Trójmiasto

Nowa sala edukacyjna w Gdańsku-Oliwie!

Nowa sala edukacyjna w Gdańsku-Oliwie!

Od początku marca pracownicy Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku z dumą zapraszają grupy warsztatowe do nowej sali edukacyjnej! W Gdańsku-Oliwie powstał nowoczesny ośrodek edukacji ekologicznej.

 

Przyznam szczerze, że już jako dziecko chciałem być "przyrodnikiem", choć dobrze nie wiedziałem, co to znaczy. Kojarzyłem, że to taki gość, co biega po dżungli z siatką na motyle i czyta mnóstwo książek, a w ogóle to jest jak Indiana Jones i Pan Samochodzik w jednym. Ale przede wszystkim kocha przyrodę i dla niej da się pokroić na paseczki. Gdy patrzę teraz na dzieciaki, które nas odwiedzają, to staram się właśnie to im powiedzieć: ekologia to prawdziwa przygoda. I choć najwięcej wrażeń z doświadczania „przyrody” czerpiemy w jej naturalnym otoczeniu to i przyrodnikowi do pracy niezbędny jest budynek.

„Wow jak tu ładnie, mogłabym tu zamieszkać” – to jeden z częściej słyszanych komplementów od odwiedzających nas młodych obserwatorów przyrody.

 

Budynek powstał tuż obok siedziby Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, z którą połączony jest wspólnym wejściem. „Sercem” nowej placówki jest przestronna sala edukacyjna. Poza nią znajdziemy tu również przytulną czytelnię i salę ekspozycyjną, którą aktualnie upiększają zdjęcia wykonane przez pracowników Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych – „Na parkowych szlakach”. Drewniany taras, osłonięty od słońca pergolą przez którą przerastają drzewa – dwa klony jawory, już teraz tworzy wyjątkowy klimat, sprzyjający poznawaniu tajników przyrody.

 

Wszystkie te działania odbywają się teraz w nowym obiekcie w Gdańsku-Oliwie, wybudowanym, jako jeden z czterech na terenie Pomorza, w ramach projektu „Edukacja dla Przyrody”. Koszt całego przedsięwzięcia, obejmującego cztery inwestycje, wyniósł ponad 9 mln zł., z czego 70 proc. pokryto ze środków EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, zaś 30 proc. – to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Dzięki tej inwestycji pracownicy CIEE mogą rozszerzać swoją działalność przy wykorzystaniu nowych technologii i narzędzi multimedialnych, a także gościć liczniejsze niż dotychczas grupy odwiedzających. Do tej pory ograniczała nas przestrzeń.

 

Niezależnie od wieku, każdy znajdzie coś dla siebie. Aby trafić do różnych odbiorców (od przedszkolaków po słuchaczy Uniwersytetu III Wieku ) stosujemy urozmaicone metody aktywizujące: warsztaty z wykorzystaniem interaktywnych makiet, wyprawy terenowe z lornetkami i lupami, konkursy odwołujące się do umiejętności pracy w grupie, gry terenowe ćwiczące zmysł orientacji i obserwacji, edukacyjne pikniki plenerowe, wystawy…

 

W „warsztatowej palecie” są różne propozycje od „Chemii w przyrodzie” po „Owocowy miszmasz”. Edukujemy także za pośrednictwem konkursów. Właśnie trwa „Bęc jabłkiem w głowę” – to interdyscyplinarny konkurs z 18-letnim stażem, w którym grupy uczniów próbują za pomocą eksperymentu pokazać w praktyce coś o czym wiemy w teorii. Jest też nie lada gratka dla miłośników ptaków i sztuki – niedawno ogłoszono XV edycję konkursu „Znani i nieznani ptasi sąsiedzi”. Tematów warsztatów, gier terenowych czy też konkursów jest wiele, więc każdy nauczyciel wybierze dla swojej klasy coś interesującego! Oczywiście edukatorzy Centrum nie ograniczają się tylko do współpracy ze szkołami. Rodzice z dziećmi czy też seniorzy również znajdą coś dla siebie!

 

Edukacja ekologiczna cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Zmieniają się czasy, problemy a z nimi powstają nowe wyzwania. Zarówno edukacyjne jak i dydaktyczne. My – pracownicy CIEE, staramy się wykorzystać w pracy naturalny potencjał, zainteresowanie i oczywiście wrażliwość dzieci na przyrodę! 

 

Fot. D. Ożarowski

 

Pragniemy zaciekawić naszego odbiorcę, sprawić by odkrył w sobie ciekawość świata i zabrał ze sobą do domu i swoich codziennych nawyków te, które posłużą przyrodzie. Tak sobie rozmyślam, a tymczasem jasnowłose dziecię z babcią siedzą w bibliotece i studiują podsunięte przez nas książki i albumy. Mają mnóstwo pytań, na każde trzeba odpowiedzieć. Jakże to cieszy, że w nowym miejscu możemy jeszcze więcej opowiadać - trafiając do serca i rozumu, o tym co tak ważne i... fajne!

 

Krótki film animowany, promujący rozbudowany ośrodek edukacyjny, można obejrzeć tutaj. Warto śledzić profil na facebooku oraz zajrzeć na stronę internetową Centrum tutaj.


Odkryj z nami co w trawie piszczy!

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć