Śląsk

Śląsk, Katowice Impreza okolicznościowa 7–14 lat Wstęp wolny

Noc Muzeów 2013

18 maja 2013
Wpis archiwalny

Nocne zwiedzanie to już żelazny punkt programu Muzeum Śląskiego, które w tym roku zaprasza 18 maja do odwiedzenia wystaw i wzięcia udziału w specjalnie przygotowanych spotkaniach. Tegoroczna edycja akcji odbędzie się
pod hasłem Muzeum na walizkach, z uwagi na planowaną zmianę siedziby. Program Nocy Muzeów realizowany będzie w trzech różnych lokalizacjach.

 

 

Muzeum Śląskie
al. W.Korfantego 3
18.00–1.00

Dla dzieci

godz. 18.00–22.00 // warsztaty „Mapa podróżnika”

godz. 18.00–22.00 
Przeprowadzka – przestrzenna gra planszowa // prowadzenie: Beata Bieniek, Danuta Piękoś
Zadaniem uczestników będzie dotarcie ze „starego” do „nowego” muzeum w jak najkrótszym czasie, pokonując pojawiające się na drodze przeszkody. Zasady gry zostaną przygotowane w oparciu o grę „Nie irytuj się”, z wykorzystaniem dużej przestrzennej kostki. Nagrodami dla zwycięzców będą książki z serii poświęconej muzealnemu duszkowi – Jaroszkowi oraz przypinki z Jaroszkiem dla pozostałych uczestników.

godz. 18.00–22.00 // Kolorowanie konturowych wizerunków z obrazów Ewalda Gawlika

 

 

Teren nowego Muzeum Śląskiego, dawna kopalnia „Katowice”
ul. Kopalniana 6 (Uwaga! Dojście od ul. Katowickiej. Na teren dawnej kopalni, od przystanku autobusowego przy ul. Katowickiej, będzie można dojechać specjalnym mikrobusem.)
15.00–21.30

 

 

godz. 15.00–19.00
Pokaz wraz z warsztatem dla dzieci odlewania i malowania ołowianych żołnierzyków
godz. 15.00–20.00
Zwiedzanie zabudowań dawnej kopalni z zabytkami techniki (o 19.30 wejście ostatniej grupy)
prezentacja multimedialna nowej siedziby Muzeum Śląskiego oraz koncepcji zagospodarowania terenu północnego byłej kopalni „Katowice”
„Muzeum – podróż w czasie i przestrzeni” – prezentacja multimedialna wybranych budynków muzealnych w Polsce i na świecie poprzez pryzmat architektury historycznej i nowoczesnej

godz. 18.00
Spektakl plenerowy „Kuglarze” w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie, który odtworzy atmosferę średniowiecznych widowisk jarmarcznych.
Spektakl adresowany zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jest próbą odtworzenia atmosfery średniowiecznych widowisk jarmarcznych. Ważną inspirację stanowiła tutaj powieść Wacława Berenta "Żywe kamienie" i zwarty w niej obraz życia średniowiecznych wędrownych artystów, outsiderów, wysoko ceniących swoja niezależność i swobodę. W mury miast i grodów wnosili oni śmiech i radość, ale też zamęt, godząc swobodnym zachowaniem w obyczajność ludzi osiadłych. W ich sztuce, opowieściach i pieśniach żywa była tradycja wędrownych poetów, dlatego wysokie miesza się tu z niskim. Z perspektywy ludzi wolnych, uchylających się powszechnym normom, kpiących sobie z hierarchii i autorytetów - oglądamy średniowiecze. Dzięki temu wiele tu radości i zmysłowości pozornie w tej epoce nieobecnych. W przedstawieniu pojawiają się świeckie pieśni i melodie z epoki. Są one dopełnieniem akcji i łącznikiem poszczególnych scen.

 

 

Centrum Scenografii Polskiej, plac Sejmu Śląskiego 2
(budynek Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek)
18.00–1.00

 

 

Przez cały wieczór:

Wystawa Mariana Kołodzieja „Theatrum Vitae” – oprowadzanie z przewodnikiem

Prezentacja kostiumów z kultowego musicalu Rocky Horror Show z Teatru Rozrywki w Chorzowie

Ponadto

godz. 20.00 - 24.00
Cinema Paralizo czyli kino nocne – projekcje niezależnych filmów grozy z Festiwalu Niezależnych Filmów Fantastycznych i Horrorów w Bielawie z wprowadzeniem

godz. 19.00–22.00
Kopiuj-wklej, czyli zabawa w uzupełnianie storyboardu w formie komiksu o teksty w chmurkach i elementy scenografii

godz. 19.00–24.00
W czarnym, czarnym domu, czyli ścieżka strachu. Specjalnie przygotowana przestrzeń z krzywymi lustrami, efektami dźwiękowymi, lalkami i kukłami.

godz. 20.00–22.00
Facjata nocturna, czyli warsztaty i spotkanie z charakteryzatorką teatralną

godz. 20.00–23.00
Monster party, czyli mroczna domówka przy strasznej muzyce.

Organizator:

Muzeum Śląskie

Ul. T. Dobrowolskiego Katowice

tel.: 032 258 56 61

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć