Warszawa

Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym

Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym

Piękna pogoda w pierwszą sobotę października oraz zapowiedź pieczenia kiełbasek zachęciła nas do wybrania się za miasto do Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym. Piknik Rodzinny „Las wokół nas” organizowany był w ramach XX Festiwalu Nauki.


Przywitali nas i dbali o moc atrakcji przemili ludzie począwszy od panów z ochrony, którzy wskazali miejsce do parkowania – tych przed Instytutem jest naprawdę niewiele – poprzez bezpośrednich prowadzących piknik aż do osób zajmujących się ogniskiem.


Najpierw zostałyśmy oprowadzeni wraz z innymi rodzinami po pomieszczeniach Instytutu – wystawie dokumentującej historię miejsca oraz jego osiągnięcia, kolejnej ze zdjęciami z poprzednich spotkań  a także bibliotece z publikacjami dla wszystkich grup wiekowych –  nie pamiętam kiedy ostatni raz tak swobodnie poruszałam się po bibliotece i to tak specjalistycznej np. książka o przyrodzie Parku Skaryszewskiego, średniej grubości. Były też pozycje dla dzieci, w tym autorstwa jednego z Organizatorów.


Potem był czas na gry w plenerze – wszystkie wymagały współdziałania zawodników - budowanie wieży, układanie zwierząt leśnych z patyków i runa, gra typu planszowego, ale na trawie gdzie pionkami byli gracze w temacie leśnej. Dla dzieci było dużo prezentów – gazetek, książeczek, ulotek i innych drobnych upominków.


Następnie chętni mogli wziąć udział w wycieczce szlakiem przyrodniczym z przewodnikiem, aby potem udać się na piknik. Ta kiełbaska to była jedynie symbolem, albowiem stoły uginały się również od ogórków, ciastek, soków. Można się było poczęstować kawą i herbatą, nie mówiąc o dodatkach do tego co na patyku. Upiec można było również chleb - wszystko ograniczone tylko apetytem Uczestników. Poza konsumpcją przy ognisku, były miejsca siedzące przy zadaszonych stolikach  i ławach, co z uwagi na chwilowy deszcz bardzo się przydało.


Kulminacyjnym punktem programu było odczytywanie uprzednio zapisanych przez gości informacji co można robić w  Instytucie i były trochę większe upominki – płyty, książki. I było sprawiedliwe - jedna osoba mogła wziąć udział w zabawie tylko raz.


A wszystko to w rodzinnej, nieśpiesznej, niewymuszonej atmosferze. Uczestnicy mieli do wyboru różne atrakcje, Organizatorzy jedynie proponowali jak można spędzić czas, a kto chciał mógł po prostu posiedzieć przy ognisku.
Była to nasza pierwsza,  ale nie ostatnia wizyta w Instytucie Badawczym Leśnictwa – z przyjemnością wrócimy powdychać sosnowego powietrza i pobyć wśród tak lubiących swoją pracę i dzieci ludzi.

 

Mama Krysi lat 5

 

Informacje praktyczne:

Instytut Badawczy Leśnictwa - siedziba główna

Sękocin Stary, ul. Braci Leśnej nr 3
05-090 Raszyn
tel. 22 7150 300, 22 7150 301 - centrala
tel. 22 7150 305 - portiernia (całą dobę)
fax 22 7200 397
e-mail: ibl@ibles.waw.pl

 

Zapisy na zajęcia edukacyjne na rok szkolny 2016/2017. Propozycje zajęć znajdziesz TUTAJ.

Zgłoszenia przyjmuje telefonicznie:
Edukator - mgr inż. Grażyna Głuch
telefon: 22 7150 304, 22 7150 302

 

1/3
1/3
2/3
2/3
3/3
3/3

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć