Śląsk

Ogólnopolska Pod naszym patronatem

Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek

od 14 grudnia do 15 stycznia 2008
Wpis archiwalny

Trwają przygotowania do kolejnego, XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd I Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika (OFKiP). Rusza największy w Polsce Festiwal Kolęd i Pastorałek. Jak co roku będziemy mieli do okazję do wzruszeń i ogrzania swych serc przy kolędzie.

Eliminacje odbywają sie 14 i 15 grudnia.

Przesłuchania finałowe Festiwalu zaplanowano od 10 do 13 stycznia 2008 r. Regulamin konkursu i formularze zgłoszeniowe opublikowano na stronie www.ofkip.pl.

Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek ma formułę konkursu i przeznaczony jest wyłącznie dla amatorów (dopuszcza się udział dzieci szkół muzycznych stopnia podstawowego). Dolna granica wieku uczestnika wynosi 7 lat.

W Festiwalu mogą wziąć udział soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry działające w szkołach, domach kultury, parafiach, stowarzyszeniach, organizacjach polonijnych, a także osoby niezrzeszone.

Zgłoszeniem na Festiwal jest prawidłowo wypełniona karta uczestnictwa przesłana do 26 listopada 2007 r. pocztą, faxem lub e-mailem do Biura Festiwalu.

 

 

Zakwalifikowani do udziału w festiwalu wykonawcy z Dolnego Śląska zostaną zaproszeni na eliminacje dolnośląskie, których wieloletnim organizatorem jest Centrum Kultury AGORA. Odbędą się one 14 i 15 grudnia br. we Wrocławiu, w siedzibie CK AGORA.

• koordynacja eliminacji dolnośląskich – Katarzyna Sajewicz, tel. 071 325 14 83, w. 23, fax 071 325 24 73, e-mail:dz.programowy@ckagora.pl

 www.ckagora.pl




Uczestnicy Festiwalu zobowiązani są do zaprezentowania trzech dowolnie wybranych kolęd lub pastorałek (soliści i duety dwóch), w tym obowiązkowo jednej tradycyjnej polskiej, a ilość wykonywanych zwrotek należy ograniczyć do trzech. Dopuszcza się możliwość wykonania jednej kolędy zagranicznej. Czas prezentacji nie może przekroczyć 10 minut - soliści i duety, 15 minut - zespoły, chóry.

Do drugiego etapu wchodzą najlepsi uczestnicy przesłuchań eliminacyjnych. Festiwal przebiegać będzie w dwóch etapach

Etap I

Od 10 do 21 grudnia 2007 r. przesłuchania eliminacyjne w rejonach:
• Będzin /19.12/
• Bielsko Biała /17.12/
• Częstochowa /13-14.12/
• Dębno /16.12/
• Gniezno /20.12/
• Goleniów /14-15.12/
• Jarosław /15.12/
• Jaworzno /10-14.12/
• Katowice /12.12/
• Kołobrzeg /15.12/
• Kraków /14.12/
• Krasnobród /16.12/
• Lublin /14-15.12/
• Łódź /17.12/
• Olkusz /17.12/
• Olsztyn /16.12/
• Ostrowiec Świętokrzyski /11-12.12/
• Poznań /*/
• Racibórz /17.12/
• Radom /11-15.12/
• Równe - Ukraina /27.12/
• Rybnik – Chwałowice /13-14.12/
• Rzeszów /*/
• Starachowice /11.12/
• Ślemień /14.12/
• Tarnowskie Góry /11.12/
• Tuchów /13.12/
• Wadowice /15.12/
• Warszawa /15.12/
• Wrocław /14-15.12/
• Zielona Góra /14-15.12/
* terminy przesłuchań zostaną ustalone do końca października 2007 roku i zamieszczone na stronie Festiwalu.

Etap II
Od 10 do 12 stycznia 2008 r. zaplanowano przesłuchania finałowe w Będzinie. KONCERT GALOWY odbędzie się 13 stycznia 2008 r. o godz. 16.00 w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu (Parafia Nawiedzenia NMP os. Syberia) w Będzinie.

Powołane przez Organizatorów jury może przyznać: GRAND PRIX FESTIWALU, trzy nagrody (I, II, III miejsce) w poszczególnych kategoriach, nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie polskiej kolędy lub pastorałki tradycyjnej, wyróżnienia w poszczególnych kategoriach.






HISTORIA OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK


Historia festiwalu to historia sukcesu wszystkich, którzy są z nim związani, przykład i dowód na to, że małe środowisko może wykreować niepowtarzalną i unikalną na mapie kulturowej Polski imprezę artystyczną, która zarówno pod względem zasięgu terytorialnego jak i poziomu artystycznego należy do przodujących przedsięwzięć tego typu w kraju.
Jeden z największych Festiwali Kolęd w Polsce debiutował w roku 1994 jako impreza regionalna.
Źródłem Festiwalu byli młodzi ludzie, zrzeszeni przy Parafii Św. Trójcy w Będzinie. Wówczas powstał pomysł zorganizowania imprezy kulturalnej o charakterze konkursowym. Powołano w tym celu Biuro Organizacyjne, którym do dziś kieruje Ks. Piotr Pilśniak – pomysłodawca i Dyrektor Festiwalu.

Pierwsza edycja rozpoczęła się w 1995 roku. Udział wzięło wówczas 102 zespoły zgłoszone w obrębie województwa śląskiego (katowickiego) i reprezentowali ośrodki parafialne, szkoły podstawowe i średnie oraz domy kultury. Udział kilkunastu zespołów z innych części Polski wskazywał na trafność inicjatywy.I takie były początki!

Kolejne edycje przynosiły wiele zmian, które zaowocowały rozwinięciem się Festiwalu na skale Ogólnopolską. W następnym roku zainteresowanie Festiwalem znacząco wzrosło. Zwiększył się również jego zasięg terytorialny.

II edycja w 1996 roku zgromadziła 220. wykonawców, co wymusiło dwuetapowy jego przebieg. Od tego roku wprowadzone zostały eliminacje. Rozegrano je w ośmiu rejonach: Będzinie, Bytomiu, Częstochowie, Jaworznie, Katowicach, Piekarach Śląskich, Rybniku i Zabrzu. Do finału zakwalifikowało się, podobnie jak w pierwszym roku, niewielu ponad 120. wykonawców. Wypada zaznaczyć, że taka a nie inna liczba finalistów jest limitowana czasem finałowych przesłuchań.

Trzecia edycja wzbudziła jeszcze większe zainteresowanie. Do końca listopada 1996r. na adres Biura Organizacyjnego napłynęło 280 zgłoszeń. Po przeliczeniu okaząło się, że w 1997 roku festiwal zgromadził 7 tyś. Wykonawców. Poszerzyła się również "mapa festiwalowa". Doszły następujące ośrodki : Kielce, Łódź i Radom. Równolegle podczas III Ogólnopolskiego Festiwalu ogłoszony został, przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Będzinie, konkurs kompozytorski na nową kolędę lub pastorałkę.

IV Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek zgromadził aż 628 zgłoszeń, co jest swego rodzaju eksplozją zainteresowania tym przedsięwzięciem. Zwiększył się jednocześnie zasięg terytorialny Festiwalu, po raz kolejny potrzebne były eliminacje, które odbyły się już w 19. miastach Polski: Będzinie, Bielsku-Białej, Bytomiu, Częstochowie, Katowicach, Leśnicy, Łodzi, Kielcach, Krakowie, Olkuszu, Olsztynie, Poznaniu, Pszczynie, Raciborzu, Radomiu, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Tarnowskich Górach i Zielonej Górze. Eliminacje spotkały się z zainteresowaniem lokalnych społeczności i w wielu miejscach stały się samodzielnymi wydarzeniami kulturalnymi. Podczas trwania tej edycji Festiwalu zostały wydrukowane dwa zeszyty Kolęd (na chór mieszany i wersje solowe), które zostały nagrodzone i wyróżnione podczas ogłoszonego konkursu kompozytorskiego. Publikowane kolędy i pastorałki były efektem I Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego. Jury spośród 104 wybrało 6 laureatów, których utwory zostały nagrodzone.

V edycja Festiwalu, która odbyła się w roku 1999 potwierdziła, poprzez zgłoszenie ponad 600 wykonawców, swoją rangę. Z roku na rok przybywa wykonawców i wzrasta ich poziom

VI edycja Festiwalu w roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa zgromadziła aż 670 podmiotów wykonawczych, co najlepiej ilustruje rzeczywistą potrzebę wszystkich tych, którzy pragną podzielić się radością śpiewania kolęd.

VII edycja odbyła się w roku 2001 w eliminacjach odbywających się w 20 rejonach w całej Polce wzięło udział ponad 700. wykonawców. Pierwszy raz uczestniczyli w nich także Polacy mieszkający na Ukrainie.

Od VIII edycji Festiwalu w roku 2002r. organizatorem został Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu i Urząd Miejski w Będzinie. Do tej edycji zgłosiło się 820. wykonawców, którzy rywalizowali w 23. rejonach eliminacyjnych na terenie całego kraju i na Ukrainie, od Olsztyna po Zieloną Górę.

Do IX edycji, która odbyła się w roku 2003 przystąpiło blisko 1.100. wykonawców z całej Polski i z Ukrainy. Coraz większa liczba zgłoszeń i to nawet z odległych zakątków Polski, świadczy o wzrastającym zainteresowaniu Festiwalem, który z imprezy lokalnej, poprzez regionalną stał się szybko konkursem ogólnopolskim. W eliminacjach wystąpiło łącznie 15,5 tyś osób. Zgłaszają się coraz ciekawsze zespoły i prezentują z roku na rok ciekawszy repertuar.
Festiwal jest konkursem, w którym nie stawia się żadnych barier dotyczących wykonawców. Stąd też ich pochodzenie jest bardzo różne.

X edycja konkursu i uczestnictwo 1.200 wykonawców stało się dla organizatorów powodem do wielkiego zadowolenia lecz także stanowi wyzwanie do jeszcze lepszej i sprawniejszej organizacji.
Obecnie eliminacje do Festiwalu odbywają się w 25. ośrodkach na terenie całego kraju i w Równem na Ukrainie.
Przez dziesięć lat Festiwal wpisał się już w kalendarz wydarzeń kulturalno-religijnych nie tylko naszego regionu, ale prawie całego kraju.

Niemożliwym byłoby zorganizowanie tak dużego przedsięwzięcia w którym wzięło udział kilkanaście tysięcy uczestników, gdyby nie życzliwość wielu ludzi dobrej woli.

Dziękujemy WSZYSTKIM za tak głębokie zrozumienie idei i przesłania Festiwalu oraz bezinteresowne jego wspieranie.

Wioletta Adamczyk



Idea i cele Festiwalu:

* umożliwienie wielu zespołom amatorskim grającym w Klubach, Domach Kultury,
Szkołach, Parafiach publiczną prezentację swojej twórczości,
* promocja miasta i regionu
* propagowanie wartości chrześcijańskich i narodowych

Jeden z największych Festiwali Kolęd w Polsce debiutował jako impreza regionalna.

Powstał z inicjatywy młodzieży zrzeszonej przy Parafii Św. Trójcy w Będzinie w 1994r. Powołano w tym celu Biuro Organizacyjne, którym do dziś kieruje Ks. Piotr Pilśniak – pomysłodawca, obecnie Dyrektor Festiwalu. Wszelkie czynności wymagane przy organizacji przedsięwzięcia, począwszy od prowadzenia sekretariatu poprzez przygotowanie posiłków, noclegów, opieki nad wykonawcami aż do konferansjerki, realizowane są społecznymi siłami.

Festiwalowi już od początku towarzyszy fenomen przyjaźni i zaufania. Ludzie zaangażowani w działalność organizatorską - szczególnie młodzież - poświęcają swój czas i wysiłek pięknej idei propagowania tradycji i wartości narodowych oraz kulturowych, jakie niosą z sobą kolędy i pastorałki śpiewane w polskich domach. Zainteresowanie Festiwalem wzrasta z roku na rok, ponieważ sami wykonawcy występujący na deskach Teatru Dzieci Zagłębia i Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. F. Chopina propagują go w swoich środowiskach.

Pragniemy podtrzymywać więź, utrzymywać kontakt z tymi, którzy już próbowali swoich sił podczas poprzednich edycji Festiwalu, poprzez całoroczne utrzymywanie kontaktów, zachęcając jednocześnie do ciągłej pracy nad doskonaleniem warsztatu. Ducha wspólnoty buduje też atmosfera w miejscach, gdzie są zakwaterowani uczestnicy przybywający z różnych zakątków Polski.

Ważna dla utrzymania niepowtarzalnego ducha Festiwalu jest otwarta formuła konkursu.

Festiwal jest konkursem, w którym nie stawia sie żadnych barier dotyczących Wykonawców. stąd też pochodenie ich jest bardzo różne.

Obecnie eliminacje do konkursu odbywaja się w 25 miastach na terenie Całego kraju i w Równem na Ukrainie.

Festiwal jest realizowany, na ile to tylko możliwe, społeczną, bezpłatną pracą. Dzięki ofiarnemu zaangażowaniu wielu ludzi działa Festiwalowe Biuro. Wydawane są posiłki dla wykonawców, jak również biuro zapewnia noclegi dla przyjeżdżających z daleka.

Fundusze pozyskiwane na organizację Festiwalu pochodzą w zdecydowanej większości od sponsorów.

X edycja konkursu przerosła oczekiwania organizatorów. Do pierwszego etapu Festiwalu przystąpiło 1.120 podmiotów wykonawczych z których do II etapu finałowego jury zakwalifikowało 120 wykonawców.

Takie zainteresowanie stanowi dla organizatorów powód do wielkiego zadowolenia lecz także stawia wyzwanie do jeszcze lepszej i sprawniejszej organizacji.

Główny organizator OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK -

Biuro Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek
42-500 Będzin,
skrytka pocztowa nr 49
tel. kom.: 694 84 05 09
tel.: (32) 762-28-55
faks: (32) 762-28-56
e-mail: ofkip@ofkip.pl
Organizator eliminacji dolnośląskich

Centrum Kultury AGORA
plac J.Piłsudskiego 2
tel.071 325 14 83
51-152 Wrocław


kontakt:
Rzecznik Prasowy OFKiP
Marzena Karolczyk
tel. (0-32) 267-64-29
e-mail: rzecznik@um.bedzin.pl

1/2
1/2
2/2
2/2

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć