Śląsk

Ogólnopolska Spotkanie

Spotkanie niezwykłe - ksiądz Andrzej Augustyński

od 22 sierpnia do 31 sierpnia 2008
Wpis archiwalny

Wielu spośród Was zna akcje Stowarzyszenia u Siemachy i bierze czynny udział w imprezach takich jak Juliada. Postanowiliśmy przybliżyć Wam postać człowieka, który sprawia, że w koło jest więcej dobra.

 

1.Co oznacza skrót CM przy nazwisku Księdza?

CM jest skrótem zakonnym oznaczającym po łacinie Congregatio Missionis, należę do Zgromadzenie Księży Misjonarzy Świętego Wincentego à Paulo, to jest zgromadzenie zakonne założone w 1625 roku przez św. Wincentego à Paulo.

 

2.Jaką zabawę z dzieciństwa najmilej Ksiądz wspomina?

Najmilej wspominam zabawę w Indian. Razem z kolegami robiliśmy podchody, wspólnie obradowaliśmy mając na głowach pióropusze zrobione ze znalezionych piór, szukaliśmy magicznych amuletów to zabawa, która bardzo rozwija wyobraźnie i sprawność fizyczną.

 

3.Na czym polegał program "Cities for children”, na którym reprezentował Ksiądz miasto Kraków w 2007 roku?

To program, który nadal jest kontynuowany. W tym roku brałem udział w II Międzynarodowej Konferencji "Miasta Dzieciom" w Stuttgarcie (Niemcy). Europejska Sieć Miast dla dzieci została zainicjowana przez miasto Stuttgart przy wsparciu ze strony Fundacji Roberta Boscha. Jej celem jest promowanie dobrego samopoczucia dzieci, młodzieży i rodziców w środowisku miejskim. Kraków jest jednym z sygnatariuszy aktu założycielskiego sieci miast tworzących dobre warunki dla młodych obywateli i ich rodziców.

 

4. Jest Ksiądz Przewodniczącym Zarządu Głównego Stowarzyszenia „U, Siemachy”, który wraz z Fundacją Rozwoju Społecznego DEMOS organizuje wakacyjny wypoczynek dla dzieci pod nazwą "Dzień inny niż wszystkie". Dzieci wyjeżdżają na dwutygodniowe turnusy, zapewne spotkał się Ksiądz z dziećmi, które wróciły z wyjazdu - proszę opowiedzieć o ich wrażeniach.

W ramach wakacyjnej akcji „Dzień inny niż wszystkie” organizujemy dwutygodniowe turnusy wakacyjne w atrakcyjnych miejscowościach turystycznych oraz animację czasu wolnego dla dzieci wracających z wakacji i tych pozostających w mieście przez cały czas. Zdajemy sobie sprawę z tego, że dla wielu dzieci wyjazd z nami jest jedyna szansą na spędzenie wakacji z bogatą ofertą zajęć takich jak np: obóz żeglarski na Mazurach, rajd górski po Bieszczadach czy lekcje jazdy konnej. Dzieciom podoba się również jazda na quadach, nauka kajakarstwa, czy po prostu
wycieczki po okolicy. Propozycji zajęć wyjazdowych i stacjonarnych mamy bardzo dużo tak, że trudno byłoby wymienić je wszystkie. W Młodzieżowym Ośrodku Rozwoju Społecznego Demos w Odporyszowie, dzieci uwielbiają bawić się z rodziną psów haskich Nerą, Bolkiem i małym szczeniaczkiem o imieniu Panda.

 

5.Otrzymał Ksiądz wiele nagród m.in: Honoris Gratia" za szczególne zasługi dla Miasta Krakowa. Która z nagród jest dla Księdza szczególnie ważna i dlaczego?

Szczególną dla mnie nagrodą jest Nagroda im. ks. Józefa Tischnera. Jestem uczniem ks. Tischnera i jego filozofia oraz sposób podejścia do drugiego człowieka jest mi bardzo bliski. Tak samo jak on cenię sobie intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na "twarz drugiego”, takiego określenia używa ks. Tischner opisując spotkanie z drugim człowiekiem w swojej „Filozofii dramatu”.

 

6. Do pracy z dziećmi trzeba mieć cierpliwość. Rozumiem, że Ksiądz ma jej wiele. W takim razie chciałabym się dowiedzieć jak Ksiądz odpoczywa? Książka, muzyka...?

Odpoczywam podróżując, odwiedzam zarówno dalekie zakątki świata takie jak Państwo Malta czy Stany Zjednoczone jak i te bliskie, nasze, dużo podróżując po całej Małopolsce. Miejscem szczególnym dla mnie jest Odporyszów, piękna wioska w gminie Żabno, niedaleko Tarnowa, gdzie spędzam wyjątkowe dni, inne niż wszystkie na wakacjach z wychowankami placówek Stowarzyszenia.

 

7.Niedawno odbyła się jubileuszowa, bo 10 Juliada (cykliczna letnia impreza sportowo-rekreacyjna dla młodych Krakowian pozostających w mieście podczas wakacji), proszę powiedzieć, która dyscyplina sportowa "Juliadowa" należy do Księdza ulubionych?

Organizując Juliadę promujemy zdrowe formy współzawodnictwa sportowego w takich dziedzinach jak koszykówka uliczna (streetball), piłka nożna, szachy. Juliadzie towarzyszą także pokazy cyklotrialu, breakedenceu, ju-jitsu, jazdy na rowerach, rolkach i wiele innych atrakcji. Jeśli chodzi o moje upodobania to bardzo lubię jeździć na rolkach i każdą wolną chwilę staram się spędzić w ten sposób.

 

8.„Poradnik Młodego Krakusa" oraz gazeta młodych „Śmigło” - ukazują się one z inicjatywy Księdza. Czy młodzi, chętni dziennikarze mają szansę współredagować te pisma? Co trzeba zrobić żeby zostać małym dziennikarzem np: "Śmigła"?

Zarówno „Poradnik Młodego Krakusa” jak i „Śmigło” czy też wspominana wyżej „Juliada” powstały w ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przestępczości Młodzieży. W ramach tego programu chcemy redukować czynniki mające wpływ na wzrost przestępczości wśród młodzieży poprzez kreowanie oraz wzmacnianie ciekawych inicjatyw czynnie angażujących młodzież w realizację ciekawych działań.
Dziennikarzem „Śmigła” może zostać każdy, kto napisze ciekawy i wartościowy tekst. Zespół redakcyjny na stronie internetowej udziela praktycznych porad skierowanych do młodszych po fachu koleżanek i kolegów, który nazwany został dziennikarskim samouczkiem. Trzy ogólne rady to: nie pouczaj, dbaj o język i nie lej wody. Pamiętając o tych radach po prostu warto spróbować a potem wysłać gotowy tekst na adres: redakcja@mlodziez.net Powodzenia.
 

Z pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Krakowa ds. Młodzieży - ks. Andrzejem Augustyńskim wywiad przeprowadziła nasza redaktorka - Paulina Fotij 
 

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć