W mieście » Wydarzenia dla dzieci » Zapowiedzi i zapisy » "Radiowy kurier Fryderyka", czyli muzyczne układanki dla smyka


"Radiowy kurier Fryderyka", czyli muzyczne układanki dla smykapowiększ

"Radiowy kurier Fryderyka", czyli muzyczne układanki dla smyka

Dzieci 5 - 10 lat

Gdyby Fryderykowi Chopinowi przyszło żyć w naszych czasach, z pewnością nie tylko – jak to miał w swoim zwyczaju – „biegałby na operę”, ale chętnie zaglądałby także do radia! „Radiowy Kurier Fryderyka”, to uzupełniający projekt edukacyjny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej przy współpracy z dwiema antenami Polskiego Radia: Polskim Radiem Chopin i Polskim Radiem Dzieciom. Inicjatywa adresowana do dzieci od 5. do 10. roku życia organizowana będzie w jedną z sobót każdego miesiąca w Salach Redutowych im. Fryderyka Chopina.

 

Fryderyk Chopin, jako bardzo popularna postać Warszawy, w której spędził prawie całe dzieciństwo, zapewne uczestniczyłby w radiowych koncertach transmitowanych na cały świat lub udzielał licznych wywiadów reporterom, prześcigającym się w przekazywaniu nowinek z barwnego życia młodocianego geniusza. Kto wie, może nawet sam połknąłby w końcu dziennikarskiego bakcyla i zacząłby osobiście prowadzić wywiady ze starszymi od siebie kolegami po fachu? W końcu już jako czternastolatek, podczas wakacji spędzanych w posiadłości państwa Dziewanowskich w Szafarni na Ziemi Dobrzyńskiej, Fryderyk własnoręcznie redagował „Kuryer Szafarski” – skrzącą się dowcipem parodię popularnego wówczas „Kuriera Warszawskiego”, „gazetkę”, w której zapisywał „kroniki” letnich wydarzeń z życia rozbrykanych nastolatków.

 

Podczas „Radiowego Kuriera Fryderyka”, czyli muzycznych układanek dla smyka, wspierane przez rodziców pociechy, będą miały okazję nie tylko w atrakcyjny sposób dowiedzieć się, jak odróżnić poloneza od kujawiaka lub dlaczego nie wypada mylić kompozycji Chopina z utworami Moniuszki, ale zostaną także wprowadzone w tajniki pracy prawdziwego radiowca.

 

W czasie spotkań, podczas których występować będą czasem uczniowie z warszawskich szkół muzycznych, dzieci zapoznają się ze sprzętem potrzebnym dziennikarzom radiowym do pracy, będą miały słuchawki na uszach i mikrofon w ręku. Porozmawiają z reporterem o formach radiowej wypowiedzi, o tym w jaki sposób nagrywać i czy mikrofon lubi „wygłupianie”. Zobaczą też jak wygląda dźwięk w komputerze, wezmą udział w nagraniu rozmów do różnych audycji nadawanych na antenie Polskiego Radia Dzieciom.

 

Reporterskie spotkania zakończą się nagraniem bajki z udziałem chętnych dzieci. W sobotnich warsztatach uczestniczyć będą głównie dziennikarze prowadzący na co dzień audycje w Polskim Radiu Dzieciom. Znane osobowości tej anteny przy udziale publiczności zrealizują ciekawe tematy, nawiązując do charakterystyki takich audycji Polskiego Radia Dzieciom, jak: „Rytmika” (wspólna muzyczna zabawa), „Muzyczne Podróże” (spotkania z instrumentem), „Warsztat Małego Artysty” (plastyczne animacje), „Mini Eureka” (naukowe ciekawostki), „Mali Strażnicy Dzikiego Królestwa” (spotkania z dziką przyrodą) i wiele innych.

 

Spotkania będą się odbywać w Salach Redutowych, w następujących terminach: 

  • 20.10.2018r.
  • 24.11.2018r.
  • 15.12.2018r.
  • 26.01.2019r.
  • 02.02.2019r.
  • 23.03.2019r.
  • 13.04.2019r.
  • 11.05.2019r.
  • 15.06.2019r.

 

Więcej informacji: https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom

Wizytówka organizatora:

Teatr Wielki - Opera Narodowa

pl. Teatralny 1, 00-950 Warszawa

tel.: 022 692 02 00

www.teatrwielki.pl


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Temat na Czasie

W maju maluchy polecą w Kosmos

W maju maluchy polecą w Kosmos

Po niezaprzeczalnym sukcesie Sensorycznego Labiryntu Muzycznego, Teatr Małego Widza postanawia stworzyć kolejną instalację muzyczno-teatralną dla najmłodszych.  

Nowinki

Cudowne dzieci i muzyka - czyli o tym, czego nie można zmarnować

Cudowne dzieci i muzyka - czyli o tym, czego nie można zmarnować

Zacznę dość odważnie, bo zamiast wstępu do cyklu artykułów o muzyce i dzieciach zaproponuję czytelnikom eksperyment. Wyobraźmy sobie...  
Po jedenaste: Nie bij!

Po jedenaste: Nie bij!

Kocham. Nie biję! To głośna kampania społeczna, zapoczątkowana w Polsce w 2006 roku, w którą z wielkim oddaniem zaangażowali się artyści,...  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019