Śląsk

Śląsk, Katowice Wystawa do 14 lat

Ryby, ptaki, ssaki i inne wilkołaki

od 2 maja do 9 maja 2014
Wpis archiwalny

Józef Wilkoń "Ryby, ptaki, ssaki i inne wilkołaki"

od 15 kwietnia do 9 maja 2014
Rondo Sztuki

 


Wielowymiarowy świat wyobraźni Józefa Wilkonia pozwala odnaleźć w sobie dziecko. Prace artysty mienią się kolorami oraz zadziwiają technikami. Na wystawie w Rondzie Sztuki nie zobaczymy wyłącznie ilustracji książkowych, ale także drewniane i metalowe rzeźby, filmy, a dzieci będą mogły skorzystać ze specjalnych kącików do interaktywnych zabaw. Całość wystawy stanowi jedyny w swoim rodzaju mikrokosmos zamieszkały przez zwierzęta.
Józef Wilkoń powiedział kiedyś, że nie lubi jak do dzieci się szczebiocze. Traktuje młodych odbiorców niezwykle poważnie, co przekłada się na to, że jego prace są wolne od uproszczeń. „Wierzę, że dzieci chłoną każdą formę przekazu od najprostszej do złożonej, od spokojnej do dramatycznej – mówi artysta - Prostota wypowiedzi nie może być jednoznaczna z uproszczeniami. Wierzę również, że na intensywność przeżycia działają nie łagodzone sztucznie kontrasty, ale prawdziwe dramaty, że dzieciom potrzebna jest zarówno radość jak i strach”.

"Jak powstaje ilustracja? Bardzo prosto, jeśli się wie i umie parę rzeczy. Najpierw trzeba wiedzieć jak wygląda to wszystko, co chce sie namalować: człowiek, ryba, ptak, liść czy zwierzę. Pózniej wiedzieć jak to sie porusza, wszystko co biega, pełza, pływa i lata. Dla wielu to już koniec edukacji. Niektórzy jednak idą dalej, potrafią namalować porę dnia, ksieżyc żeby świecił, ptaka żeby śpiewał, potrafią nawet namalować smutek i radość, strach i odwagę. Tylko nielicznym udaje się namalować sen, ciszę, a nawet zapach i smak owoców. Jezeli sie to wszystko umie, trzeba na koniec wiedziec co robić, żeby tekst i ilustracja uzupełniały sie wzajemnie, żeby w książce rosło napięcie jak w teatrze, by wszystko było w swoim czasie i w dobrych proporcjach."
Józef Wilkoń

Józef Wilkoń - ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1955 r.) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1954 r.). Zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju (m.in. Pana Tadeusza w 1973 r.) oraz ponad 80 książek dla dzieci za granicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutcher Jugedbuchpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt Twórczości w 2005 r. W 2010 r. roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej. Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata od Centrum Pompidou (1989) po Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję.
Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie.


Wystawa jest częścią projektu Książka Dobrze Zaprojektowana i towarzyszących mu wystaw w cyklu Mistrz Polskiej Ilustracji.

 

A oto relacja z wystawy http://czasdzieci.pl/okiem-rodzica/id,4455362.html

 


 

 

Organizator:

Rondo Sztuki

Katowice 40-121
Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1
tel.: tel. 032 720 11 32

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć