Warszawa » Wiadomości lokalne » Rodzice relacjonują » Luneta czasu - lekcja historii w oprawie gry miejskiej

Luneta czasu - lekcja historii w oprawie gry miejskiejpowiększ

Luneta czasu - lekcja historii w oprawie gry miejskiej

Patronat CzasDzieci.pl

W drugą  niedzielę grudnia, zamiast na zakupach, członkowie i wolontariusze fundacji „Nasza Historia” spotkali się z naszymi dziećmi na terenie campusu Uniwersytetu Warszawskiego.


Grę miejską „Luneta czasu” organizatorzy i wolontariusze przygotowali z własnych środków: od stylizacji i kostiumów – po program gry.

 

Kto z nas Rodziców snuł plany, o wielkich podróżach z dzieckiem, a kiedy już dziecię chodzi, rzeczywistość nas przerasta? Nie trzeba sięgać daleko - czasem warto rozejrzeć się po rodzimych inicjatywach, a zapewniam, że takich nie brakuje! Ostatnio znalazłam doskonały pomysł na przeżycie wspaniałej przygody wspólnie z dzieckiem.


Od przygody dzieli nas niewiele, szybka rejestracja na stronie www.naszahistoria.org i bilet na grę już jest w naszych rękach!

 

Dla gier miejskich nadstał prawdziwy renesans. Forma aktywności społecznej w postaci tematycznych gier miejskich z pewnością będzie się rozwijała, gdyż cieszą się one niesłabnącą popularnością zarówno ze strony dzieci, jak i dorosłych.

 

Pozwolę sobie napisać o jednej, szczególnej grupie zapaleńców, bo warto, żeby usłyszał o nich świat. Fundacja “Nasza Historia”  całkowicie bezpłatnie udziela lekcji historii Polski w sposób bardzo lekki, przystępny i zabawny.

 

Luneta Czasu i staropolskie zwyczaje świąteczne” to temat gry miejskiej, w której wzięło udział około 200 dzieci wraz z rodzicami.  Na terenie Campusu Uniwersytetu Warszawskiego, przemierzając dość krótkie i co ważne odcięte od ruchu ulicznego trasy, poznawaliśmy dawne tradycje i obrzędy związane z polską Wigilią; świętem, które ma typowo polskie akcenty, ale  także obfituje w motywy zapożyczone z Włoch, czy Niemiec.


O szopce św. Franciszka, o magnackim stole, o św. Mikołaju z Miry, o złotym orzechu na choince – o tym wszystkim dowiedzieliśmy się właśnie z tej gry miejskiej. Lekcja historii wpleciona była w ciekawą formę.

W czasie gry było: łowienie karpia (plastikowego), budowanie szopki (z drewnianych puzzli), robienie bombek, występ w jasełkach, śpiew z Aniołem, czy bieg do św. Mikołaja.


Samo obcowanie w aulach UW pozwoliło dzieciom skosztować tej atmosfery,  nauki, kultury  i architektury najpiękniejszej, jaką możemy podziwiać w naszej stolicy.
Atmosferę tworzyli uczestnicy, ale też organizatorzy, którzy zadbali o familijny klimat gry, sami z wielkim oddaniem zarażali swoją pasją!

 

To spotkanie przedświąteczne zakończyło się kolędowaniem i oczywiście tym, co dzieci kochają, czyli prezentami. Dzieci zostały obdarowane kreatywnymi zestawami filcowymi z motywem świątecznym i łakociami.


Ach, jakie wrażenie robi na dziecku słodkość, którą się wytruchtało w dżdżyste popołudnie, jak napawa dumną świąteczna dekoracja własnej roboty!
Jako wdzięczny rodzic, deklaruję stuprocentowe uczestnictwo w kolejnych wyzwaniach, a Fundacji życzę sukcesów.  Motywem sprawczym jest chęć przekazania naszym dzieciom, wiedzy o naszym kochanym kraju, udaje im się to wyśmienicie, to są prawdziwi patrioci naszych czasów.
Mama Joanna

 

fot. materiały Organizatora 

Inicjatywa "Luneta Czasu" została doceniona w plebiscycie Słoneczniki 2015 portalu czasdzieci.pl


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Alicja w Lalce dla Dziewczyn i Chłopaków więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne » Rodzice relacjonują
Alicja w Lalce dla Dziewczyn i Chłopaków

Alicja w Lalce dla Dziewczyn i Chłopaków

Nareszcie Alicja zawitała na deski Warszawskiego Teatru Lalka. więcej »
 Dziecięcy świat marzeń i inspiracji

Dziecięcy świat marzeń i inspiracji

Są takie dni, w których spełniają się dziecięce marzenia, a zwykłe popołudnia zamieniają się w niezapomnianą przygodę więcej »
I znów zaskoczył Baylab

I znów zaskoczył Baylab

Jeżeli ktoś kiedyś przypadkiem, czy z polecenia - wybierze zajęcia w Baylab'ie, zrozumie - czemu we wrześniowy, sobotni poranek chce się dobrowolnie rano wstać! więcej »
Fantastyczne spotkanie z przyrodą na dużym ekranie: Mała Akademia BBC Earth

Fantastyczne spotkanie z przyrodą na dużym ekranie: Mała Akademia BBC Earth

Razem z moja córką wybrałyśmy się w sobotę na premierowy pokaz filmów prezentowanych przez Małą Akademię przy współpracy z BBC Earth. To cykl filmów dokumentalnych w technologii 3D dla młodych widzów ukazujący wspaniały świat przyrody w sposób zapierający dech w piersi. My obejrzałyśmy dwa filmy, byli to „Mali giganci” oraz „Dzika Afryka”. więcej »
Czekoladowy warsztat

Czekoladowy warsztat

Nie znam osoby, która nie lubiłaby czekolady. W naszym domu wszystkie rodzaje są mile widziane - gorzka, deserowa, mleczna, z bakaliami. Od jakiegoś czasu po głowie chodziła mi myśl, aby zabrać dzieci na warsztaty czekoladowe. To pragnienie udało się spełnić i w miniony weekend zawitaliśmy rodzinnie do Manufaktury Czekolady na Tamce. więcej »
Festiwal Wszystkie Mazurki Świata na Targowisku Muzycznym 2017
Patronat CzasDzieci.pl

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata na Targowisku Muzycznym 2017

Przyznaję - dużo wychodzimy, i nie zawsze wymaga to funduszy, ale tzw. trzymania ręki na pulsie, w niektórych miejscach jesteśmy niemal jak u siebie. Natomiast rzadko trafiają się atrakcje bym powiedziała niszowe i niejako dla koneserów. Tymi ostatnimi się nie czujemy, ale było inaczej - jakoś kameralnie (mimo relatywnie dużej ilości osób), familiarnie. więcej »
Chanuka u Króla Maciusia

Chanuka u Króla Maciusia

Z przyjemnością i odpowiednim wyprzedzeniem zakupiłam bilety na imprezę w której chciałam uczestniczyć od wielu lat, zanim jeszcze moim, a potem naszym sąsiadem stało się Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” – na Chanukę – ośmiodniowe żydowskie święto światła o ruchomej dacie obchodzone pod koniec roku, które akurat w 2016 pokryło się z datą Wigilii. więcej »
Tradycje – przez lunetę. Relacja z gry „Luneta Czasu i zwyczaje świąteczne na świecie”

Tradycje – przez lunetę. Relacja z gry „Luneta Czasu i zwyczaje świąteczne na świecie”

To była wyjątkowa okoliczność - spotkali się w tym samym miejscu i czasie: Czarownica Befana, biskup Miry, Dziadek Mróz a nawet Królowa Wiktoria. Ten czas to niedziela 11 grudnia. Miejsce? Uniwersytet Warszawski (...) więcej »
Zimowy Narodowy - prawdziwe Zimowe Miasteczko dla wszystkich!

Zimowy Narodowy - prawdziwe Zimowe Miasteczko dla wszystkich!

Jest to naprawdę Zimowe Miasteczko, z punktami gastronomicznymi, strefami ciepła, gdzie można odpocząć i licznymi atrakcjami, nie tylko dla łyżwiarzy. Czas zleciał nam bardzo szybko i na pewno będziemy tam częstymi gośćmi. więcej »
Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym

Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym

Piękna pogoda w pierwszą sobotę października oraz zapowiedź pieczenia kiełbasek zachęciła nas do wybrania się za miasto do Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym. Piknik Rodzinny „Las wokół nas” organizowany był w ramach XX Festiwalu Nauki. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
10 najlepszych wodnych zabaw na lato

10 najlepszych wodnych zabaw na lato

Mamy dla Was pomysły zabaw do wykorzystania w ogrodzie, na plaży, w lesie na działce. Z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi.  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  

Weekend na Czasie

10 miejsc na piknik. Do 100 km od Warszawy

10 miejsc na piknik. Do 100 km od Warszawy

Koszyk, napoje, przysmaki, koc i w drogę! Piknik to jeden z milszych pomysłów na rodzinne spędzanie czasu latem.  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019