Trójmiasto

14. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów
Trójmiasto, Gdańsk Inne Wstęp wolny

14. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

od 19 listopada do 20 listopada 2019
Wpis archiwalny

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów to realizowany corocznie przez Nadbałtyckie Centrum Kultury interdyscyplinarny projekt artystyczno-edukacyjny, którego adresatami są zarówno profesjonaliści w dziedzinie książki obrazkowej, ilustratorzy, graficy, pracownicy i studenci szkół artystycznych, jak i osoby zawodowo niezwiązane ze sztuką.

 

Spotkania mają na celu promowanie literatury i sztuki dla dzieci oraz jej aktywnego odbioru poprzez stworzenie warunków dla wzajemnej wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy ilustratorami z różnych części regionu Morza Bałtyckiego, wydawcami, wykładowcami uczelni artystycznych oraz profesjonalistami.

 

WARSZTATY DLA SZKÓŁ:

„Sposób na nudę!” WARSZTATY DLA GRUP SZKOLNYCH

19 LISTOPADA (WTOREK)

9.00–10.30 i 11.00–12.30

Prowadzenie: Joanna Czaplewska

Wiek dzieci: początek szkoły podstawowej

ilość osób: 25

Podczas warsztatów nauczymy się czerpać przyjemność z… nudy. Wspólnie spróbujemy ją odczarować. W spokojnym tempie uczestnicy warsztatów twórczo spożytkują czas eksperymentując i dając się zaskoczyć kształtom w otaczającej ich rzeczywistości – nadadzą im nowe życie przy pomocy farb, kredek i kolorowych papierów.

 

„Czasem uśmiech, czasem łza”. WARSZTATY DLA GRUP SZKOLNYCH

20 LISTOPADA (ŚRODA)

9.00–10.30 i 11.00–12.30

Prowadzenie: Grażyna Rigall

Wiek dzieci: 9–12 lat

ilość osób: 25

Obserwując emocje, jakie pojawiają się w naszym życiu: smutek i radość, strach i odwagę, gniew i spokój, uczniowie wspólnie spróbują pokazać ich przeciwstawną naturę. Używając różnych kolorów, kształtów i materiałów stworzą dwa odmienne graficznie obrazki, które połączone będą mogły pojawiać się naprzemiennie, ukazując wizję artystyczną własnych emocji.

Zapisy na warsztaty dla grup szkolnych:

monika.konca@nck.org.pl

505 988 250

 

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP BEZPŁATNY,

NA WARSZTATY OBOWIĄZUJĄ ZAPISY

 

ILUSTRATORZY:

Lilian Brøgger (ur. 1950) duńska ilustratorka o nieposkromionej wyobraźni, która w młodości marzyła, by zostać odkrywcą i nauczyć się wszystkich języków świata. Studiowała w Copenhagen School of Arts and Crafts (obecnie School of Design), kształcącej przyszłych grafików i twórców reklam. Jako pierwsza ukończyła szkołę z tytułem ilustratora. Zilustrowała ponad 150 książek w różnych, często bardzo odmiennych od siebie stylach i technikach, za które zdobyła wiele prestiżowych nagród. Była wykładowcą i konsultantem ds. komunikacji wizualnej w Kolding School of Design.

Kamila Slocinska (ur. 1981) duńsko-polska artystka, ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Ukończyła Danish Design School i studiowała w Glasgow School of Art. Zilustrowała ponad dwadzieścia opowieści napisanych przez uznanych duńskich pisarzy. Kamila jest również autorką własnych książeczek obrazkowych dla dzieci oraz unikalnych aplikacji cyfrowych dla dzieci i dorosłych, za które otrzymała szereg nagród. Poza Danią jej ilustracje można zobaczyć w książkach obrazkowych wydanych w Niemczech, Szwecji, Norwegii i Chinach.

Cato Thau-Jensen (ur. 1966) duński ilustrator, dla którego inspiracją jest codzienność i wszelkie trudności z nią związane. Jego ilustracje są groteskowe, surrealistyczne, wyraziste kolorystycznie i tworzone z dużą dozą specyficznego humoru; charakteryzuje je „cudownie piękna brzydota”. Ukończył szkołę graficzną w Aarhus i Wydział Ilustracji w Kolding School of Design. Od początku swojej kariery ilustratora współpracował ze znanymi duńskimi literatami; sam również opublikował szereg książek jako autor i ilustrator. Wielokrotnie nagradzany, m.in. nagrodą Ministerstwa Kultury dla ilustratora roku.

Joanna Czaplewska (ur. 1993) projektantka graficzna i ilustratorka. Absolwentka Wydziału Grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, obecnie asystentka na wydziale w Pracowni Książki oraz w Pracowni Projektowania dla Kultury. W jej twórczości odnaleźć można wątki trójmiejskie, np. wraz z Katją Widelską zilustrowała książkę „Trzy, dwa, raz, Günter Grass”, która otrzymała wyróżnienie w kategorii graficznej konkursu Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY. Jest też autorką ilustracji do książek „Z Brugii do Gdańska. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga”, „Gdyńskie wędrówki kota Antoniego” oraz „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Kocha Gdynię i morze.

Marianna Jagoda (ur. 1969) ilustratorka, malarka, projektantka graficzna. Absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako ilustratorka współpracuje z różnymi wydawnictwami i instytucjami kultury. Zilustrowała około 30 książek dla dzieci, m.in. „Róże w garażu” Agnieszki Tyszki, „Bajki z dżungli i oceanu” i „Podróż Srebrnego” Agnieszki Ginko, „Cudowny Jeleń. Baśnie węgierskie”, „Sekret życia. Baśnie hinduskie”. Artystka brała udział w wielu pokonkursowych wystawach ilustracji w kraju i za granicą.

Grażyna Rigall (ur. 1970) absolwentka Wydziału Malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, ilustratorka, graficzka, twórczyni lalek teatralnych, m.in. do spektaklu „Śpiąca królewna” i „Abecadło z pieca nie spadło” w reż. Luby Zarębińskiej. Autorka ilustracji do kilkunastu książek dla dzieci, m.in. Katarzyny Ryrych „Łopianowe pole” (nagroda Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY, nagroda Jury portalu granice.pl dla najlepszej książki na jesień 2017), Marzeny Matuszak „Człowiek jaki jest, każdy widzi” (wyróżnienie na międzynarodowym konkursie Jasnowidze 2014), Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Humory Hipolita Kabla”. Współtworzyła scenografię do Przenośnego Muzeum Rysunku Dziecięcego Compagnie Miettes de spectacles oraz do spektaklu „Alicja w krainie liter” Elżbiety Jeznach.

 

Miejsce wydarzenia:
NCK - Ratusz Staromiejski, Korzenna 33/35, 80 - 851 Gdańsk
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Organizator:

Nadbałtyckie Centrum Kultury

ul. Korzenna 33/35
80 - 851 Gdańsk

tel.: +48 58 301 10 51

Wydarzenia w Trójmieście

Przeczytaj również

Warto zobaczyć