Warszawa

Kulturalne urodziny. Top 10 miejsc

Czy wiedzieliście, że w muzeach i teatrach także można wyprawić dziecku przyjęcie urodzinowe?

 

Co więcej, są to przyjęcia ciekawe, tematyczne, dostosowane do wieku i zainteresowań dziecka. Związane między innymi z dinozaurami, sztuką, sportem, pociągami. Na pewno będzie to dla dziecka niezapomniane przeżycie.

 

Sami byśmy chcieli mieć taką imprezę urodzinową! ;)

 

W artykule odpowiadamy na trzy podstawowe pytania:

 

  • Jak wygląda zabawa urodzinowa?
  • Ile dzieci i w jakim wieku można zaprosić?
  • Czy scenariusz urodzin jest z góry ustalony, czy też mały jubilat może mieć swoje życzenia?
 

1/10
1/10

Teatr Capitol

 

Jak wygląda zabawa urodzinowa?

 

Zwykle urodziny dla dzieci zaczynają się tak, że zapraszamy dzieci na spektakl dopasowany do wieku dziecka. Niestety nie możemy grać spektakli w dowolnym terminie. Rodzic musi dopasować się do terminu, który już jest w repertuarze. Po spektaklu zapraszamy w wyznaczone miejsce na poczęstunek. Następnie zwykle animatorka prowadzi warsztaty bądź zabawy dla dzieci. Są one dopasowane do wieku dziecka. Na koniec zapraszamy na tort i śpiewamy "Sto lat!".


Urodziny zwykle trwają około 4 godzin.


Ile dzieci i w jakim wieku można zaprosić?


Nie ma maksymalnej liczby dzieci. Do tej pory na urodzinach gościliśmy najwięcej około 50 dzieci, ale myślę, że spokojnie dalibyśmy radę zorganizować imprezę na większą liczbę osób.


Wiek uzależniony jest od wybranego spektaklu. Na chwilę obecną mamy spektakle dla dzieci do 12 roku życia. Jesteśmy więc w stanie zorganizować urodziny dla dzieci od 3 do 12 roku życia.


Czy scenariusz urodzin jest z góry ustalony, czy też mały jubilat może mieć swoje życzenia?


Oczywiście, może mieć swoje życzenia. Ostatnio jedna jubilatka zażyczyła sobie na przykład piniatę i spełniliśmy jej życzenie. Jesteśmy elastyczni, dopasowujemy imprezę urodzinową do życzeń rodziców i dziecka.

 

Jeśli chodzi o koszty, rodzic pokrywa koszt biletów na spektakl dla wszystkich uczestników. Następnie cena zależy od życzeń jubilata i rodziców.

Jakub Sobociński, Teatr Capitol

 

Kontakt:

BILETY GRUPOWE ORAZ ORGANIZACJA URODZIN W TEATRZE
Jakub Sobociński
tel. (+48) 884 777 143
e-mail:  jakub.sobocinski@teatrcapitol.pl

 

fot. Teatr Capitol

2/10
2/10

Muzeum Domków dla Lalek

 

Jak wygląda zabawa urodzinowa?

 

Przyjęcia urodzinowe organizowane w Muzeum Domków dla Lalek trwają 2,5 godziny zegarowej i mają charakter kameralnego spotkania skupionego wokół postaci Jubilata, celebracji Jego święta w atmosferze wzajemnego szacunku i przyjaźni. Nasi animatorzy dbają o to, by Jubilat i Goście spędzali czas spokojnie, a zarazem mądrze i twórczo. Przyjęcie rozpoczyna się od zwiedzania ekspozycji muzealnej z przewodnikiem, a następnie przenosi się do specjalnie przygotowanej sali, gdzie odbywa się uroczysta część skupiona wokół Jubilata. Goście wspólnie przygotowują laurkę, zaś kolejnymi punktami programu są: poczęstunek, warsztaty plastyczne, których efekty uczestnicy zabierają ze sobą do domu oraz sesja zdjęciowa w dawnych strojach.

 

Ile dzieci i w jakim wieku można zaprosić?

 

W przyjęciu urodzinowym może uczestniczyć grupa maksymalnie 20 dzieci w wieku powyżej 4 lat oraz rodzice jubilata.

 

Czy scenariusz urodzin jest z góry ustalony, czy też mały jubilat może mieć swoje życzenia?

 

Scenariusz urodzin jest ustalony z góry, tak aby maksymalnie wykorzystać przeznaczony na przyjęcie czas, jednak mamy doświadczenie w dostosowywaniu scenariusza przyjęcia do potrzeb jubilatów i gości w różnym wieku - nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

 

Więcej informacji tutaj.

 

tekst i fot. Muzeum Domków dla Lalek

3/10
3/10

Muzeum dla Dzieci. Państwowe Muzeum Etnograficzne

 

Jak wygląda zabawa urodzinowa?

 

Zabawa urodzinowa jest prowadzona w formie zajęć podzielonych na moduły. Każdy z modułów zakłada nieco inną aktywność np.:

- zabawę ruchową

- wizytę na wystawie Państwowego Muzeum Etnograficznego

- warsztaty artystyczne


Animacja urodzinowa jest prowadzona przez dwóch wykwalifikowanych edukatorów muzealnych i trwa dwie godziny. Aktywności są dostosowane do wieku uczestników, a cała impreza odbywa się w przyjaznych przestrzeniach Muzeum dla Dzieci. 

 

Urodziny w Muzeum dla Dzieci to nie tylko świetna zabawa w gronie przyjaciół, ale także spora dawka wiedzy etnograficznej. Realizujemy zajęcia o przeróżnej tematyce: afrykańskiej, australijskiej, indyjskiej czy o polskim folklorze.

 

Ile dzieci i w jakim wieku można zaprosić?

 

Urodziny są prowadzone dla dzieci powyżej 5. roku życia. W animacji może wziąć udział maksymalnie 25 osób.


Czy scenariusz urodzin jest z góry ustalony, czy też mały jubilat może mieć swoje życzenia?   

 

Temat animacji jest ustalony z góry, jednak na życzenie gości może on ulec zmianom. Muzeum dla Dzieci organizuje również urodziny na wybrany przez gości temat – za dodatkową opłatą. Nasze tematy animacji:

WYPRAWA SZLAKIEM ZBÓJNIKÓW

PRZYGODA NA ANTYPODACH

W CIENIU ZAGINIONYCH MIAST

W RYTMIE AFRYKAŃSKICH BĘBNÓW

NA TROPIE FOLKLORU

INDYSJKIE OPOWIEŚCI

 

Kilka słów o Muzeum dla Dzieci:

Muzeum dla Dzieci to autonomiczna przestrzeń muzealno-edukacyjna w ramach struktury i budynku Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Oznacza to, że Muzeum dla Dzieci tworzy własne wystawy, ma własną kolekcję edukacyjną, posiada własny program kulturalny, ale jednocześnie silnie wpisuje się w profil PME, organizując wydarzenia towarzyszące wystawom stałym i czasowym i stale poszukując sposobów na zarażenie publiczności pasją do etnografii, naszej dziedziny. Pragniemy zachęcać gości do poznawania bogatej kultury naszego kraju i innych tradycji kulturowych, czynimy to poprzez wystawy, koncerty muzyczne, taniec, rękodzieło, spotkania z podróżnikami, badaczami. Udowadniamy, że etnografia, etnologia, antropologia to pasjonujące dziedziny zajmujące się zwykłym, codziennym życiem ludzi, jak i czasem świętowania, momentami wyjątkowymi i im towarzyszącym rytuałom. Naszą dewizą jest wrażliwość na potrzeby gości, dlatego staramy się być bezpretensjonalni, przystępni, dzieląc się bardziej pasją, niż stricte edukując, bawiąc się wspólnie, pokazując wachlarz możliwości, które daje nasza dziedzina. Widzimy Muzeum dla Dzieci jako miejsce otwarte, przestrzeń spotkania, dialogu, którego podmiotem jest dziecko, którego dobro, ale i pasje, rozwój jest dla nas najważniejsze.

Anna Grunwald, Kierownik Działu Edukacji PME i Muzeum dla Dzieci

 

strona www

 

tekst: Muzeum dla Dzieci

fot. Kama Rokicka

4/10
4/10

Stacja Muzeum

 

Jak wygląda zabawa urodzinowa?

 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych najmłodszych odbiorców Stacja Muzeum organizuje Imprezy Urodzinowe dla dzieci.

Taka forma zabawy, to nie tylko możliwość świętowania z koleżankami i kolegami w otoczeniu zabytkowych pociągów, makiet i modeli, ale także doskonała okazja do zwiedzania muzeum z przewodnikiem. W naszym skansenie można wejść do prawdziwych parowozów i zrobić zdjęcie w czapce kolejarza. Oprócz tego nasz animator prowadzi gry i zabawy, które sprawiają maluchom mnóstwo radości.

 

Harmonogram Imprezy urodzinowej trwającej 120 minut:

1. zwiedzanie sal wystawowych z przewodnikiem

2. poczęstunek

3. zabawy z animatorem w sali urodzinowej

4. zwiedzanie skansenu z przewodnikiem

 

Ile dzieci można zaprosić?

 

Liczba uczestników imprezy urodzinowej to 25 osób.

 

Czy scenariusz urodzin jest z góry ustalony, czy też mały jubilat może mieć swoje życzenia?

 

Istnieją stałe punkty programu (przytoczone wyżej). Jednak harmonogram może ulec zmianie za zgodą przewodnika i animatora. Scenariusz zabaw z animatorem (punkt 3.) przygotowywany jest indywidualnie przez animatora i uwzględnia wiek jubilata.

 

Najlepszą rekomendacją organizacji urodzin w Stacji Muzeum jest fakt, że nasi mali Jubilaci po imprezie często nas odwiedzają i kolejne urodziny organizują w tym samym miejscu.

 

strona www

 

tekst: Stacja Muzeum

fot. pixabay

5/10
5/10

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

 

Jak wygląda zabawa urodzinowa?  


Urodziny w Muzeum POLIN mają miejsce w przestrzeni U króla Maciusia. Jest to przestrzeń urządzona specjalnie z myślą o najmłodszych. Podczas imprezy urodzinowej odbywają się warsztaty, a na jubilata i gości czekają niespodzianki.


Zabawa urodzinowa zaczyna się od powitania i integracji, często przy muzyce. Następnie uczestnicy zwiedzają wystawę i/lub inne ciekawe miejsca w muzeum. Później odbywają się zajęcia twórcze, rozpakowanie prezentów i wręczenie wszystkim pamiątkowych upominków.

 

Całość trwa 2 godziny. Urodziny organizowane są w soboty i niedziele w godzinach 16:00-18:00. Rodzice w czasie imprezy mogą zwiedzać muzeum.


Możliwe jest samodzielne przygotowanie poczęstunku lub zamówienie go z restauracji. Ofertę znajdziecie pod linkiem podanym poniżej.


Ile dzieci i w jakim wieku można zaprosić?


Przestrzeń jest przeznaczna dla dzieci do 10 roku życia. Maksymalnie w urodzinach może uczestniczyć 25 osób, ale powyżej 20 osób konieczna jest dopłata za każde kolejne dziecko. Podczas imprezy powinno być obecnych 2-3 opiekunów.


Czy scenariusz urodzin jest z góry ustalony, czy też mały jubilat może mieć swoje życzenia?


Istnieją ustalone tematy przewodnie: Modnym być, Memo, Na zamku króla Maciusia, Teatrzyk kukiełkowy, Muzeum od kuchni. Jednak rodzice i jubilat mogą mieć własne propozycje i życzenia. Należy je skonsultować z pracownikiem muzeum.

 

Informacje dotyczące kosztów, regulaminu, poczęstunku oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie tutaj.

 

grafika: Homework, Kasia Walentynowicz / Muzeum Historii Żydów Polskich

6/10
6/10

Muzeum Ewolucji

 

Jak wygląda zabawa urodzinowa?  


Jeśli Twoje dziecko jest fanem dinozaurów, to zdecydowanie propozycja dla niego! Podczas urodzin poznaje tajniki wymarłych stworów, ogląda okazy i bierze udział w paleontologicznym quizie. Ma także okazję poczuć się jak prawdziwy paleontolog.


Zabawa urodzinowa rozpoczyna się od powitania i zwiedzania muzeum. Po przerwie na jedzenie uczestnicy rozwiązują zagadki bazując na wiedzy zdobytej podczas zwiedzania. Później udają się na "wykopaliska". Szukają części szkieletu dinozaura, a następnie go składają.  Po przerwie na tort, dzieci mogą narysować własne tropy i dinozaury.

 

Całość trwa 2 godziny. Poczęstunek należy zapewnić we własnym zakresie.
Zabawy urodzinowe organizowane są w soboty i niedziele o godz. 16:00

 

Ile dzieci i w jakim wieku można zaprosić?


Zabawa przeznaczona jest dla dzieci od 6 roku życia. Może w niej uczestniczyć maksymalnie 25 osób, w tym maksymalnie dwóch jubilatów w podobnym wieku. Na imprezie wymagana jest obecność przynajmniej jednego z rodziców jubilata. W muzeum można także zakupić urodzinowe zaproszenia ze smokiem.


Czy scenariusz urodzin jest z góry ustalony, czy też mały jubilat może mieć swoje życzenia?


Scenariusz jest ustalony (opisany powyżej). Na pytania dotyczące szczegółów odpowie Animatorka prowadząca urodziny. Kontakt znajduje się w linku podanym poniżej.


Więcej informacji na temat rezerwacji i kosztów tutaj.

 

fot. www.flickr.com

7/10
7/10

Muzeum Narodowe w Warszawie

 

Jak wygląda zabawa urodzinowa?  


Są to warsztaty twórcze, dzięki którym dzieci spędzają swoje urodziny w kontakcie ze sztuką. Stają się poszukiwaczami ukrytych skarbów, artystami. Mogą odkrywać historie, które kryją się za konkretnymi obrazami. Dzieci zaproszone są do sal edukacyjnych oraz galerii muzealnych.

 

Spotkanie trwa 2 godziny, a same warsztaty 1,5 godziny. W sali edukacyjnej można zorganizować poczęstunek.


Ile dzieci i w jakim wieku można zaprosić?


Urodzinowe warsztaty twórcze są przeznaczone dla dzieci w wieku 5-10 lat. Maksymalna liczba uczestników to 20 osób. W każdej grupie musi znajdować się 2-3 opiekunów.


Czy scenariusz urodzin jest z góry ustalony, czy też mały jubilat może mieć swoje życzenia?


Istnieją przygotowane, proponowane tematy spotkań: Wyprawa po skarb, Na dworze króla, Między pędzlem a paletą.
Natomiast szczegółowych informacji udziela Dział Edukacji od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30–15.00
nr tel. 22 621 10 31 wew. 246, 22 629 50 60
adres e-mail: arogalewicz@mnw.art.pl

 

Więcej informacji tutaj.

 

fot. Muzeum Narodowe

8/10
8/10

Teatr Niewielki


Jak wygląda zabawa urodzinowa?  


Rozpoczyna się spektaklem granym wyłącznie dla zaproszonych gości. Później następuje długa zabawa dzieci z aktorami. Impreza urodzinowa trwa 2,5 godziny. Organizowana jest tylko w dni powszednie.


Teatr nie zapewnia cateringu, ale można przynieść poczęstunek (przekąski, napoje, tort).

 

Ile dzieci i w jakim wieku można zaprosić?


Wiek uczestników uzależniony od wybranego spektaklu. W teatrze grane są spektakle dla dzieci do 7 lat. W sali mieści się maksymalnie 50 osób (dorosłych i dzieci). Nie wszyscy opiekunowie są zobligowani do oglądania z dziećmi spektaklu, mogą w tym czasie np. przebywać w foyer.

 

Czy scenariusz urodzin jest z góry ustalony, czy też mały jubilat może mieć swoje życzenia?


W programie nie ma zbyt wiele miejsca na modyfikacje, ale teatr jest otwarty na indywidualne ustalenia. Latem zabawa może odbywać się na zewnątrz, w ogrodzie.


Więcej informacji na stronie Teatru Niewielkiego.

 

fot. Teatr Niewielki

9/10
9/10

Muzeum Sportu i Turystyki

 

Jak wygląda zabawa urodzinowa? 


Urodziny w Muzeum Sportu i Turystyki to nie tylko dobra zabawa, ale także poznawanie sportowych ciekawostek. Jubilat sprawdzi, czy jest w stanie podnieść kulę lekkoatletyczną, zobaczy, ile waży opona bolidu Roberta Kubicy, wystartuje z bloków startowych, posłucha głosów dziennikarzy sportowych, zajrzy do fotoplastykonu (cyt. Muzeum Sportu i Turystyki).

 

Urodziny trwają 2 godziny. Poczęstunek rodzice mogą zapewnić we własnym zakresie.


Ile dzieci i w jakim wieku można zaprosić?

 

Grupa może zawierać maksymalnie 15 osób.

 

Czy scenariusz urodzin jest z góry ustalony, czy też mały jubilat może mieć swoje życzenia?


Podczas urodzin zwiedzana jest ekspozycja stała (w tej części trudno o modyfikacje), a także przygotowywane są zajęcia tematyczne. Szczegółowych informacji udziela Dział Edukacji i Promocji

tel. 22 56 03 786
edukacja@muzeumsportu.waw.pl

 

Ze strony można pobrać dwa typy zaproszeń urodzinowych: olimijskie i piłkarskie.

 

Więcej informacji tutaj

 

fot. www.flickr.com

10/10
10/10

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

w Łazienkach Królewskich

 

Jak wygląda zabawa urodzinowa?  


To propozycja dla małych przyrodników. W muzeum, podczas zabawy urodzinowej, dzieci poznają tajniki świata zwierząt. Czeka na nie wiele zagadek, zadań i zabaw. Uczestnicy zwiedzają także ekpozycje muzealne. W zależności od pogody, część zajęć może odbywać się w parku.


Poczęstunek i tort zapewniają rodzice. Natomiast muzeum przygotowuje zaproszenia, upominki dla jubilata i gości, zastawę do poczęstunku, kawę i herbatę dla oczekujących rodziców. Zapewnia też opiekę animatorów i dekoruje salę.


Urodziny trwają 2 godziny, odbywają się w soboty i niedziele.

Ile dzieci można zaprosić?


Maksymalnie w zabawie może uczestniczyć 20 dzieci i 2 opiekunów.


Czy scenariusz urodzin jest z góry ustalony, czy też mały jubilat może mieć swoje życzenia?


Istnieją scenariusze dostosowane do wieku dziecka: „Poszukiwacze skarbów”, „Piraci na tropie przygody”, „Przygoda w muzeum”. Cała oferta tworzona jest razem z rodzicami, uwzględnia życzenia jubilata.


Kontakt: urodzinki@muzeum.warszawa.pl, tel.: 22 522 66 47


Więcej informacji tutaj.
 

fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć