Śląsk

Śląsk Warsztaty

Warsztaty muzealne dla dzieci

od 25 września do 16 października 2008
Wpis archiwalny

Celem warsztatów jest wzbogacenie oferty oświatowej Muzeum poprzez szereg zajęć interaktywnych, interdyscyplinarnych, opartych przede wszystkim na bieżących i minionych wystawach czasowych Galerii Wystaw Czasowych Muzeum w Bielsku-Białej. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.


Poprzez atrakcyjną formę i dynamikę zajęć, podyktowaną różnorodnością tematyczną wystaw, program ma w naszym założeniu zwiększyć zainteresowanie ofertą wystawienniczą Muzeum oraz położyć podstawy pod rozwój kompetencji odbiorczych u najmłodszych. Oferta ma również na celu promocję działalności Muzeum, jak i pozyskanie szerszego grona odbiorców. Nowa, zmodyfikowana forma lekcji muzealnych dostosowana jest do potrzeb, możliwości i wrażliwości dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Każde zajęcia łączą w sobie dwie formy przekazu. Na pierwsza część składa się krótkie wprowadzenie w tematykę danej wystawy. Druga część obejmuje zajęcia prowadzone przy użyciu metod aktywizujących.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku od 5 lat.
Maksymalna ilość uczestników - 30 osób.
Koszt jednego spotkania: 90zł.

Propozycje tematów warsztatów dla dzieci organizowanych przez Muzeum w Bielsku-Białej:


SKĄD SIĘ WZIĘŁA MUZYKA?
Warsztat Skąd się wzięła muzyka? przeniesie dzieci w świat dźwięku i rytmu. W trakcie słuchania bajki dowiedzą się skąd się wzięła muzyka, dlaczego ludzie zaczęli grać i śpiewać, i z czego wykonywano pierwsze instrumenty. Dzieci będą miały możliwość posłuchania takich instrumentów jak trombita, róg pasterski, okaryny, gwizdki, piszczałki pasterskie, janczary i bębny. Na koniec dzieci wykonają swoje pierwsze instrumenty – grzechotki z kubków i ziarenek, następnie wykorzystają je do wspólnego grania.

 

HISTORIA BIELSKIEGO ZAMKU

Warsztat muzealny oparty jest o ekspozycję historyczną Muzeum w Bielsku-Białej. Na wstępie dzieci obejrzą makiety zamku bielskiego przedstawiające zmiany architektoniczne od średniowiecza do chwili obecnej oraz wysłuchają krótkiej prelekcji. W części praktycznej dzieci będą rysować poszczególne elementy zamku wycięte z kolorowej tektury. Następnie elementy te przylepią na tło, by wspólnie stworzyć jeden niepowtarzalny zamek. Zajęcia są okazją do zapoznania się z dziejami i architekturą zamku oraz zachęcą najmłodszych do pracy w grupie.

 

CO TO JEST GRAFIKA?

Warsztaty mają na celu poznanie i zrozumienie grafiki jako jednej z głównych dziedzin sztuk pięknych, obok malarstwa, rzeźby i rysunku. Na zajęciach zostaną zaprezentowane grafiki ze zbiorów Działu Sztuki Muzeum w Bielsku-Białej. W trakcie zajęć objaśniony będzie proces technologiczny poszczególnych technik graficznych: dla najmłodszych dzieci (3-7 lat): drzeworyt, miedzioryt, linoryt, dla starszych dzieci (od 7 lat): dodatkowo: litografia, gipsoryt, akwaforta, akwatinta. W tym celu przygotowane będą matryce graficzne pochodzące ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej oraz wypożyczone od artystów zaprzyjaźnionych z Muzeum. W części praktycznej uczestnicy zajęć, w grupach wykonają proste ćwiczenie graficzne, polegające na odciskaniu grafiki z wcześniej przygotowanych matryc eksperymentalnych.


PORTRET
Na początek dzieci obejrzą portrety z kolekcji Muzeum w Bielsku-Białej powstałe na przestrzeni 130 lat wyeksponowane w korytarzu biegnącym wzdłuż skrzydła południowego zamku. Zapoznają się z pojęciem portretu w malarstwie, a w części praktycznej wykonają ćwiczenia plastyczne, m.in. wspólne kolorowanie portretu.


BYŁO RAZ JEDNO RZEMIOSŁO

Podczas warsztatu dzieci dowiedzą się czym zajmowali się druciarze, czy zawód druciarza jest jeszcze potrzebny i co dzisiaj można wyczarować z drutu. Dzieci obejrzą unikatowe wyroby druciane na wystawie Było raz jedno rzemiosło (z historii słowackich wyrobów z drutu), a części praktycznej wykonają własne dzieła z drutu.

 


MAGIA KOLĘDOWANIA

Dlaczego tak bardzo lubimy Boże Narodzenie? Po co przebierańcy chodzą po kolędzie? Dlaczego turoń bodzie rogami, a groźny niedźwiedź jest kosmaty? Na te pytania odpowiemy podczas warsztatu bożonarodzeniowego Magia kolędowania. Dzieci zobaczą szopki kukiełkowe, kostiumy przebierańców bożonarodzeniowych i maski ze zbiorów etnograficznych Muzeum. Wszystko po to, by móc samemu stworzyć własną maskę kominiarza czy niedźwiedzia i wczuć się w rolę kolędnika niosącego życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności. (warsztaty prowadzone w grudniu i styczniu)


WIELKANOCNY GAIK

Podczas warsztatu dzieci poznają zwyczaje i symbolikę świąt Wielkiej Nocy. Dowiedzą się jak dawniej obchodzono Wielki Tydzień, co musi znaleźć się w wielkanocnym koszyku i dlaczego ozdabiamy pisanki. W części praktycznej dzieci wykonają wspólnie zielony gaik, czyli drzewko ozdobione pisankami i wstążkami, z którym chodzono kiedyś w poniedziałek wielkanocny ze świątecznymi życzeniami.
(warsztaty prowadzone w marcu i kwietniu)
 

Organizator:

Muzeum w Bielsku- Białej - Zamek Sułkowskich

ul. Wzgórze 16; 43-300 Bielsko-Biała
tel.: 033 822 06 56

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć