Śląsk

Ogólnopolska Impreza plenerowa

Mazurolandia - cykl letnich pikników w Mazurskim Parku Atrakcji

13 lipca 2014
Wpis archiwalny

Mazurski Park Atrakcji „Mazurolandia” rozpoczyna cykl letnich pikników historycznych. 13 lipca wszyscy, którzy odwiedzą „Mazurolandię” będą mogli przenieść się do czasów średniowiecza i poznać życie, kulturę i sztukę wojenną Wikingów.

 

13 lipca „Mazurolandia” w Gierłoży (900 m. za Wilczym Szańcem) zamieni się w prawdziwe obozowisko Wikingów. Towarzyszyć im będą plemiona słowiańskie, które stawały się najlepszymi ziomkami i kamratami, ale w razie nieporozumień najgorszymi wrogami. 


Dla odwiedzających przygotowano szereg atrakcji. Przez cały dzień na terenie „Mazurolandii” będą odbywały się walki między wojami. Wszyscy zobaczą m.in. ataki na wioskę, bezpośrednie starcia Wikingów ze Słowianami, zmagania zapaśnicze i potyczkę łuczników z wojami zbrojnymi. Po południu odbędzie się bardzo widowiskowa rywalizacja w kręgach: honoru i zdrady. Sędzia wybierze pierwszego zawodnika, który wyznaczy sobie rywala. Kolejni zwycięzcy wybiorą następnych zawodników, aż do wyłonienia triumfatora zawodów. Prawdziwą gratką dla widzów jest fakt, że krąg honoru odbywa się z przestrzeganiem wszystkich zasad dotyczących cięć, uderzeń, przestrzega kanonów rycerskiej sztuki walki zaś krąg zdrady znosi powyższe reguły. Wojowie walczą do momentu, kiedy jeden z nich się podda.


Dodatkowo wszyscy będą mogli wcielić się w rolę wojownika i przejść pełny cykl szkoleniowy, jaki musieli odbyć mężczyźni, aby dostać się do drużyny wojów. Dla dzieci przeprowadzona będzie seria gier plebejskich: przeciąganie przez linę, walka na tarczach, walka w kręgu na jednej nodze, równoważnia i inne gry, które zajmowały czas najmłodszym w średniowieczu.


Pomiędzy pokazami będzie można podpatrywać średniowieczne życie codzienne w odtworzonym obozowisku. Chętni przymierzą ponadto stroje czy uzbrojenie i obejrzą pokaz średniowiecznej mody, wybiją monety pamiątkowe u mincerza, wezmą udział w warsztatach garncarskich (lepienie z gliny), snycerskich (rzeźba w drewnie) i kowalskich (kucie  żelaza) oraz spróbują tradycyjnego podpłomyka. Jest to znakomita, żywa lekcja historii, a wszystko odbędzie się w przyjemnej, interaktywnej formie okraszonej szczyptą dobrego humoru.

 

Szczegółowy plan pikniku historycznego 13 lipca:
g. 10.00 – rozpoczęcie pokazów: przedstawienie kontekstu historycznego – pokaz strojów i wyposażenia obozowego
g. 10.30 – pokaz rynsztunku i uzbrojenia
g. 11.00 – gry plebejskie dla dzieci
g. 11.30 – atak na obóz: walka zbiorowa 5x5 wojów
g. 12.00 – starcie łuczników z wojami zbrojnymi
g. 12.30 – opowieść o wyposażeniu obozowym i życiu codziennym
g. 13.00 – pokaz rynsztunku
g. 13.30 – zmagania zapaśnicze: 3x3 wojów walka 1x1 wojów
g. 14.00 – gry plebejskie dla dzieci
g. 14.30 – historia drużyn (saga o Eryku Rudym i saga o Grenlandczykach)
g. 14.45 - starcie łuczników z wojami zbrojnymi
g. 15.00 – pokazy fechtunku
g. 15.30 - bitwa: walka zbiorowa 5x5 wojów
g. 16.00 – droga wojownika: turniej, w którym uczestnicy wykazują się umiejętnością posługiwania różnymi rodzajami broni
g. 16.30 – walka w kręgach: krąg honoru oraz krąg zdrady
g. 17.30 – zakończenie

 

Do udziału w pikniku historycznym uprawnia zakup standardowego biletu wstępu do „Mazurolandii”.
 

Organizator:

Mazurski Park Atrakcji

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć