Śląsk

Ogólnopolska Inne

"Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE”

od 12 marca do 19 marca 2008
Wpis archiwalny

Druga edycja programu edukacji ekologicznej
„Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE” już w szkołach!


Prawie 3000 szkół podstawowych z całej Polski przystąpiło do realizacji drugiej edycji programu edukacyjnego „Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE”. Organizatorem programu jest ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, która za wdrożenie tego projektu do szkół otrzymała tytuł Promotora Ekologii w ogólnopolskim konkursie ekologicznym „Przyjaźni Środowisku”. Opiekę merytoryczną nad projektem sprawuje Politechnika Warszawska – Wydział Inżynierii Środowiska, patronat zaś objął Departament Gospodarki Odpadami Ministerstwa Środowiska.


Program edukacyjny „Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE” adresowany jest do uczniów klas piątych szkół podstawowych, jednak poprzez swoją strukturę obejmuje również uczniów innych klas, a także rodziców i członków lokalnej społeczności. W tym roku ponad 100 000 uczniów
klas piątych z niemal 3000 szkół podstawowych poznaje zasady prawidłowego postępowania z elektrośmieciami, czyli tytułowym ZSEE – zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

 

 

Liczba szkół zgłoszonych do programu:
2 996 szkół (z 14 587)

Liczba gmin, w których znajdują się zgłoszone szkoły:
1 558 gmin (z 2 481 gmin w Polsce)

 

 

Wszystkie szkoły realizujące program otrzymały pakiety bezpłatnych materiałów programowych: poradnik dla nauczyciela wraz ze scenariuszami zajęć lekcyjnych, film edukacyjny, plakaty, teczki ekologiczne dla piątoklasistów oraz broszury edukacyjne dla rodziców. W trosce o środowisko naturalne wszystkie materiały wydrukowano na papierze produkowanym z makulatury w technologii przyjaznej środowisku.
 

Materiały programowe mają za zadanie przekazać uczniom wiedzę na temat zagrożeń, jakie dla zdrowia człowieka oraz środowiska mogą stanowić elektrośmieci porzucone w lesie lub wyrzucone do śmietnika razem z innymi odpadami. Piątoklasiści dowiedzą się też, dlaczego nie należy chomikować starych sprzętów w domu oraz jak trzeba prawidłowo z nimi postępować, aby chronić środowisko. Często nie wiedzą o tym jeszcze nawet dorośli. W Polsce tymczasem, od października 2005 roku obowiązuje Ustawa o Zużytym Sprzęcie Elektrycznym i Elektronicznym (Ust. o ZSEE z dn. 29 lipca 2005r.), która wprowadziła zakaz wyrzucania elektrośmieci do zwykłych osiedlowych śmietników (pod karą grzywny) i zobowiązuje społeczeństwo do prawidłowego pozbywania się ich, czyli oddawania do punktów zbierania w gminach lub sklepach. 

Szkoły po raz drugi będą również przystępować do konkursu na zorganizowanie Dnia Otwartego z ZSEE. W pierwszej edycji programu wydarzenie to cieszyło się wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Do jego realizacji zaangażowali się dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie, rodzice, władze oraz mieszkańcy gmin. Dzień Otwarty to okazja, by piątoklasiści mogli podzielić się swoją wiedzą z kolegami z innych klas, a także rodzicami i zaproszonymi członkami lokalnej społeczności. Dzieci organizują parady uliczne, przedstawienia, wystawy plakatów oraz debaty. Relacje z Dni Otwartych zgłaszane są do konkursu, w którym przewidziano 10 nagród
dla zwycięskich szkół (wysokiej jakości mikroskopy biologiczne i stereoskopowe, materiały biologiczne, programy multimedialne wyprodukowane przez firmę Eduko oraz upominki dla piątoklasistów).

 

Wiedzę na temat prawidłowego postępowania z ZSEE uczniowie zyskują dzięki zaangażowaniu ekspertów, którzy opracowali treści programowe. Autorem poradnika dla nauczycieli jest prof. nzw. dr hab. inż. Andrzej Kraszewski – profesor na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, ekspert uczestniczący od początku w pracach nad tworzeniem w Polsce systemu zbierania i zagospodarowywania odpadów ZSEE. Scenariusze zajęć lekcyjnych opracowała mgr Honorata Waszkiewicz, autorka i koordynator ogólnopolskiego programu "Zielony Certyfikat", laureatka nagrody Ministerstwa Ochrony Środowiska i NFOŚiGW - ZŁOTY LIŚĆ w 1999 r. Redaktorem całego pakietu edukacyjnego jest mgr Teresa Duralska-Macheta - wieloletni redaktor, potem dyrektor do spraw książek edukacyjnych w wydawnictwie „Nasza Księgarnia”.

 

Wszystkie materiały edukacyjne wchodzące w skład pakietu zyskały pozytywne recenzje specjalistów w dziedzinie ekologii. Projekt recenzowały dr Anna Kalinowska, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym oraz mgr Iwona Górka, nauczyciel przyrody w prywatnej szkole podstawowej „Didasko” w Warszawie.

Regulamin konkursu oraz więcej informacji o programie „Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE” można znaleźć na stronie www.elektroeko.pl  w zakładce poświęconej programowi.

 

 

 

ElektroEko Promotorem Ekologii

11 stycznia br. w Senacie RP, decyzją Narodowej Rady Ekologicznej, wybrani zostali laureaci
IX Edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku”. ElektroEko otrzymało prestiżowy tytuł Promotora Ekologii, za stworzenie oraz realizację programu edukacji ekologicznej „Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE”.
Narodowy Konkurs Ekologiczny "Przyjaźni Środowisku" organizowany jest już od 8 lat, pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP, przez Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Podstawowym celem Konkursu jest popularyzacja inwestycji i działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Oceniane są zarówno innowacyjne projekty dotyczące rozwiązań technicznych i inwestycji w dziedzinie ochrony środowiska, jak i podejmowane przedsięwzięcia z zakresu edukacji ekologicznej.

 

 

 

1/1
1/1

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć