. 
Poznacie również wiele ciekawych informacji na temat Wrocławia, polskiego malarstwa (w szczególności innych panoram, które wyszyły spod pędzli polskich artystów), a także tego, co wspólnego z „Panoramą Racławicką” miał Ignacy Jan Paderwski.
Dostęp do lekcji nie wymaga logowania, jest darmowy i intuicyjny w obsłudze.
Na platformie znajdziecie już 10 lekcji, a każda z nich to fascynująca podróż w czasie!  Pierwsza z nich poświęcona jest kopalni soli w Wieliczce – historia, legenda, ciekawostki, druga opowiada o latach młodości Marszałka Józefa Piłsudskiego, trzecia to historia Andrzeja Wróblewskiego, czwarta opowiada o biżuterii patriotycznej, a piąta zaprowadzi Was do XIX Łodzi. Lekcja szósta to opowieść o Powstaniu Wielkopolskim, a siódma to postać Władysława Jagiełły. Ósmą lekcją jest opowieść o Warszawie XIX wieku, dziewiąta opowiada o odkryciu Mikołaja Kopernika. Najnowsza lekcja to opowieść o „Panoramie Racławickiej” i wydarzeniach, których ona dotyczy.
Wszystkie materiały są dostępne tu: www.historiazobacz.pl
Zapraszamy również na stronę internetową DUCHa, gdzie znajdziecie informacje o innych projektach fundacji: www.duch.edu.pl
Projekt jest realizowany wspólnie z Historia: poszukaj.

 

Więcej na temat „Panoramy Racławickiej” znajdziecie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

 

Projekt sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Organizator:

Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć