Śląsk

Ogólnopolska Pod naszym patronatem

Zoografika. Gnieźnieńskie spotkania z plakatem

od 1 marca do 31 marca 2009
Wpis archiwalny

Od 6 marca w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie będzie można oglądać wystawę "Zoografika".

 

Wystawa Zoografika to 8. prezentacja w ramach cyklu Gnieźnieńskie Spotkania z Plakatem, organizowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego we współpracy z Galerią Plakatu i Designu Muzeum Narodowego z Poznania, z której kolekcji pochodzić będą wszystkie obiekty. Tegoroczna ekspozycja po raz pierwszy wyjdzie poza formułę doboru plakatów poprzez klucz narodowościowy i stanie się miejscem, w którym spotkają się ze sobą wizerunki zwierząt z całego świata. Zaprezentowanych zostanie około 250 plakatów zrealizowanych w latach 1901 - 2006, a wśród nich prace najwybitniejszych mistrzów tej dziedziny sztuki.


Wśród prac zobaczyć będzie można m.in.: kilka plakatów przedwojennych, w tym wybitny plakat Thomasa Theodora Heinego do wystawy „Berlińska secesja” z 1901 roku; plakaty reklamowe z lat 30. i 50., w tym plakat jednego z najwybitniejszych grafików szwajcarskich Herberta Leupina, laureata kilku nagród w corocznych konkursach na „Szwajcarski Plakat Roku”; plakaty jednego z najważniejszych projektantów graficznych w Japonii – Kazumasa Nagai; około 40 polskich plakatów cyrkowych z lat 60. i 70. z motywami zwierzęcymi projektowanych przez czołowych polskich plakacistów tj. Romana Cieślewicza, Jerzego Czerniawskiego, Jana Młodożeńca, Waldemara Świerzego, Huberta Hilschera; plakaty autorskie, wystawowe, filmowe i reklamowe projektowane przez mistrzów polskiej szkoły plakatu; plakaty współczesnych grafików polskich: Stasys Eidrigevičius, Mieczysław Górowski, Lech Majewski, Eugeniusz Get-Stankiewicz, Mieczysław Wasilewski oraz najmłodszych: Sebastian Kubica, Monika Starowicz, Michał Książek, Małgorzata Gurowska. 

 

 

Wystawa jest skierowana do każdego widza, ale szczególnie może spodobać się najmłodszym! Jest kolorowa i bardzo działająca na zmysły :).
Na wystawie prezentowane będą również filmy z Antologii polskiej animacji dla dzieci. Dla młodziezy opracowano warsztaty z projektowania graficznego prowadzone przez studentów ASP z Poznania. Planujemy równiez konkurs plastyczny, którego wielkim finałem będzie prezentacja prac finalistów w przestrzeni miejskiej Poznania.
 

Wystawa czynna będzie od marca 2009 do czerwca 2009 roku.
 

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć