Warszawa

KINO LALEK

KINO LALEK

Projekcje najciekawszych polskich i zagranicznych animacji z lat 50. i 60. aż po te współczesne, spotkania z twórcami lalek i animatorami, warsztaty animacji lalkowej oraz projekcje z muzyką na żywo składają się na KINO LALEK, nowy projekt Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA).

 

Na dzieci i dorosłych do końca czerwca 2019 czeka mnóstwo wydarzeń i spotkań z lalkami w roli głównej! 

 

Kapitan Morten i Królowa Pająków, materiały prasowe

 

Początki animacji lalkowej w Polsce i nowy projekt FINA
Wszystko zaczęło się w 1912 roku, gdy Władysław Starewicz zaprezentował pierwszą animację lalkową w historii światowego kina – „Piękną Lukanidę”, opowieść o walce żuków o względy królewny Lukanidy. W Polsce jeszcze przed wybuchem II wojny światowej podejmowano próby realizacji krótkich animacji lalkowych. W 1947 roku Zenon Wasilewski zrealizował film „Za króla Krakusa” i to właśnie ten tytuł został uznany za film założycielski polskiej kinematografii animowanej. Wówczas w partyzanckich warunkach, nierzadko w mieszkaniach zamienionych na pracownie, na słabym technicznie sprzęcie powstawały pierwsze polskie animacje.


Model produkcji stopniowo się zmieniał, w latach 50. powstało Studio Filmów Lalkowych w Tuszynie, które po pewnym czasie zmieniło nazwę na Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For. Właśnie to łódzkie studio jest głównym bohaterem lalkowego przeglądu realizowanego do czerwca przez Filmoteką Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA), w dwóch siedzibach w Warszawie - przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w oraz Kinie Iluzjon.

 

Projekt KINO LALEK to szereg wydarzeń towarzyszących wystawie realizowanej wspólnie przez FINA i Zachętę – Narodową Galerię Sztuki pt. LALKI: TEATR, FILM, POLITYKA. Wystawa, której kuratorką jest Joanna Kordjak, umiejscawia teatr lalkowy w obszarze historii sztuki oraz w szerszym kontekście przemian artystycznych i polityczno-społecznych zachodzących w Polsce w latach 50. i 60. XX wieku. Wystawę w warszawskiej Zachęcie można oglądać do 23 czerwca. Z kolei na odwiedzających Kino Iluzjon i siedzibę główną FINA na warszawskim Służewie czeka seria projekcji, w tym muzyką na żywo, warsztaty oraz spotkania twarzą twarz z lalkami z legendarnego Se-Ma-Fora!

 

Dla dorosłych
Wyjątkową częścią KINA LALEK dla dorosłej publiczności są cieszące się wielką popularnością pokazy z muzyką na żywo. Podczas tej edycji projektu zaplanowano dwa spotkania w tej formule. Wieczór 24 kwietnia poświęcony będzie muzyce eksperymentalnej, a ścieżkę dźwiękową do animacji o tematyce kosmicznej zaprezentuje na żywo duet Pin Park. Pokaz poprzedzi rozmowa poświęcona muzyce eksperymentalnej komponowanej na potrzeby polskiej animacji z udziałem  krytyczki muzycznej Ewy Szczecińskiej; wieloletniej reżyserki dźwięku ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia Barbary Okoń-Makowskiej oraz Macieja Bączyka z Pin Park, który w swojej pracy teoretycznej tropi dźwięk zawarty w obrazie i obraz ukryty w falach i strukturach dźwiękowych. Pod koniec zaś maja muzyczną oprawę seansu wypełnionego filmami pioniera animacji Władysława Starewicza zapewni pianista Kamil P. Staszowski i perkusjonistka Patrycja Betley. Udział w pokazach w siedzibie FINA na ul. Wałbrzyskiej 3/5 jest bezpłatny.

 

Uwaga diabeł, reż. Zenon Wasilewski (1959)/ fot. Mieczysław Biełous, źródło Fototeka FINA

 

Ponadto, w kinie Iluzjon zaplanowano pokazy serii animacji, skupionych tematycznie wokół postaci z filcu, opowieści o ludziach i zwierzętach czy piekielno-niebiańskich wątków. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć m.in. zachwycające swoimi walorami plastycznymi i melancholijne w nastroju filcowe animacje duetu Emma De Swaef i Marc James Roels (To niezwykłe ciasto oraz Oh Willy…) czy też animacje szwedzkiej reżyserki Niki Lindroth von Bahr ze zwierzęcymi, ale bardzo podobnymi do ludzi, bohaterami (Tord i Tord, Łaźnia, Brzemię). Na szczególną uwagę zasługują również filmy Zenona Wasilewskiego – ojca-założyciela polskiej powojennej animacji.


Szczegółowy plan projekcji i informacja o biletach dostępne są tutaj:
www.kinolalek.fina.gov.pl

 

Dla dzieci
KINO LALEK to przede wszystkim projekcje wyjątkowych animacji, wśród których nie zabraknie propozycji dla najmłodszego grona odbiorców, m.in. opowieści o rycerzach, smokach, jaskiniowcach i ciągle popularnym Misiu Uszatku. Wszystkie pokazy dla dzieci odbywają się przy ul. Wałbrzyskiej 3/5, tam też, dzięki miniwystawie spotkać można lalki – bohaterów bajek ze studia Se-Ma-For, pochodzących z Muzeum Kinematografii w Łodzi. To właśnie w Se-Ma-Forze tworzyli m.in. Zenon Wasilewski, Edward Sturlis, Jerzy Kotowski, Tadeusz Wilkosz, lalki i scenografię projektowali wybitni plastycy: Adam Kilian, Zofia Stanisławska-Howurkowa, Lidia Miniticz, Wacław Kondek, a muzykę komponowali m.in. Krzysztof Penderecki, Jerzy Matuszkiewicz, Włodzimierz Kotoński, Eugeniusz Rudnik. Animacje Se-Ma-Fora wybrzmiewały jazzem, muzyką symfoniczną, elektroakustyczną. Na ekranach kin i telewizorów dzięki pracy artystów skupionych wokół Se-Ma-Fora gościli bohaterowie: najbardziej znany i lubiany miś polskiego kina, czyli Miś Uszatek, Miś Colargol, Plastelinki, Pacyk i jego kolorowy świat, Muminki. Wśród prezentowanych na wystawie w FINA obiektów znajdują się lalki, które wyszły ze znanych i lubianych seriali takich jak Maurycy i Hawranek, Trzy Misie, Kolorowy świat Pacyka, filmów pioniera polskiej animacji  – Zenona Wasilewskiego: Dwie Dorotki, Czarodziejskie dary, realizacji Tadeusza Wilkosza: Nie drażnić lwa, Pierścień z bajki.


Pokazom animacji towarzyszyć będą warsztaty animacji poklatkowej - Raz, dwa, trzy – Filmoteka Szkolna patrzy oraz Animator zaanimowany, warsztaty piksilacji, dzięki którym każdy z uczestników będzie mógł, choć na chwilę stać się bohaterem własnego filmu.

 

Wyszły z bajek. Wystawa lalek studia Se-Ma-For z Muzeum Kinematografii w Łodzi

 

Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na:
www.kinolalek.fina.gov.pl
Kontakt:
e-mail: media@nina.gov.pl
T. +48 723 510 077
----------------------------------------------
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) to nowoczesna instytucja kultury, która została powołana 1 czerwca 2017 roku w wyniku połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Jej misją statutową jest digitalizacja, gromadzenie, restaurowanie i udostępnianie, a także promocja polskiego dziedzictwa audiowizualnego oraz upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej. FINA jest też koproducentem nowych materiałów audiowizualnych (filmów, audycji radiowych i telewizyjnych oraz wydawnictw filmowych i muzycznych).

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5 | 02-739 Warszawa

www.fina.gov.pl 

 

mat. Organizatora

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć