Śląsk

Ogólnopolska Pod naszym patronatem

Akcja - Moja Pierwsza Komórka

od 19 września do 30 września 2008
Wpis archiwalny

Telefon komórkowy w ręku dziecka jest coraz częstszym zjawiskiem. Walka z tym faktem lub lekceważenie go wydaje się być mało skuteczne. Mądre podejście do tego zjawiska ze strony dorosłych – pedagogów i rodziców to najlepsze remedium na prawidłowy rozwój postaw.

 

16 września ruszyła akcja społeczna kampania edukacyjna pod nazwą „Moja Pierwsza Komórka”. Jej celem jest rozpropagowanie zasad bezpiecznego i racjonalnego korzystania z telefonu komórkowego przez dzieci.

Organizatorem akcji jest firma CenterNet S.A.


Akcja będzie mieć charakter programu, który będzie funkcjonował pod własną marką i stroną internetową. Nie będzie łączył się z działaniami komercyjnymi firmy.

 

Honorowy patronat nad akcją objął Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

 

Nie sposób ocenić korzyści jakie niesie ze sobą korzystanie z telefonii mobilnej. Problem pojawia się jednak, jeśli telefon komórkowy jest używany w sposób mało odpowiedzialny lub nawet niebezpieczny. – mówi Anna Streżyńska, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Podobne opinie słychać również wśród psychologów i pedagogów:
Brak edukacji w zakresie radzenia sobie z telefonem komórkowym wywołuje wiele nieprzyjemnych konsekwencji zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Uważam, że konieczne jest by dzieci, wraz z pierwszą komórką, poznawały podstawowe zasady korzystania z telefonu, co wpłynie na poprawę ich bezpieczeństwa.”

– mówi Mariola Błaszczyk, pedagog szkolny.

 

Potwierdzają je również badacze. ”Z prowadzonych przez nas badań wynika, że Polacy bardzo chętnie kupują coraz więcej urządzeń elektronicznych związanych z komunikacją. Dotyczy to również telefonów komórkowych. Kupując komórkę dziecku, nie możemy zapominać jednak, że dajemy mu do rąk narzędzie, które może być wykorzystane na wiele sposobów, nie zawsze takich, o jakich myśleliśmy podczas zakupu. Chcemy w ramach tej akcji dowiedzieć się więcej, czym telefon komórkowy jest dla dziecka i jak dziecko oraz rodziców uchronić przed różnymi niebezpieczeństwami związanymi z korzystaniem z komórki

– mówi Kuba Antoszewski z instytutu badawczego Millward Brown SMG/KRC.

 

Bohaterem akcji jest animowana postać - Fonio, który na podstawie swoich doświadczeń radzi dzieciom jak bezpiecznie i racjonalnie korzystać z pierwszej komórki.


Zasady Fonia są bardzo pomocne i korzystne zarówno dla dzieci jak i rodziców pragnących w mądry sposób wyposażyć swoje pociechy w pierwszy telefon komórkowy. Siedem rad Fonia to jakby instrukcja obsługi, z którą każdy młody człowiek powinien się zapoznać.

 







Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć