Trójmiasto » Wiadomości lokalne » Miejsce na Czasie » Nowa sala edukacyjna w Gdańsku-Oliwie!

Nowa sala edukacyjna w Gdańsku-Oliwie!powiększ

Nowa sala edukacyjna w Gdańsku-Oliwie!

Patronat CzasDzieci.pl

Od początku marca pracownicy Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku z dumą zapraszają grupy warsztatowe do nowej sali edukacyjnej! W Gdańsku-Oliwie powstał nowoczesny ośrodek edukacji ekologicznej.

 

Przyznam szczerze, że już jako dziecko chciałem być "przyrodnikiem", choć dobrze nie wiedziałem, co to znaczy. Kojarzyłem, że to taki gość, co biega po dżungli z siatką na motyle i czyta mnóstwo książek, a w ogóle to jest jak Indiana Jones i Pan Samochodzik w jednym. Ale przede wszystkim kocha przyrodę i dla niej da się pokroić na paseczki. Gdy patrzę teraz na dzieciaki, które nas odwiedzają, to staram się właśnie to im powiedzieć: ekologia to prawdziwa przygoda. I choć najwięcej wrażeń z doświadczania „przyrody” czerpiemy w jej naturalnym otoczeniu to i przyrodnikowi do pracy niezbędny jest budynek.

„Wow jak tu ładnie, mogłabym tu zamieszkać” – to jeden z częściej słyszanych komplementów od odwiedzających nas młodych obserwatorów przyrody.

 

Budynek powstał tuż obok siedziby Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, z którą połączony jest wspólnym wejściem. „Sercem” nowej placówki jest przestronna sala edukacyjna. Poza nią znajdziemy tu również przytulną czytelnię i salę ekspozycyjną, którą aktualnie upiększają zdjęcia wykonane przez pracowników Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych – „Na parkowych szlakach”. Drewniany taras, osłonięty od słońca pergolą przez którą przerastają drzewa – dwa klony jawory, już teraz tworzy wyjątkowy klimat, sprzyjający poznawaniu tajników przyrody.

 

Wszystkie te działania odbywają się teraz w nowym obiekcie w Gdańsku-Oliwie, wybudowanym, jako jeden z czterech na terenie Pomorza, w ramach projektu „Edukacja dla Przyrody”. Koszt całego przedsięwzięcia, obejmującego cztery inwestycje, wyniósł ponad 9 mln zł., z czego 70 proc. pokryto ze środków EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, zaś 30 proc. – to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Dzięki tej inwestycji pracownicy CIEE mogą rozszerzać swoją działalność przy wykorzystaniu nowych technologii i narzędzi multimedialnych, a także gościć liczniejsze niż dotychczas grupy odwiedzających. Do tej pory ograniczała nas przestrzeń.

 

Niezależnie od wieku, każdy znajdzie coś dla siebie. Aby trafić do różnych odbiorców (od przedszkolaków po słuchaczy Uniwersytetu III Wieku ) stosujemy urozmaicone metody aktywizujące: warsztaty z wykorzystaniem interaktywnych makiet, wyprawy terenowe z lornetkami i lupami, konkursy odwołujące się do umiejętności pracy w grupie, gry terenowe ćwiczące zmysł orientacji i obserwacji, edukacyjne pikniki plenerowe, wystawy…

 

W „warsztatowej palecie” są różne propozycje od „Chemii w przyrodzie” po „Owocowy miszmasz”. Edukujemy także za pośrednictwem konkursów. Właśnie trwa „Bęc jabłkiem w głowę” – to interdyscyplinarny konkurs z 18-letnim stażem, w którym grupy uczniów próbują za pomocą eksperymentu pokazać w praktyce coś o czym wiemy w teorii. Jest też nie lada gratka dla miłośników ptaków i sztuki – niedawno ogłoszono XV edycję konkursu „Znani i nieznani ptasi sąsiedzi”. Tematów warsztatów, gier terenowych czy też konkursów jest wiele, więc każdy nauczyciel wybierze dla swojej klasy coś interesującego! Oczywiście edukatorzy Centrum nie ograniczają się tylko do współpracy ze szkołami. Rodzice z dziećmi czy też seniorzy również znajdą coś dla siebie!

 

Edukacja ekologiczna cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Zmieniają się czasy, problemy a z nimi powstają nowe wyzwania. Zarówno edukacyjne jak i dydaktyczne. My – pracownicy CIEE, staramy się wykorzystać w pracy naturalny potencjał, zainteresowanie i oczywiście wrażliwość dzieci na przyrodę! 

 

Fot. D. Ożarowski

 

Pragniemy zaciekawić naszego odbiorcę, sprawić by odkrył w sobie ciekawość świata i zabrał ze sobą do domu i swoich codziennych nawyków te, które posłużą przyrodzie. Tak sobie rozmyślam, a tymczasem jasnowłose dziecię z babcią siedzą w bibliotece i studiują podsunięte przez nas książki i albumy. Mają mnóstwo pytań, na każde trzeba odpowiedzieć. Jakże to cieszy, że w nowym miejscu możemy jeszcze więcej opowiadać - trafiając do serca i rozumu, o tym co tak ważne i... fajne!

 

Krótki film animowany, promujący rozbudowany ośrodek edukacyjny, można obejrzeć tutaj. Warto śledzić profil na facebooku oraz zajrzeć na stronę internetową Centrum tutaj.


Odkryj z nami co w trawie piszczy!


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Żółta droga Dorotki - nasza recenzja Czarnoksiężnika... więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne » Miejsce na Czasie
Nowa sala edukacyjna w Gdańsku-Oliwie!
Patronat CzasDzieci.pl

Nowa sala edukacyjna w Gdańsku-Oliwie!

Edukacja ekologiczna cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Niezależnie od wieku, każdy znajdzie coś dla siebie. Budynek powstał tuż obok siedziby Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego więcej »
Żółta droga Dorotki - nasza recenzja Czarnoksiężnika z Krainy Oz

Żółta droga Dorotki - nasza recenzja Czarnoksiężnika z Krainy Oz

Tuż przed końcem roku Teatr Miniatura przygotował premierę historii Dorotki i jej przyjaciół. Przedstawienie przypomina, iż teatr rządzi się swoimi prawami - można wręcz "odlecieć" od wszystkiego co szare i codzienne. Już na samym początku historii czeka na nas nowoczesny twist. więcej »
Weekend z grami i zabawami w Gdańsku. Kto nie był, niech żałuje!
Patronat CzasDzieci.pl

Weekend z grami i zabawami w Gdańsku. Kto nie był, niech żałuje!

Setki stolików do grania, tysiące planszówkowiczów, widowiskowi cosplayerzy, kosmiczna wystawa, turnieje, konkursy, mistrzostwa. W ostatni weekend listopada w gdańskim AMBEREXPO emocje sięgały zenitu. Grało i bawiło się 11 tysięcy osób! Powód? Targi GRA I ZABAWA oraz FESTIWAL GRAMY! Atmosfera była fantastyczna. więcej »
Planujecie wycieczkę do Łodzi? NieMapa służy pomocą
Patronat CzasDzieci.pl

Planujecie wycieczkę do Łodzi? NieMapa służy pomocą

Wiemy jak czasem ciężko zwiedzać miasta z dziećmi. Jeśli nie ma na naszym szlaku ciastkarni czy placu zabaw, to musicie nastawić się na dziecięcą mantrę : Długo jeszcze...? więcej »
Smakujemy baletu z dziećmi - Otwarta próba baletu w Operze

Smakujemy baletu z dziećmi - Otwarta próba baletu w Operze

Jeśli w nas jest choć odrobina sympatii do tańca, to okazuje się że, balet może być ciekawą formą artystycznej ekspresji. Na scenie pojawiają się elementy scenografii, tancerze są w kostiumach. To gratka dla tych, którzy chcą poznać balet. I małych i dużych widzów. więcej »
Nanjnaje podbijają Operę! Trójmiejskia atrakcja dla dzieci do lat 3
Patronat CzasDzieci.pl

Nanjnaje podbijają Operę! Trójmiejskia atrakcja dla dzieci do lat 3

Poszukujesz zajęć dla swojego malucha (7 miesięcy - 3 lata)? Tęsknisz za światem muzyki i tańca? "Opera na Start" w Operze Bałtyckiej spełni Twoje oczekiwania. Oto nasza relacja więcej »
Fajne rodziny lubią weekendy!
Patronat CzasDzieci.pl

Fajne rodziny lubią weekendy!

Nadciąga fala zieleni! To nie kino science-fiction ale realia plaży w Trójmieście. Super Rodzicu zobacz co przygotowało miasto. Oto atrakcje na weekend 28-29 lipca w Trójmieście. więcej »
Zwiedzamy Gdańsk! nieMAPA na podbój miasta
Patronat CzasDzieci.pl

Zwiedzamy Gdańsk! nieMAPA na podbój miasta

Nuda? Jak długo? Bolą nogi... znacie to? Jak zwiedzać Gdańsk z dziećmi i nie zwariować? Zobaczcie jak poznać lub zakochać się na nowo w tym mieście! więcej »
Tajemnicza wędrówka po Galerii Zewnętrznej - Konkurs

Tajemnicza wędrówka po Galerii Zewnętrznej - Konkurs

Razem z głównym bohaterem - Duszkiem Galerii dzieci poznają obiekty Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska. Dodatkowo przy każdym
opisie pracy artystycznej umieszczone zostało zadanie lub łamigłówka do rozwiązania. więcej »
Bogaty weekend na talerzu!
Patronat CzasDzieci.pl

Bogaty weekend na talerzu!

Oto atrakcje dla Rodzin z Dziećmi na weekend 17-19 listopada. Tak więc po porannej kawie koła w ruch i ruszajcie. Przed nami premiery, kino-klasyka, festiwal w przestrzeni miasta i warsztaty. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak oswoić dziecko z wodą?

Jak oswoić dziecko z wodą?

Wiele dzieci boi się wody. Z takim zachowanie trudno sobie poradzić planując urlop nad morzem czy nad jeziorem. Jak pomóc maluchowi oswoić się z głębszą wodą niż ta w wannie?  

Nowinki

Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Okazuje się, że nie tylko w czasie deszczu dzieci się nudzą. Niektóre maluchy są szczególnie znudzone podczas posiłku, który przeciąga...  
Wspólny posiłek - wspólny czas!

Wspólny posiłek - wspólny czas!

W dzisiejszych czasach, pełnych obowiązków i ciągłego pośpiechu, wspólny posiłek to moment, w którym cała rodzina spotyka się w jednym...  
Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Chyba nie ma na świecie dziecka, które by się choć raz czegoś nie bało. Strach jest normalną reakcją na to co nieznane.  

Konkurs na Czasie!

Magiczne przygody Polly Pocket - Konkurs

Magiczne przygody Polly Pocket - Konkurs

Wspaniałem nagrody! Weź udział...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019