Trójmiasto

Weekend za miastem. W tym Muzeum możecie dotykać, sprawdzać i zaglądać!

Weekend za miastem. W tym Muzeum możecie dotykać, sprawdzać i zaglądać!

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich jest położone nad malowniczym brzegiem jeziora Gołuń. Znajduje się tu ponad 50 budynków charakterystycznych dla wiejskiego krajobrazu Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich z okresu od XVII do XX wieku. Zwiedzający mogą podziwiać bogactwo dawnej architektury drewnianej Pomorza wraz z wyposażeniem: chałupy, dwory, szkołę, wiatraki, kościoły, karczmy, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. W zagrodach prezentowane są: metody ucierania tabaki i mielenia zboża, pranie, maglowanie, krawiectwo, tkactwo, praca kowala, kołodzieja i robotnika leśnego. Ogromny obszar parku etnograficznego – 22 ha – pozwala odpocząć wśród otaczających budynki ogrodów, sadów, pól i zagajników.

 

Dla najmłodszych zwiedzających przygotowano interaktywną wystawę „Muzeum do zabawy?” - na której dzieci mogą doświadczyć przeszłości i zaplanować muzeum przyszłości. To wystawa, na której wolno dotykać eksponatów: sprawdzić, jak się śpi pod pierzyną, zajrzeć do wnętrza żeliwnej wafelnicy i poszperać w kuchennym kredensie. Opowiada o różnych muzeach istniejących na świecie; wyjaśnia, do czego w ogóle są nam potrzebne kolekcje muzealne; pokazuje, jakiego rodzaju eksponaty można gromadzić na przykład w skansenach. Stawia dzieciom i dorosłym pytanie: „Co dla ludzi ma znaczenie?”. W ten sposób wystawa uświadamia zwiedzającym, że badaniom nigdy nie ma końca, a historia i tradycja cały czas się tworzą.

 

 

Na terenie Muzeum zwiedzić można również wystawę pt. „Wdzydzanie” prezentującą w formie fotografii i zanotowanych przez badaczy opowieści codzienne życie najbliższych sąsiadów muzeum – zwyczajnych mieszkańców wsi Wdzydz, echa wielkiej, skomplikowanej historii i dramatów ludzkich z nią związanych, powolną, acz nieuniknioną modernizację wsi, przełom lat 80. i 90., rozbudowę muzeum, narodziny oraz rozwój powszechnej turystyki i wreszcie – pojawienie się turystycznej infrastruktury w jej współczesnym wydaniu, która ze spokojnej enklawy wśród kaszubskich lasów przeistoczyła Wdzydze w tętniące życiem miejsce letniego wypoczynku. Ekspozycja powstała z chęci włączenia lokalnej społeczności w życie Muzeum (poprzez zaangażowanie w tworzenie wystawy) oraz pokazania zwiedzającym życia wsi miejsca, z którego Muzeum wyrasta.

 

Informacja o aktualnych godzinach otwarcia oraz warsztatach muzealnych dostępna na www.muzeum-wdzydze.gda.pl

 

1/3
1/3

Czym jest skansen, muzeum, na czym polega praca etnografa? Wasze dzieci same znajdą odpowiedzi na te trudne pytania

2/3
2/3

Nowa wystawa stała "Muzeum do zabawy?". To atrakcja dla najmłodszych w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich.

3/3
3/3

Badaniom nigdy nie ma końca, a historia i tradycja cały czas się tworzą.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć