Śląsk

Ogólnopolska Seans filmowy

Retro animacje dla małych i dużych dzieci

od 31 maja do 3 czerwca 2012
Wpis archiwalny

Z okazji Dnia Dziecka na portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego (nina.gov.pl) przez cztery dni, między 31 maja a 3 czerwca będzie można obejrzeć klasykę polskiej animacji dedykowaną nie tylko dzieciom, ale i ich rodzicom.

 

Filmy animowane z lat 50., 60. i 70., w tym kolekcja animacji eksperymentalnej i artystycznej, pochodzą głównie ze Studia Miniatur Filmowych. W ramach programów porannych i wieczornych („poranki z animacją” i „wieczorynki z animacją”) zaprezentowane zostaną m.in. filmy Witolda Giersza, Zofii Ołdak, Stefana Szwakopfa, Kazimierza Urbańskiego, Teresy Badzian i Elżbiety Musiałowicz.

 

Filmy animowane oglądane w dzieciństwie i z rozrzewnieniem wspominane po latach, z okazji Dnia Dziecka będzie można zobaczyć w sieci. Między 31 maja a 3 czerwca na portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego nina.gov.pl pod hasłem „Retro animacje dla małych i dużych dzieci” odbędzie się prezentacja kolekcji polskich animacji pochodzących przede wszystkim z lat 50., 60.
i 70.

 

Najmłodsi odbiorcy i wszyscy ceniący wartościowe, plastyczne obrazy będą mogli obejrzeć filmy o wysokich walorach artystycznych autorstwa m.in. Zofii Ołdak, Witolda Giersza, Stefana Szwarkopfa czy Teresy Badzian. Animacje prezentowane będą w cyklu porannym i wieczornym (godz. 9.00-11.00 oraz 18.00-20.00) w blokach tematycznych, m.in.: „Przygody”, „Mój dzień”, „Witold Giersz”, „Animacyjny zwierzyniec” czy „Muzyka i obraz”. Animacje pochodzą głównie z archiwum Studia Miniatur Filmowych, które od 1958 roku wyprodukowało ponad 1500 filmów, przede wszystkim animacji. Często towarzyszy im muzyka, przeważnie jazzowa, w wykonaniu wybitnych polskich artystów.

 

Narodowy Instytut Audiowizualny jest również wydawcą unikalnych serii poświęconych polskiej animacji: Antologia polskiej animacji dla dzieci, Antologia polskiej animacji, Antologia polskiej animacji eksperymentalnej , Akcja Animacja - filmy najnowsze, Polska Animacja – Daniel Szczechura, książka – Polski Film Animowany pod redakcją Marcina Giżyckiego i Bogusława Zmudzińskiego.


Z okazji Dnia Dziecka, od 31 maja do 3 czerwca księgarnia NInA oferuje 15% rabatu na wszystkie wydawnictwa związane z animacją.

 

1 czerwca na portalu nina.gov.pl najmłodsi znajdą również niespodziankę. Przygotowana specjalnie na tę okazję zabawa będzie zarazem zaproszeniem do stworzenia własnego filmu animowanego.  

 

 

Więcej na: www.nina.gov.pl

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Animacje prezentowane na portalu NInA udostępnione są w multimedialnej bibliotece NINATEKA (www.nina.gov.pl/ninateka), zawierającej obecnie ponad 900 materiałów audialnych i audiowizualnych dotyczących różnych dziedzin szeroko pojętej kultury oraz jej kontekstów. Obok animacji w NINATECE znaleźć można m.in. dokumenty, reportaże, spektakle teatralne i operowe, wywiady, koncerty, debaty, archiwalne programy radiowe i telewizyjne.   

 

Z myślą o rodzicach, wszystkie animacje przeznaczone dla dzieci dodatkowo opatrzone są nazwą gatunku „bajka”, co oznacza, że nie zawierają przemocy i są przyjazne dzieciom. Każdemu materiałowi filmowemu towarzyszy również sugerowana kategoria wiekowa oraz opis pozwalający zorientować się, czego po danym materiale można się spodziewać.


Animacje sprzyjają rozwojowi wyobraźni dziecka i kształtowaniu jego estetycznej wrażliwości.  Poprzez oglądanie abstrakcyjnych obrazów maluchy zachęcane są do współtworzenia filmów w ich wyobraźni czy wymyślania alternatywnych narracji.


W zbiorach animacji w NINATECE odnaleźć można m.in.: Ślub Krawca (reż. Elżbieta Wąsik), Narodziny Ziemi (reż. Stefan Szwakopf), O grzebieniu, który nie chciał myć zębów (reż. Zofia Ołdak), Pies w cyrku (reż. Zofia Ołdak), Jak się fruwa (reż. Stefan Szwakopf) klasyczne: Elementarz (reż. Krzysztof Krauze), Jak działa jamniczek (reż. Julian Józef Antonisz), Pchła szachrajka (reż. Zofia Ołdak) czy Proszę słonia (reż. Witold Giersz), jak również bajki w reżyserii Stefana Szwakopfa: Na tropie, Jacek Śpioszek czy Kowalski przy tablicy.

 

 

Organizator:

Narodowy Instytut Audiowizualny

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć