Warszawa » Wiadomości lokalne » Rodzice relacjonują » 101 przepisów na Boże Narodzenie

101 przepisów na Boże Narodzeniepowiększ

101 przepisów na Boże Narodzenie

Czy na całym świecie tylko Święty Mikołaj przynosi prezenty dzieciom? A czy „niegrzeczne” dzieci w każdym zakątku Ziemi dostają rózgę? Co wspólnego z choinką bożonarodzeniową mają surowy ogórek oraz pajęczyny i pająki? Jak pachną Święta Bożego Narodzenia?

 

Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzieliły osoby prowadzące warsztaty świąteczne z cyklu Etnokalendarz. Program warsztatów był dostosowany do zainteresowań i możliwości dzieci w różnym wieku (od najmłodszych bobasów po zaciekawionych dorosłych). W kilku salach muzealnych można było w nieformalnej atmosferze, siedząc w kręgu na poduszkach, wysłuchać króciutkiej prelekcji oraz  doświadczyć niektórych, niespotykanych w Polsce, zwyczajów.

 

 

Dzieci poznały wiele ciekawostek związanych z bożonarodzeniową choinką – m.in. dowiedziały się, że na Ukrainie na choince chowa się plastikowego pająka zgodnie z legendą o pająku, który udekorował choinkę ubogiej rodzinie, a jego pajęczynowe dekoracje zamieniły się w srebro i złoto i od tej pory rodzinie już niczego brakowało.

Zgodnie z niemieckim zwyczajem uczestnicy warsztatów z wielkim zaangażowaniem szukali ogórka ukrytego na choince. Znalazca będzie miał szczęście w nowym roku, a już teraz w Boże Narodzenie otrzyma dodatkowy prezent.

 

W sali „Podarków moc” uczestnicy poznali różne zwyczaje związane z prezentami świątecznymi. We Włoszech w uroczystość Trzech Króli dzieci odwiedza wiedźma Befana, która grzecznym dzieciom ofiarowuje słodycze, a niegrzecznym – również, ale czarne – symbolizujące węgiel. W Katalonii od 8 grudnia do Świąt dzieci dokarmiają w domu pieniek z domalowanym uśmiechem, przykrywają go kocem żeby nie zmarzł, a w trakcie Wigilii okładają go kijkami aż do momentu, kiedy „wydali” podarki i słodycze.

 

 

W sali „Zapachowe memory” przygotowane zostały słoiczki, w których ukryto tajemnicze świąteczne zapachy. Należało się zastanowić, z czym kojarzy się dany zapach, i zapisać lub narysować odpowiedź.

 

W ostatniej sali dzieci mogły sfotografować się w jednym z muzealnych strojów. Zdjęcia były na miejscu drukowane i stanowiły bazę do wykonania tradycyjnych świątecznych kartek.

 

Dzieci miały niezwykłą okazję poszerzyć swoje horyzonty i zrozumieć, że niemal każdy kraj pielęgnuje nieco inne zwyczaje świąteczne.

 

 

Warsztaty były pięknie zorganizowane, ale jak zawsze to ludzie tworzą atmosferę i dzięki prowadzącym była ona niesamowita. Do jednej z sal trafiłyśmy z córką pod sam koniec i pan prowadzący zajęcia, nie czekając, aż zbierze się większa grupa, powtórzył opowieść specjalnie dla niej. Poczułyśmy się potraktowane naprawdę wyjątkowo. Takie małe drobiazgi tworzą piękne wspomnienia, które jeszcze wieczorem trafiły do naszego pamiętnika.

 

Myślę, że ze względu na wiek (2,5 roku), mojemu dziecku najbardziej podobała się zabawa z zapachami. Spędziłyśmy przy niej sporo czasu, a ja dowiedziałam się, że córka uwielbia wąchać imbir i cebulę, co kultywuje teraz czasem w domu.

W ostatniej sali zabrakło już jej odwagi żeby się przebrać i pozować do zdjęć, ale mogła zobaczyć, jak bawią się inne dzieci, oraz pierwszy raz w życiu obejrzeć tradycyjne krakowskie szopki.

 

 

Podsumowując – było bardzo miło w połowie grudnia zanurzyć się niemal wszystkimi zmysłami w świątecznej atmosferze, a doświadczenie udziału w tak profesjonalnie i atrakcyjnie zorganizowanych warsztatach zachęciło nas do odwiedzenia Muzeum Etnograficznego w ramach kolejnych warsztatów z cyklu Etnokalendarz.

Alina Wiąckowska-Pyrtek

Alina Wiąckowska-Pyrtek

Mama, pedagog, coach i trener.
Fascynuje ją wszystko co związane z wychowaniem i rozwojem człowieka w każdym wieku. Aktualnie łączy życie zawodowe z rodzinnym prowadząc firmę szkoleniową Laboratorium Kompetencji i wychowując trzy i pół letnią córeczkę Kasię.

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Alicja w Lalce dla Dziewczyn i Chłopaków więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne » Rodzice relacjonują
Alicja w Lalce dla Dziewczyn i Chłopaków

Alicja w Lalce dla Dziewczyn i Chłopaków

Nareszcie Alicja zawitała na deski Warszawskiego Teatru Lalka. więcej »
 Dziecięcy świat marzeń i inspiracji

Dziecięcy świat marzeń i inspiracji

Są takie dni, w których spełniają się dziecięce marzenia, a zwykłe popołudnia zamieniają się w niezapomnianą przygodę więcej »
I znów zaskoczył Baylab

I znów zaskoczył Baylab

Jeżeli ktoś kiedyś przypadkiem, czy z polecenia - wybierze zajęcia w Baylab'ie, zrozumie - czemu we wrześniowy, sobotni poranek chce się dobrowolnie rano wstać! więcej »
Fantastyczne spotkanie z przyrodą na dużym ekranie: Mała Akademia BBC Earth

Fantastyczne spotkanie z przyrodą na dużym ekranie: Mała Akademia BBC Earth

Razem z moja córką wybrałyśmy się w sobotę na premierowy pokaz filmów prezentowanych przez Małą Akademię przy współpracy z BBC Earth. To cykl filmów dokumentalnych w technologii 3D dla młodych widzów ukazujący wspaniały świat przyrody w sposób zapierający dech w piersi. My obejrzałyśmy dwa filmy, byli to „Mali giganci” oraz „Dzika Afryka”. więcej »
Czekoladowy warsztat

Czekoladowy warsztat

Nie znam osoby, która nie lubiłaby czekolady. W naszym domu wszystkie rodzaje są mile widziane - gorzka, deserowa, mleczna, z bakaliami. Od jakiegoś czasu po głowie chodziła mi myśl, aby zabrać dzieci na warsztaty czekoladowe. To pragnienie udało się spełnić i w miniony weekend zawitaliśmy rodzinnie do Manufaktury Czekolady na Tamce. więcej »
Festiwal Wszystkie Mazurki Świata na Targowisku Muzycznym 2017
Patronat CzasDzieci.pl

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata na Targowisku Muzycznym 2017

Przyznaję - dużo wychodzimy, i nie zawsze wymaga to funduszy, ale tzw. trzymania ręki na pulsie, w niektórych miejscach jesteśmy niemal jak u siebie. Natomiast rzadko trafiają się atrakcje bym powiedziała niszowe i niejako dla koneserów. Tymi ostatnimi się nie czujemy, ale było inaczej - jakoś kameralnie (mimo relatywnie dużej ilości osób), familiarnie. więcej »
Chanuka u Króla Maciusia

Chanuka u Króla Maciusia

Z przyjemnością i odpowiednim wyprzedzeniem zakupiłam bilety na imprezę w której chciałam uczestniczyć od wielu lat, zanim jeszcze moim, a potem naszym sąsiadem stało się Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” – na Chanukę – ośmiodniowe żydowskie święto światła o ruchomej dacie obchodzone pod koniec roku, które akurat w 2016 pokryło się z datą Wigilii. więcej »
Tradycje – przez lunetę. Relacja z gry „Luneta Czasu i zwyczaje świąteczne na świecie”

Tradycje – przez lunetę. Relacja z gry „Luneta Czasu i zwyczaje świąteczne na świecie”

To była wyjątkowa okoliczność - spotkali się w tym samym miejscu i czasie: Czarownica Befana, biskup Miry, Dziadek Mróz a nawet Królowa Wiktoria. Ten czas to niedziela 11 grudnia. Miejsce? Uniwersytet Warszawski (...) więcej »
Zimowy Narodowy - prawdziwe Zimowe Miasteczko dla wszystkich!

Zimowy Narodowy - prawdziwe Zimowe Miasteczko dla wszystkich!

Jest to naprawdę Zimowe Miasteczko, z punktami gastronomicznymi, strefami ciepła, gdzie można odpocząć i licznymi atrakcjami, nie tylko dla łyżwiarzy. Czas zleciał nam bardzo szybko i na pewno będziemy tam częstymi gośćmi. więcej »
Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym

Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym

Piękna pogoda w pierwszą sobotę października oraz zapowiedź pieczenia kiełbasek zachęciła nas do wybrania się za miasto do Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym. Piknik Rodzinny „Las wokół nas” organizowany był w ramach XX Festiwalu Nauki. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Szkoła na Czasie

Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Wakacje powoli się kończą i pewnie coraz częściej myślisz o powrocie Twojego dziecka do szkoły. Jak przygotować siebie i dziecko oraz nie ulec wrześniowemu zamieszaniu?  
Pierwszy raz w przedszkolu

Pierwszy raz w przedszkolu

Niebawem zacznie się nowy rok szkolny, także dla maluchów. W artykule piszemy o tych, które właśnie zaczynają swoją przygodę z przedszkolem.  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  

Weekend na Czasie

10 miejsc na piknik. Do 100 km od Warszawy

10 miejsc na piknik. Do 100 km od Warszawy

Koszyk, napoje, przysmaki, koc i w drogę! Piknik to jeden z milszych pomysłów na rodzinne spędzanie czasu latem.  

Temat na Czasie!

Jak wybrać biurko, plecak, śniadaniówkę?

Jak wybrać biurko, plecak, śniadaniówkę?

W Empiku znajdziesz wszystko, co uczeń mieć powinien...  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019