Trójmiasto » Wiadomości lokalne » Miejsce na Czasie » W symbiozie z miastem, czyli o Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni

W symbiozie z miastem, czyli o Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdynipowiększ

W symbiozie z miastem, czyli o Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni

Mieszkańcy Trójmiasta nigdy nie mają dość interesujących wydarzeń.  Zajęcia jogi, bale malucha, warsztaty ogrodnicze - to tylko nieliczne z wielu aktywności proponowanych przez Laboratorium Innowacji Społecznych. O ofercie tego dynamicznego miejsca opowiada nam Katarzyna Ziemann - Kierownik Działu Innowacji Społecznych z Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni.

 

Czym zajmuje się Laboratorium Innowacji Społecznych?

 

Laboratorium Innowacji Społecznych to nowa jednostka budżetowa  odpowiedzialna za rozwijanie i wspieranie innowacyjnych rozwiązań społecznych skierowanych do mieszkańców Gdyni i regionu.

 

Jest to także miejsce – idea, która wyrosła z myślenia, że miasto, aby rozwijać się w sposób zrównoważony i uzyskiwać trwałe rezultaty potrzebuje nowych pomysłów nie tylko w sferze technologii czy gospodarki, ale również w działalności społecznej, kierowanej do mieszkańców.

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką społeczną, miejską, przedsiębiorczości czy nauki. Organizowane są tutaj spotkania z ekspertami z różnych dziedzin, warsztaty, szkolenia, wystawy czy pokazy filmowe.

 

Wszystkie mają jeden mianownik: promują kształtowanie różnych form społeczeństwa obywatelskiego i podnoszenie jakości życia w mieście.

 

LIS zaprasza również do korzystania z „laboratoryjnej” biblioteczki. Znajdziecie w niej książki i czasopisma z zakresu urbanistyki, architektury, projektowania i designu czy socjologii. A wszystko to w towarzystwie kawy z sąsiedniej kawiarni i parkowego WiFi.

 

Wszystkie wydarzenia odbywające się w Pracowni Laboratorium Innowacji Społecznych są bezpłatne i otwarte dla publiczności (na niektóre z nich obowiązuje wcześniejsza rejestracja).

 

Pracownię LIS można odwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00, wydarzenia odbywają się w godzinach późnopopołudniowych i wieczornych.

 

Od jak dawna działa LIS?

LIS działa od października 2014 roku , początkowo jako miejsce zarządzane przez Park Naukowo – Technologiczny w Gdyni, od połowy lutego 2016 roku Laboratorium Innowacji Społecznych to samodzielna jednostka budżetowa miasta Gdynia

 

Czy warsztaty i spotkania to stały element Państwa działalności?

Tak, w Pracowni LIS, bo tak zaczynamy nazywać miejsce spotkań i warsztatów (przestrzeń w budynku IV PPNT Gdynia, na parterze), realizujemy warsztaty, spotkania, prelekcje szeroko obejmujące tematykę miejską i społeczną.

 

Do kogo kierujecie Państwo swoje zajęcia? Czy mogę wziąć udział w warsztatach jeśli nie mieszkam w Gdyni?

 

Zajęcia skierowane są do mieszkańców Gdyni i regionu, zatem mogą do nas zaglądać osoby z całego Trójmiasta, województwa, a nawet z innych regionów Polski i świata, jeśli konkretny temat leży w sferze ich zainteresowań.

 

Część spotkań/warsztatów jest na zapisy (poprzez nasz profil na fb i  serwis evenea) ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Organizujemy również wykłady otwarte, na które można przyjść bez zapisów

 

Jakiego rodzaju spotkania i warsztaty odbywają się w Laboratorium?

 

Aktualnie realizowane cykle spotkań:

·         Miasto jest przyjemne – czyli jak oswoić miejską dżunglę. Porusza m.in. tematy takie jak miejskie ogrodnictwo, kultura rowerowa, bioróżnorodność, ekologia i wiele innych;

 

·         Strefa Psyche Extra – comiesięczne spotkania skierowane przede wszystkim do osób dorosłych, które są zainteresowane psychologią, rozwojem osobistym, poprawą jakości swojego życia oraz uzupełnianiem kompetencji zawodowych o praktyczną wiedzę psychologiczną;

 

·         Twórcze rodzicielstwo - seria swobodnych, piątkowych spotkań dla mam, ojców, babć i dziadków oraz osób spodziewających się lub planujących potomstwo, które poprowadzą doświadczeni, psychologowie, położna i specjaliści; w ramach tego cyklu organizujemy również „Aktywne Soboty” dla rodziców z dziećmi, np. aktywna sobota z klubami mam i klubami malucha, bale malucha – karnawałowy i wiosenny – co istotne skupiamy się głównie na dzieciach najmłodszych, dla których trudno znaleźć tego typu ofertę w mieście.

 

·         Razem przy stole – spotkania mające na celu podnoszenie świadomości w zakresie kształtowania odpowiedniej kultury zdrowego jedzenia, ze szczególnym naciskiem na promowanie wspólnego spożywania posiłków przez rodziny i najbliższych. Liderem projektu jest Spółdzielnia Socjalna Razem;

 

·         Akcja: integracja! – spotkania integracyjne dedykowane osobom z niepełnosprawnością fizyczną, o których tematyce decydują sami uczestnicy;

 

·         Program dla kobiet powracających na rynek pracy – projekt, którego celem jest wsparcie kobiet na rynku pracy – ze szczególnym uwzględnieniem tych podejmujących aktywność zawodową po przerwie. Działania w projekcie to z jednej strony stworzenie przestrzeni umożliwiającej budowanie nowych relacji, wzajemnego wsparcia, networkingu, a z drugiej pomoc uczestniczkom w odnalezieniu się na nowo w realiach runku pracy oraz rozpoznaniu własnych talentów i kompetencji, by świadomie zaplanować dalszą ścieżkę zawodową;

 

·         Cykl spotkań „Gdynia Nieznana” – cykl spotkań związanych z nieznaną historią Gdyni, prowadzonych przez Michała „Gorana” Miegonia - muzyka, producenta, ale też wielkiego miłośnika Gdyni, najmłodszego członka Koła Starych Gdynian oraz autora bloga „Inne szlaki”. Spotkania odkrywają miejsca nieznane i zapomniane na mapie Gdyni, nierzadko będące kluczem do poznania historii miasta z morza i marzeń – oraz jego okolic;

 

·         Warsztaty twórcze i kreatywne – warsztaty dla osób dorosłych oraz rodzin z dziećmi, promujące m.in. idee „zrób to sam” czy recyklingu.

 

·         Spotkania innowatorów społecznych – spotkania grup i partnerów związanych z szeroko pojętymi działaniami społecznymi

 

·         Pokazy filmów zaangażowanych społecznie – pokazy filmów łączących aktualne tematy miejskie i społeczne. Filmy są punktem odniesienia dla towarzyszących debat z udziałem zaproszonych gości;

 

·         Zajęcia jogi – bezpłatne zajęcia jogi, w myśl zasady „W zdrowym ciele zdrowy duch!”

 

Skąd czerpiecie Państwo pomysły na swoje wydarzenia?

 

Mamy bardzo kreatywny zespół, ale największą wartością jest nasze otwarcie na pomysły samych mieszkańców, organizacji czy instytucji. Obserwujemy, że bardzo wiele ciekawych osób,  które na początku przychodziły zapoznać się z naszą oferta teraz rozpoczyna z nami współpracę i wspólnie kreujemy pomysły na kolejne wydarzenia.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Weekend za miastem. W tym Muzeum możecie dotykać,... więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne » Miejsce na Czasie
Weekend za miastem. W tym Muzeum możecie dotykać, sprawdzać i zaglądać!
Patronat CzasDzieci.pl

Weekend za miastem. W tym Muzeum możecie dotykać, sprawdzać i zaglądać!

Nad brzegiem jeziora Gołuń, w Kaszubskim Parku Etnograficznym poznacie bogactwo dawnej architektury. Na interaktywnej wystawie "Muzeum do zabawy?" stwórzcie swoje muzeum przyszłości To wystawa, na której wolno dotykać eksponatów: sprawdzić, jak się śpi pod pierzyną, zajrzeć do wnętrza żeliwnej wafelnicy i poszperać w kuchennym kredensie. więcej »
Nowa sala edukacyjna w Gdańsku-Oliwie!
Patronat CzasDzieci.pl

Nowa sala edukacyjna w Gdańsku-Oliwie!

Edukacja ekologiczna cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Niezależnie od wieku, każdy znajdzie coś dla siebie. Budynek powstał tuż obok siedziby Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego więcej »
Żółta droga Dorotki - nasza recenzja Czarnoksiężnika z Krainy Oz

Żółta droga Dorotki - nasza recenzja Czarnoksiężnika z Krainy Oz

Tuż przed końcem roku Teatr Miniatura przygotował premierę historii Dorotki i jej przyjaciół. Przedstawienie przypomina, iż teatr rządzi się swoimi prawami - można wręcz "odlecieć" od wszystkiego co szare i codzienne. Już na samym początku historii czeka na nas nowoczesny twist. więcej »
Weekend z grami i zabawami w Gdańsku. Kto nie był, niech żałuje!
Patronat CzasDzieci.pl

Weekend z grami i zabawami w Gdańsku. Kto nie był, niech żałuje!

Setki stolików do grania, tysiące planszówkowiczów, widowiskowi cosplayerzy, kosmiczna wystawa, turnieje, konkursy, mistrzostwa. W ostatni weekend listopada w gdańskim AMBEREXPO emocje sięgały zenitu. Grało i bawiło się 11 tysięcy osób! Powód? Targi GRA I ZABAWA oraz FESTIWAL GRAMY! Atmosfera była fantastyczna. więcej »
Planujecie wycieczkę do Łodzi? NieMapa służy pomocą
Patronat CzasDzieci.pl

Planujecie wycieczkę do Łodzi? NieMapa służy pomocą

Wiemy jak czasem ciężko zwiedzać miasta z dziećmi. Jeśli nie ma na naszym szlaku ciastkarni czy placu zabaw, to musicie nastawić się na dziecięcą mantrę : Długo jeszcze...? więcej »
Smakujemy baletu z dziećmi - Otwarta próba baletu w Operze

Smakujemy baletu z dziećmi - Otwarta próba baletu w Operze

Jeśli w nas jest choć odrobina sympatii do tańca, to okazuje się że, balet może być ciekawą formą artystycznej ekspresji. Na scenie pojawiają się elementy scenografii, tancerze są w kostiumach. To gratka dla tych, którzy chcą poznać balet. I małych i dużych widzów. więcej »
Nanjnaje podbijają Operę! Trójmiejskia atrakcja dla dzieci do lat 3
Patronat CzasDzieci.pl

Nanjnaje podbijają Operę! Trójmiejskia atrakcja dla dzieci do lat 3

Poszukujesz zajęć dla swojego malucha (7 miesięcy - 3 lata)? Tęsknisz za światem muzyki i tańca? "Opera na Start" w Operze Bałtyckiej spełni Twoje oczekiwania. Oto nasza relacja więcej »
Fajne rodziny lubią weekendy!
Patronat CzasDzieci.pl

Fajne rodziny lubią weekendy!

Nadciąga fala zieleni! To nie kino science-fiction ale realia plaży w Trójmieście. Super Rodzicu zobacz co przygotowało miasto. Oto atrakcje na weekend 28-29 lipca w Trójmieście. więcej »
Zwiedzamy Gdańsk! nieMAPA na podbój miasta
Patronat CzasDzieci.pl

Zwiedzamy Gdańsk! nieMAPA na podbój miasta

Nuda? Jak długo? Bolą nogi... znacie to? Jak zwiedzać Gdańsk z dziećmi i nie zwariować? Zobaczcie jak poznać lub zakochać się na nowo w tym mieście! więcej »
Tajemnicza wędrówka po Galerii Zewnętrznej - Konkurs

Tajemnicza wędrówka po Galerii Zewnętrznej - Konkurs

Razem z głównym bohaterem - Duszkiem Galerii dzieci poznają obiekty Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska. Dodatkowo przy każdym
opisie pracy artystycznej umieszczone zostało zadanie lub łamigłówka do rozwiązania. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Dzieci Recenzują

Nowinki

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  
Emocjonujący wyścig! - Little Racer na Nintendo Swich

Emocjonujący wyścig! - Little Racer na Nintendo Swich

mocjonująca rywalizacja na krętych torach w malowniczym otoczeniu błękitnego nieba i śnieżnobiałych chmur, niebezpieczny wyścig na zalanym...  

Temat na Czasie!

Teddy Eddie - Angielski dla dzieci

Ambitne i niebanalne zajęcia języka angielskiego dla dzieci? Poznaj metodę TEDDY EDDIE! Nauka odbywa się w formie zabawy w niewielkich grupach. Dzieci kochają dynamiczne lekcje, a rodzice doceniają bogaty program i rzetelne raporty o postępach.   

Czasopismo Na Czasie!

W domu z dzieckiem

Świat Baśnioboru1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019