Trójmiasto » Wiadomości lokalne » Miejsce na Czasie » Kaszuby - Wielkanoc od kuchni

Kaszuby - Wielkanoc od kuchnipowiększ

Kaszuby - Wielkanoc od kuchni

Pisząc o Wielkanocy nie sposób nie wspomnieć o jedzeniu. To właśnie o kulinarnej tradycji części Pomorza - Kaszub, opowiada Nam pan Mateusz Słomiński z Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego
im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.

 

Przygotowania do Wielkanocy w kuchni kaszubskiej rozpoczynał się w Wielki Czwartek. Wtedy to gospodynie gotują i barwią jajka. Nie są to tak wzorzyste i wielokolorowe tradycyjne pisanki. Jajka maluje się jednobarwnie i zwie się je kraszankami.  W dawnych czasach do barwienia używano środków, które dawała natura. By uzyskać odcienie koloru brązowego używano cykorii, łupin cebuli oraz kory dębu, lipy lub brzozy. Zieloną barwę otrzymywano dzięki żytniej oziminie. Dopiero pojawienie się i rozpowszechnienie kolorowych papierowych barwników pozwoliło na otrzymywanie żywszych kolorów jak czerwony i niebieski.

 

Podczas Wielkiego Piątku nazywanego też na Kaszubach Płaczëbóg przestrzegano ścisłego postu. Spożywano wtedy ziemniaki i suchy chleb nie dodając do dań żadnych tłuszczy, tym bardziej zwierzęcych.

Ważnym elementem pojawiającym się w Wielkim Tygodniu było tzw. chowanie żuru. Żur jako proste danie składające się z zakwasu mąki żytniej i doprawiany różnymi dodatkami był daniem postnym. Jadano go prawie przez cały Wielki Post, przez co stawał się nie do zniesienia.

 

 

Niegdyś grupki chłopców obchodzili wieś oznajmiając wszystkim, że kończy się panowanie żuru na stole. Na koniec wędrówki rozbijali garnek z żurem na plecach jednego z chłopców.

 

Na Kaszubach nie było zwyczaju chodzenia do kościoła ze święconką. Robili to w Wielką Sobotę głównie zamożni gburzy i szlachta. Święconka składała się z jajek, chleba, kiełbasy lub innej wędliny. Stawiana była na stole wraz z masłem uformowanym na kształt baranka.

 

 

Jastrową Niedzielę rozpoczynała się sytym śniadaniem. Główne danie stanowiła prażnica. Była to jajecznica wysmażona na słoninie lub innym tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Stawała się ona swoistym symbolem końca Wielkiego Postu na stole.

 

Świąteczne ucztowanie rozpoczynał gospodarz dzieląc się z pozostałymi członkami rodziny jajkiem. Dania nie były skomplikowane, ale po tak długim okresie postu ich ilość mogła nasycić każdego. Na stole pojawiały się przeważnie kiełbasy i ciasta drożdżowe.

 

Podstawowym elementem Wielkanocnego Poniedziałku był zwyczajowy dëgus. Dëgowaniem zajmowali się młodzi chłopcy zaopatrzeni w rózgi brzeziny lub jałowca. Wyruszali oni wczesnym rankiem na wieś w celu wychłostania rózgami po nogach dziewcząt i młodych mężatek. Za ten czyn otrzymywali drobny upominek. Często były to kraszone jajka, kiełbasa, trochę ciasta rzadziej pieniądze. Zbliżające się dëgowanie oznajmiała krótka pieśń:

 

Dyngus, dyngus – po dwa jaja,

Nie chcę chleba, leno jaja

 

Więcej o zwyczajach z Kaszub dowiecie się w Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym.

 

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Weekend za miastem. W tym Muzeum możecie dotykać,... więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne » Miejsce na Czasie
Weekend za miastem. W tym Muzeum możecie dotykać, sprawdzać i zaglądać!
Patronat CzasDzieci.pl

Weekend za miastem. W tym Muzeum możecie dotykać, sprawdzać i zaglądać!

Nad brzegiem jeziora Gołuń, w Kaszubskim Parku Etnograficznym poznacie bogactwo dawnej architektury. Na interaktywnej wystawie "Muzeum do zabawy?" stwórzcie swoje muzeum przyszłości To wystawa, na której wolno dotykać eksponatów: sprawdzić, jak się śpi pod pierzyną, zajrzeć do wnętrza żeliwnej wafelnicy i poszperać w kuchennym kredensie. więcej »
Nowa sala edukacyjna w Gdańsku-Oliwie!
Patronat CzasDzieci.pl

Nowa sala edukacyjna w Gdańsku-Oliwie!

Edukacja ekologiczna cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Niezależnie od wieku, każdy znajdzie coś dla siebie. Budynek powstał tuż obok siedziby Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego więcej »
Żółta droga Dorotki - nasza recenzja Czarnoksiężnika z Krainy Oz

Żółta droga Dorotki - nasza recenzja Czarnoksiężnika z Krainy Oz

Tuż przed końcem roku Teatr Miniatura przygotował premierę historii Dorotki i jej przyjaciół. Przedstawienie przypomina, iż teatr rządzi się swoimi prawami - można wręcz "odlecieć" od wszystkiego co szare i codzienne. Już na samym początku historii czeka na nas nowoczesny twist. więcej »
Weekend z grami i zabawami w Gdańsku. Kto nie był, niech żałuje!
Patronat CzasDzieci.pl

Weekend z grami i zabawami w Gdańsku. Kto nie był, niech żałuje!

Setki stolików do grania, tysiące planszówkowiczów, widowiskowi cosplayerzy, kosmiczna wystawa, turnieje, konkursy, mistrzostwa. W ostatni weekend listopada w gdańskim AMBEREXPO emocje sięgały zenitu. Grało i bawiło się 11 tysięcy osób! Powód? Targi GRA I ZABAWA oraz FESTIWAL GRAMY! Atmosfera była fantastyczna. więcej »
Planujecie wycieczkę do Łodzi? NieMapa służy pomocą
Patronat CzasDzieci.pl

Planujecie wycieczkę do Łodzi? NieMapa służy pomocą

Wiemy jak czasem ciężko zwiedzać miasta z dziećmi. Jeśli nie ma na naszym szlaku ciastkarni czy placu zabaw, to musicie nastawić się na dziecięcą mantrę : Długo jeszcze...? więcej »
Smakujemy baletu z dziećmi - Otwarta próba baletu w Operze

Smakujemy baletu z dziećmi - Otwarta próba baletu w Operze

Jeśli w nas jest choć odrobina sympatii do tańca, to okazuje się że, balet może być ciekawą formą artystycznej ekspresji. Na scenie pojawiają się elementy scenografii, tancerze są w kostiumach. To gratka dla tych, którzy chcą poznać balet. I małych i dużych widzów. więcej »
Nanjnaje podbijają Operę! Trójmiejskia atrakcja dla dzieci do lat 3
Patronat CzasDzieci.pl

Nanjnaje podbijają Operę! Trójmiejskia atrakcja dla dzieci do lat 3

Poszukujesz zajęć dla swojego malucha (7 miesięcy - 3 lata)? Tęsknisz za światem muzyki i tańca? "Opera na Start" w Operze Bałtyckiej spełni Twoje oczekiwania. Oto nasza relacja więcej »
Fajne rodziny lubią weekendy!
Patronat CzasDzieci.pl

Fajne rodziny lubią weekendy!

Nadciąga fala zieleni! To nie kino science-fiction ale realia plaży w Trójmieście. Super Rodzicu zobacz co przygotowało miasto. Oto atrakcje na weekend 28-29 lipca w Trójmieście. więcej »
Zwiedzamy Gdańsk! nieMAPA na podbój miasta
Patronat CzasDzieci.pl

Zwiedzamy Gdańsk! nieMAPA na podbój miasta

Nuda? Jak długo? Bolą nogi... znacie to? Jak zwiedzać Gdańsk z dziećmi i nie zwariować? Zobaczcie jak poznać lub zakochać się na nowo w tym mieście! więcej »
Tajemnicza wędrówka po Galerii Zewnętrznej - Konkurs

Tajemnicza wędrówka po Galerii Zewnętrznej - Konkurs

Razem z głównym bohaterem - Duszkiem Galerii dzieci poznają obiekty Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska. Dodatkowo przy każdym
opisie pracy artystycznej umieszczone zostało zadanie lub łamigłówka do rozwiązania. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
10 najlepszych wodnych zabaw na lato

10 najlepszych wodnych zabaw na lato

Mamy dla Was pomysły zabaw do wykorzystania w ogrodzie, na plaży, w lesie na działce. Z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi.  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  

Konkurs na Czasie

Podzielcie się z nami swoimi sposobami na "rodzicielskie problemy" i weźcie udział w naszym konkursie "Złote rady dla młodych rodziców"! Do wygrania zestaw herbatek ziołowych Herbi Baby by Premium...  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019