Trójmiasto » Wiadomości lokalne » Miejsce na Czasie » Siłą jest dziecięca wyobraźnia, czyli o tym jak rozkochać dzieci w teatrze

Siłą jest dziecięca wyobraźnia, czyli o tym jak rozkochać dzieci w teatrzepowiększ

Siłą jest dziecięca wyobraźnia, czyli o tym jak rozkochać dzieci w teatrze

Teatr Gdynia Główna nie zwalnia tempa. Przed nami wielka premiera sztuki dla dzieci: „Bajki o księciu Pipo i jego czerwonym koniku" wg Pierre'a Gripariego. Tym razem reżyserem bajki jest dobrze znana widzom dorosłym Ewa Ignaczak. Dorobek pani reżyser jest imponujący - pod jej opieką na przestrzeni lat powstało blisko 50 przedstawień.

 

O magii teatru i o nadchodzącym przedstawieniu opowiada nam Ewa Ignaczak – dyrektor artystyczny teatru i Łukasz Dobrowolski - aktor grający w Teatrze Gdynia Główna od początku jego działalności.


Dlaczego zdecydowała się Pani na reżyserię przedstawienie dla dzieci?


Ewa Ignaczak: Dbamy o dziecięcą widownię. Jeśli od razu nie zaczarujemy i nie rozkochamy dzieci w tym świecie, to nie będą lubiły teatru. Jestem przeciwniczką przedstawień dla dzieci prezentowanych w salach kinowych. Tam są mikrofony, wszystko jest głośne. Dzieci, zamiast się wyciszać, uruchamiać wyobraźnię i poznawać nowe światy, są atakowane hałasem. Jako teatr spotykamy się z nauczycielami. Prosimy, aby bardzo precyzyjnie dobierali repertuar dla dzieci. Oglądając spektakl w tak wielkiej grupie i przestrzeni dzieci nie maja intymności i nie jest to dla nich żadne przeżycie.


Łukasz Dobrowolski: Posiadamy nietypową przestrzeń i lokalizację (Dworzec PKP – red.). Widownie możemy ustawić dowolnie, dzieci mogą siedzieć np. na podłodze, oczywiście jeśli tego chcą. Chcemy, żeby dzieci przemieszczały się wraz z aktorami - mamy doświadczenie z teatrem dla dorosłych widzów w przestrzeni podobnej do „Księcia Pipo…”.


E.I.: „Książę Pipo..." to bajka wędrująca. Jeżeli tworzymy pewien świat, przykładowo Królestwo, to jesteśmy w jednej sali, ale w momencie, kiedy wchodzimy do środka wulkanu - musimy do niego wejść. Kreujemy ten świat z niczego. Siłą jest wyobraźnia dziecka i artystów - to nas jednoczy. Myślę, że może to być bardzo ciekawe doświadczenie. Dzieci muszą przejść dalej, bo na przykład chcą zobaczyć jak wygląda sen Króla. Przechodząc z przestrzeni w przestrzeń dzieci wiedza, że są w innym świecie. Mówimy, że ta historia jest historią drogi. A widz, czyli dziecko, pokonuje tę drogę. Będzie to też doświadczenie dotychczas niespotykane w Trójmieście.


Ł.D.: Nasz ostatni spektakl dla dorosłych, „Pomiędzy” wg „Ślubu” Witolda Gombrowicza, był właśnie przedstawieniem „chodzonym”. Dzieje się we wszystkich głównych przestrzeniach teatru.

 


Dlaczego akurat zdecydowała się Pani na „Bajkę o księciu Pipo, o koniu Pipo i o księżniczce Popi" Pierre’a Gripariego? Jak wygląda u Pani poszukiwanie właściwego tekstu?


E.I.: Dojrzewałam z tym tekstem i od trzech dekad jest on we mnie. Tak naprawdę jest to historia o poszukiwaniu siebie. Myślę, że każdy z nas do końca swego życia próbuje określić swoją tożsamość. Zastanawiam się, dlaczego Pipo tak bardzo chce odnaleźć rodziców, dlaczego są mu tak potrzebni. Jeżeli jesteśmy dziećmi, jest to naturalne, że oni są blisko, że się nami opiekują, że ich kochamy i oni nas kochają. Stają się ważni w momencie, gdy znikają z naszego życia. Taka jest moja własna historia, to jest bardzo prawdziwe.


Ł.D.: Jest taka pętla.


E.I.: Jeszcze nie wiem, czy chcę, żeby Pipo zrozumiał, że wrócił zbyt późno. Zastanawiam się, czy nie dać tej bajce drugiej części. Dla dorosłych taki finał jest oczywisty, ale dla dzieci może to być zbyt trudne.


Ł.D.: To są bardzo delikatne tematy. W kwestii przemijania, odchodzenia, w tym, co jest najtrudniejsze autor jest subtelny. O tym, jaki będzie odbiór wśród dzieci przekonamy się dopiero w dniu premiery.


E.I.: Przez to, że uprawiamy kameralny teatr i nie posiadamy mnóstwa rekwizytów, musimy mocno działać na wyobraźnię. Jeżeli bohater ma przyjaciela konika, to ten konik jest mi zupełnie niepotrzebny - całą historię można przeprowadzić tak, aby ten koń tam był.


Ł.D.: Tak samo jest z księżniczką.


E.I.: Wiem, że można pokazywać światy, ale nie być dosłownym. Najważniejsza będzie dbałość o konsekwencję, bo takie właśnie są dzieci - konsekwentne.


Ł.D.: Dzieci myślą bardzo logicznie. Wszystko powinno się składać w całość, iść od punktu A do punktu B.

 

 


Czyli wiele zależy od dziecięcej wyobraźni?


E.I.: Tak. Ja jej bardzo ufam. Dziecięca czujność i logika powodują, że stajemy się niesamowicie precyzyjni. Na tym polega wyjątkowość tej pracy. Dla mnie jest to szczególny tekst. Wiem, że opowiadam swoją historię i że możemy zmierzyć się z widownią, która jest dla nas bardzo ważna. Chciałabym, aby dzieci kochały teatr i nie wstydziły się własnej wyobraźni. Mimo tego, że świat dorosłych często ją tłamsi.


Ł.D.: Dobrze jest być dużym dzieckiem.


E.I.: Bardzo cieszyłam się na robienie bajki. Powiedziałam: "Słuchajcie. Mamy wolność!". Specyfika sztuki dla dzieci jest inna, niż w przypadku teatru dla dorosłych. Liczy się tu precyzja, logika i niesamowita wyobraźnia.

 

 

PremieraBajki o księciu Pipo i jego czerwonym koniku" wg Pierre’a Gripariego już 10 kwietnia 2016 w Teatrze Gdynia Główna (Plac Konstytucji 1, Gdynia)

 

scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

obsada: Ida Bocian, Łukasz Dobrowolski, Bartłomiej Sudak
światło i opracowanie muzyczne: Marzena Chojnowska

Teatr Stajnia Pegaza

 

Więcej informacji o przedstawieniu tutaj.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Weekend za miastem. W tym Muzeum możecie dotykać,... więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne » Miejsce na Czasie
Weekend za miastem. W tym Muzeum możecie dotykać, sprawdzać i zaglądać!
Patronat CzasDzieci.pl

Weekend za miastem. W tym Muzeum możecie dotykać, sprawdzać i zaglądać!

Nad brzegiem jeziora Gołuń, w Kaszubskim Parku Etnograficznym poznacie bogactwo dawnej architektury. Na interaktywnej wystawie "Muzeum do zabawy?" stwórzcie swoje muzeum przyszłości To wystawa, na której wolno dotykać eksponatów: sprawdzić, jak się śpi pod pierzyną, zajrzeć do wnętrza żeliwnej wafelnicy i poszperać w kuchennym kredensie. więcej »
Nowa sala edukacyjna w Gdańsku-Oliwie!
Patronat CzasDzieci.pl

Nowa sala edukacyjna w Gdańsku-Oliwie!

Edukacja ekologiczna cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Niezależnie od wieku, każdy znajdzie coś dla siebie. Budynek powstał tuż obok siedziby Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego więcej »
Żółta droga Dorotki - nasza recenzja Czarnoksiężnika z Krainy Oz

Żółta droga Dorotki - nasza recenzja Czarnoksiężnika z Krainy Oz

Tuż przed końcem roku Teatr Miniatura przygotował premierę historii Dorotki i jej przyjaciół. Przedstawienie przypomina, iż teatr rządzi się swoimi prawami - można wręcz "odlecieć" od wszystkiego co szare i codzienne. Już na samym początku historii czeka na nas nowoczesny twist. więcej »
Weekend z grami i zabawami w Gdańsku. Kto nie był, niech żałuje!
Patronat CzasDzieci.pl

Weekend z grami i zabawami w Gdańsku. Kto nie był, niech żałuje!

Setki stolików do grania, tysiące planszówkowiczów, widowiskowi cosplayerzy, kosmiczna wystawa, turnieje, konkursy, mistrzostwa. W ostatni weekend listopada w gdańskim AMBEREXPO emocje sięgały zenitu. Grało i bawiło się 11 tysięcy osób! Powód? Targi GRA I ZABAWA oraz FESTIWAL GRAMY! Atmosfera była fantastyczna. więcej »
Planujecie wycieczkę do Łodzi? NieMapa służy pomocą
Patronat CzasDzieci.pl

Planujecie wycieczkę do Łodzi? NieMapa służy pomocą

Wiemy jak czasem ciężko zwiedzać miasta z dziećmi. Jeśli nie ma na naszym szlaku ciastkarni czy placu zabaw, to musicie nastawić się na dziecięcą mantrę : Długo jeszcze...? więcej »
Smakujemy baletu z dziećmi - Otwarta próba baletu w Operze

Smakujemy baletu z dziećmi - Otwarta próba baletu w Operze

Jeśli w nas jest choć odrobina sympatii do tańca, to okazuje się że, balet może być ciekawą formą artystycznej ekspresji. Na scenie pojawiają się elementy scenografii, tancerze są w kostiumach. To gratka dla tych, którzy chcą poznać balet. I małych i dużych widzów. więcej »
Nanjnaje podbijają Operę! Trójmiejskia atrakcja dla dzieci do lat 3
Patronat CzasDzieci.pl

Nanjnaje podbijają Operę! Trójmiejskia atrakcja dla dzieci do lat 3

Poszukujesz zajęć dla swojego malucha (7 miesięcy - 3 lata)? Tęsknisz za światem muzyki i tańca? "Opera na Start" w Operze Bałtyckiej spełni Twoje oczekiwania. Oto nasza relacja więcej »
Fajne rodziny lubią weekendy!
Patronat CzasDzieci.pl

Fajne rodziny lubią weekendy!

Nadciąga fala zieleni! To nie kino science-fiction ale realia plaży w Trójmieście. Super Rodzicu zobacz co przygotowało miasto. Oto atrakcje na weekend 28-29 lipca w Trójmieście. więcej »
Zwiedzamy Gdańsk! nieMAPA na podbój miasta
Patronat CzasDzieci.pl

Zwiedzamy Gdańsk! nieMAPA na podbój miasta

Nuda? Jak długo? Bolą nogi... znacie to? Jak zwiedzać Gdańsk z dziećmi i nie zwariować? Zobaczcie jak poznać lub zakochać się na nowo w tym mieście! więcej »
Tajemnicza wędrówka po Galerii Zewnętrznej - Konkurs

Tajemnicza wędrówka po Galerii Zewnętrznej - Konkurs

Razem z głównym bohaterem - Duszkiem Galerii dzieci poznają obiekty Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska. Dodatkowo przy każdym
opisie pracy artystycznej umieszczone zostało zadanie lub łamigłówka do rozwiązania. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie!

Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik. Wpakujmy do plecaka atlas ptaków lub drzew. Nie przygotowujmy...  

Temat na Czasie!

Boomerang to miejsce, w którym znajdziesz Twoje ulubione filmy rysunkowe, wideo i bezpłatne gry. Graj w gry ze swoimi ulubionymi postaciami z kanału Boomerang, takimi jak Scooby-Doo czy Tom i Jerry.  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik....  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019