Śląsk

Ogólnopolska Konkurs

Światowy Dzień Pluszowego Misia - Konkurs

od 13 listopada do 23 listopada 2007
Wpis archiwalny

25 listopada. Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony na cześć pierwszego na świecie pluszowego misia, który w 2002 roku obchodził swoje setne urodziny. Przez te 105 lat Pluszowy Miś stał się jedną z ważniejszych ikon współczesnej kultury; bohaterem setek książek, filmów, kreskówek. Figurki i maskotki w kształcie misia znajdziemy w każdym sklepie z upominkami, zabawkami. Podobizny Misia widnieją na odzieży, materiałach papierniczych ... itp.
Republika Dzieci pragnie uczcić 105 urodziny pluszowego misia, poświęcając mu specjalny dział w serwisie www.republikadzieci.pl . Pragnie także zaprosić wszystkich do udziału w Misiowym Konkursie.

Na pewno każdy z Was - a zwracam się, i do Was – Małych, i do Was – Dużych, ma swojego ulubionego pluszowego Misia. Może to być zupełnie zwyczajny mały bury Miś przesiadujący na kanapie albo w pudle z zabawkami. Może to być piękny, kolorowy Niedźwiedź zajmujący główne miejsce w domu - takie miejsce, które rzuca się w oczy już przy samym wejściu. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy na szczęście, w portfelu lub w kieszeni. Czy wreszcie - może to być któryś z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata (np. Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek). Może to być Miś, który posiada jakieś piękne, ważne imię ku czci i pamięci zacnych przodków (np. Kleofas lub Barnaba), a może to być Miś zupełnie bez imienia ...
Miś Pluszowy, a szczególnie taki, który jest nam z jakiś powodów bardzo bliski - nie jest zwykłą pluszową zabawką. Czy wiecie, że Misiowy Plusz to tylko powłoczka, w której ukryte są prawdziwe Pluszowe Niedźwiedzie? Niestety nie mogę Wam więcej na ten temat powiedzieć ... powiedziałam i tak za dużo. Obiecałam swojemu Misiowi, że nigdy nikomu o tym nie powiem. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, że Miś nie zdąży wrócić do swojej powłoczki a ktoś z Dorosłych go zobaczy ... taki Miś może już nigdy do niej nie wrócić. To wszystko, co mogę na razie powiedzieć na ten temat. Was również proszę o to, żeby to, czego się teraz dowiedzieliście pozostało między nami ...

W ramach konkursu prosimy o narysowanie lub sfotografowanie swojego Misia. Dobrze, żeby taki Misiowy portret został podpisany i opisany, ale nie jest to warunkiem udziału w konkursie. Pragniemy stworzyć niezwykłą Galerię Misiów i uczcić w ten sposób Światowy
Dzień Pluszowego Misia.

Nagrodą dla każdego będzie umieszczenie Misia w Naszej Misiowej Galerii. Dodatkowe nagrody zostaną przeznaczone dla tych, którzy swojego Misia przedstawią w sposób szczególnie wyjątkowy. Misiowe portrety postara się ocenić sprawiedliwie redakcja Republiki Dzieci. Nagrodami będą: płyty, książki i gry.
Sponsorami nagród będą: wydawnictwo Nasza Księgarnia www.naszaksiegarnia.pl Luna Music www.luna.pl Do współpracy zapraszamy wszystkich chętnych!
Zdjęcia i rysunki przesyłajcie mailem na adres republikadzieci@republikadzieci.org
Termin nadsyłania prac: 23 listopada 2007

 

Historia Pluszowego Misia
Jedna z wersji historii Pluszowego rozpoczyna się serią rysunków Clifforda Berrymana pt. "Drawing the Line in Mississippi". Seria ta poświęcona jest niedźwiadkowi uratowanemu podczas polowania przez Teodora Roosvelta (stąd imię msia: Teddy Bear) Komiksy te stały się inspiracją dla Morrisa Michtom’, który zaprojektował wzór zabawki pluszowej podobnej do misia z komiksu. Po stu latach jego firma the Ideal Novelty and Toy Co wciąż jest jedną z największych w „Misiowej” branży. W 1903 r. Miś , zaprojektowany Richarda Steiffa, pojawia się na wystawie zabawek w Lipsku, na których sprzedanych zostało pierwszych 3 tyś misiów. Rozpoczyna się Misiowe szaleństwo, które trwa do dziś.
Do drugiej wojny światowej przeważa ręczna produkcja Misiów, szytych wyłącznie z materiałów naturalnych. Po II wojnie rozpoczyna się masowa produkcja pluszaków z materiałów syntetycznych. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, Miś przestaje być jedynie pluszową zabawką dla dzieci, staje się przedmiotem westchnień kolekcjonerów. Poszczególne modele misiów osiągają horendalne ceny na aukcjach. W 1984 r. zostaje otwarte pierwsze muzeum pluszowych misiów w Anglii.
Obecnie żyjemy w iście „misiowych” czasach. Ogromne powodzenie mają zarówno stare misie z początku wieku, jak i współczesne, produkowanych masowo w fabrykach na Dalekim Wschodzie. Miś wciąż pozostaje najważniejszą zabawką naszego dziecka i miejmy nadzieję, że już wkrótce nie będzie ani jednego dziecka na świecie, które nie miałoby swojego pluszowego misia.

Kontakt:
Anna Banasiak
Republika Dzieci. Magazyn Internetowy dla Rodziców, Wychowawców i Opiekunów
www.republikadzieci.pl 
e-mail republikadzieci@republikadzieci.org

 

Organizator:

Republika Dzieci

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć